Agent Pozytywnej Zmiany
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-217-8
Autor: Iwona Majewska-Opiełka
EAN: 9788375102178
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Agent pozytywnej zmiany

   Świat się zmienia. Zmieniają się warunki gospodarcze, ekonomiczne. Okoliczności się zmieniają, a człowiek próbuje się do tego dostosować. Kiedy jednak popatrzymy na to, co dzieje się na naszej planecie, musimy zadać sobie pytanie - czy ludzie zmieniają się naprawdę świadomie, czy reagują jedynie na sytuacje tworzone przez innych i siebie samych, bezmyślnie, reaktywnie? Czy jako ludzkość mamy kontrolę nad tymi zmianami? I wreszcie, co możemy zrobić, aby zmiany następowały naprawdę w najlepszym dla nas kierunku? Co przyśpieszać i co hamować? Gdzie poddać się nowoczesności, a gdzie trwać w tradycji? To są pytania dla współczesnego człowieka. To są pytania dla lidera XXI wieku.
    Nasza cywilizacja zdaje się pozostawać pod urokiem i wpływem nauk ścisłych i przyrodniczych. One bowiem powodują widzialny rozwój techniki i technologii, postęp w medycynie, sposobach porozumiewania się i w ogóle w ułatwianiu codziennego życia. Kiedy jednak popatrzy się na jakość naszego życia społecznego, psychicznego, na liczne problemy osobowościowe i upadek wielu wzbogacających ludzkie życie wartości porządkujących świat, rodzą się wątpliwości, czy to jest właściwa droga. Nie można powiedzieć, by postęp techniczny dokonywał się w takim samym tempie jak postęp moralny, ewolucja duchowa. Widoczne są tutaj wyraźne dysproporcje.
   Wydaje się zatem, że we współczesnym świecie nową rangę powinny zyskać nauki humanistyczne, szczególnie filozofia, etyka, psychologia (choć ona sama woli być zaliczana do nauk przyrodniczych), kulturoznawstwo czy antropologia filozoficzna, a także dorobek literacki w narodowych językach... Tyle że powinny one wyzwolić się z kompleksu „nienaukowości" i dać sobie prawo do osądu i introspekcji.
   Nauki ścisłe nie odpowiedzą na postawione mtania. One - dość bezwzględnie broniąc swojej pozycji - przyczyniajcie raczej do dehumanizacji świata, a często także pozbawiają nadziei. Książki takie jak ta mogą stanowić częściową przeciwwagę. Mogą oddawać człowiekowi utraconą siłę. To w ludziach bowiem leży największa moc zmiany świata. Ważne jest zatem, byśmy zrozumieli, że mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas, z innymi ludźmi, a także ze światem. I abyśmy chcieli wykorzystać swoją siłę, która może się objawiać pozytywnie w stosunku do spotykanych osób i sytuacji. Wszyscy mamy wpływ. Obojętnie, czy mamy do czynienia z klientami, podwładnymi, przełożonymi czy z członkami rodziny. Nie ma wyjątku. Mamy władzę pozwalającą zostawić nasz ślad na ziemi zgodnie z tym, w co wierzymy.
   Chodzi o to, by każdy z nas wsłuchał się w swój wewnętrzny głos i zsynchronizował z nim swoje działania. Każdy, kto sięga po taką książkę, z pewnością ma tę prawdę w sobie i wcale nie tak głęboko skrytą. Piszę ją zatem z nadzieją, że poruszę serca kolejnych agentów nadziei i pozytywnej zmiany i niejeden już działający lider zmieni lekko kurs, a ci, którzy dopiero zaczynają swoją drogę - wybiorą tę mniej uczęszczaną.

Millennia, stulecia czy nawet poszczególne lata nie stają się same, one są tworzone przez ludzi, przez instytucje, przez kultury. Wobec tego właściwa refleksja nad tym, w jakie millennium wkraczamy, jest bardzo ważna, a ponadto ważne jest zastanowienie, jaki powinien być wkład każdego z nas, z czym wchodzimy w nowe tysiąclecie1.

  Wierzę, że kolejne strony tej książki będą przewodnikiem do refleksji nad naszym osobistym wkładem w codzienność, a zatem w nowe millennium.
   „Dzień wczorajszy zawsze będzie miał więcej argumentów na swą obronę niż dzień jutrzejszy", powiedział pewien profesor na spotkaniu z ekofilozofem Henrykiem Skolimowskim, które odbyło się 9 stycznia 2007 roku w Pałacu Kultury w Warszawie. Pewnie ma rację. Jednak mamy dzisiaj czas na to, żeby się zastanowić nad zmianami, które spowodują, że jutro w ogóle będzie i... może nie będzie się musiało tak bardzo bronić.
Jesteśmy źródłem wpływu. Jak wykorzystamy ten przywilej?

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Iwona Majewska-Opiełka

  • Liczba stron: 

    416

  • Wymiary: 

    150x225

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-7510-217-8

  • Rok wydania: 

    2009

Polecamy