Wprowadzenie do książki
Kuchnia Ajurwedyjska według Czterech Pór Roku
90 przepisów wegetariańskich na bazie produktów europejskich
Ajurweda, tysiącletnia nauka hinduska o długowieczności, cieszy się rosnącą popularnością. Nie tylko w Indiach coraz więcej ludzi dostrzega, jak wielkim jest ona skarbem, lecz także na Zachodzie nauczono się cenić głęboką prawdę ajurwedy i zaczęto wprowadzać ją w życie. Wielu Europejczyków jeździ regularnie do Indii lub na Sri Lankę na ajurwedyjskie kuracje pańcza karma. Jednak często nie uświadamiają sobie, że esencją ajurwedy są uniwersalne mądrości, które - nawet jeśli występują pod inną nazwą - w podobnej formie praktykowane są od stuleci również tu, w Europie. Jeżeli porównamy ajurwedę z wielowiekową europejską medycyną klasztorną, a w szczególności z metodami stosowanymi przez Hildegardę z Bingen, zauważymy między nimi podobieństwo w założeniach filozoficznych, obszarach ich zastosowania oraz wykorzystaniu ziół i innych ingrediencji. Filozofię ajurwedyjską można przenieść na grunt kuchni europejskiej, stosując europejskie produkty spożywcze. Wykorzystując wiedzę medycyny klasztornej, znajdziemy w otaczającej nas przyrodzie składniki niezbędne organizmowi do życia, dzięki którym również możemy żyć zgodnie z filozofią ajurwedyjską.
Jednak nie tylko dla dobra własnego organizmu, lecz również dla dobra środowiska powinniśmy używać ziół, warzyw i owoców rosnących w naszym otoczeniu, gdyż transport tych produktów z dalekich krajów jest przyczyną zanieczyszczania środowiska. Wszystkie elementy świata pozostają we wzajemnych relacjach, dlatego w życiu należy uwzględniać nie tylko własny mikrokosmos, ale również (wykraczający poza jego granice) makrokosmos. Jedynie wtedy, gdy zarówno w sprawach drobnych, jak i w sprawach ważnych zachowamy równowagę w podejściu do nas samych, środowiska, Ziemi i całego kosmosu, będziemy żyć zgodnie z zasadami ajurwedy. Prezentowana książka kucharska do zasad tych się stosuje: przepisy, w których wykorzystuje się produkty regionalne, sezonowe i ekologiczne, ułożone są według pór roku.
Przepisy proponują proste, zdrowe, nadające się do spożywania na co dzień i uwzględniające poszczególne typy konstytucyjne potrawy, którymi możemy rozpieszczać w duchu filozofii ajurwedyj-skiej siebie, swoją rodzinę i przyjaciół. Ponadto ciekawie opisują bogactwo otaczającej nas przyrody i występujących w niej smaków.
Wszystkie przepisy, o ile nie podano inaczej, są przewidziane na 4 porcje.
Życzymy Państwu wiele radości przy realizacji naszych przepisów!
Markus Durst Doris Iding Johanna Wafler
O autorach
Markus Drust, urodzony w roku 1948, zajmuje się ogrodnictwem ekologicznym, jest pedagogiem i psychoterapeutą. Początkowo zapalony kucharz amator stał się kucharzem profesjonalistą specjalizującym się w kuchni ajurwedyjskiej.
Johanna Wafler, urodzona w roku 1962, od ponad dwudziestu lat zajmuje się różnymi dziedzinami medycyny naturalnej. Lekarka szwajcarskiego związku lekarzy niekonwencjonalnych (NVS) i dyplomowana specjalistka ajurwedy w dziedzinie masażu, żywienia, doradztwa odnośnie do stylu życia oraz ziołolecznictwa.
Doris Iding, nauczycielka jogi z uprawnieniami lekarskimi, etnolog. Specjalizuje się w integracji wschodnich i zachodnich metod leczenia, przedmiotem jej zainteresowania są techniki zmieniające świadomość, szamanizm i medycyna ludowa. Mieszka i pracuje w Monachium, wykonuje wolny zawód dziennikarki i redaktorki dla różnych czasopism, a także instruktorki jogi oraz wykładowcy filozofii jogi kształcącego kandydatów na nauczycieli jogi.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Markus Durst, Doris Iding, Johanna Wafler
-
Tytuł oryginału:
Ayurvedisch Kochen mit den Jahreszeiten
-
Liczba stron:
144
-
Wymiary:
195x265
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-60170-40-3
-
Tłumacz:
Jolanta Sot
-
Rok wydania:
2011