Co Cię czeka po śmierci
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7377-449-0
Autor: dr Jeffrey Long,Paul Perry
Koszt wysyłki od: 4.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Co Cię czeka po śmierci

   W 1984 roku pierwszy raz natknąłem się na zwrot doświadczenie bliskie śmierci (NDE) na łamach medycznego czasopisma. Siedem lat później usłyszałem opowieść żony przyjaciela o jej NDE, kiedy to prawie umarła z powodu reakcji alergicznej, gdy była pod wpływem środka znieczulającego. Ponad dziesięć lat później, w 1998 roku, założyłem Fundację Badań nad Doświadczeniem Bliskim Śmierci* oraz stronę internetową będącą jej wizytówką, NDERF.org.

   Wyniki badań NDERF jasno wskazują na niesamowitą zgodność studiów nad NDE. Przedstawiają to, co ludzie odkryli podczas swoich NDEs na temat Boga, miłości, życia pozagrobowego, powodów naszej ziemskiej egzystencji, ziemskich trudności, przebaczenia i wielu innych pojęć. To wszystko jest wspólne dla różnych kultur, ras i wierzeń. Odkrycia te stoją w sprzeczności z uprzednio istniejącymi społecznymi przekonaniami, naukami religijnymi i innymi źródłami ziemskiej wiedzy.
    W świecie, który jest pełen cierpiących dusz, jest to bardzo dobra wiadomość. Ogromna ilość problemów osobistych i społecznych, z którymi zderza się ludzkość – narkotyki, nadużywanie alkoholu, depresja, niepokój, przemoc gangów, konflikty na tle religijnym, rasizm itp. – w dużej mierze mogą oddziaływać na niezwykle silne, powszechne doświadczenie. Ponieważ NDEs przydarzają się ludziom z całego świata, są swego rodzaju duchową nicią, która nas wspólnie łączy, powszechnym doświadczeniem, które przypomina o wzajemnej, duchowej naturze. Studia NDERF dostarczają informacji, które wzmacniają zrozumienie owej duchowej nici.
   Jednakże studia NDERF są również nadzwyczaj cenne, ponieważ przybliżają nas do zrozumienia, co się dzieje, gdy umieramy. Jakiś czas temu odrzuciłem przekonanie o tym, że śmierć jest końcem naszej egzystencji. Dojście do tego punktu zajęło mi sporo czasu. Urodziłem się w rodzinie naukowców. Mój ojciec kierował Wydziałem Farmakologicznym na Uniwersytecie Iowa oraz był nominowany do Nagrody Nobla. Dzięki niemu i pozostałym członkom naszej rodziny wykształciłem w sobie ogromny szacunek do nauki.
   Po przeanalizowaniu ponad 1300 przypadków zarejestrowanych w NDERF jestem przekonany, że dziewięć linii dowodów opublikowanych w książce Co Cię czeka po śmierci zbiega się w jednym centralnym punkcie: Istnieje życie po śmierci.

   Nie ma szeroko akceptowanej definicji NDE. NDERF stworzyła proste rozwiązanie przez definiowanie obu komponentów: bliski śmierci i doświadczenie. Ludzie, których traktuję jako „bliskich śmierci”, to tacy, którzy przechodzą fizyczny kompromis: umrą, jeżeli ich stan nie ulegnie poprawie. Badane osoby, które doświadczyły NDE, były nieprzytomne i często przechodziły śmierć kliniczną, nie biło im serce i nie oddychały. „Doświadczenie” występowało, gdy były prawie martwe. Ponadto, doświadczenie musiało być niezmącone, aby wykluczyć opisy fragmentarycznych i chaotycznych wspomnień.
   W książce Co Cię czeka po śmierci będziemy prezentować wyniki kwestionariusza NDERF. Będą to wyniki kwestionariusza 613 kolejnych osób, które doświadczyły NDE i uzupełniły jego najnowszą wersję, która zawiera pytania skalujące NDE3. Skala NDE posiada szesnaście pytań dotyczących istoty doświadczenia i jest najbardziej wiarygodną metodą badań. Metoda ta pomaga odróżnić doświadczenia, które są doświadczeniami bliskimi śmierci, od tych, które nimi nie są. 613 osób, które doświadczyły NDE, których wyniki kwestionariusza prezentujemy poniżej, uzyskało po 7 lub więcej punktów w skali NDE. W oryginalnej wersji kwestionariusza NDERF przeanalizowaliśmy odpowiedzi 413 osób, które doświadczyły NDE. Skala pytań NDE nie była przydatna w oryginalnej wersji kwestionariusza.
   Żadne dwa NDEs nie są takie same. Jednakże gdy analizujemy kilka NDEs, łatwo zauważyć wzór elementów, który wspólnie pojawia się w NDEs. Elementy te zwykle pojawiają się w określonej kolejności. Badacze doszli do wniosku, że NDEs mogą zawierać niektóre lub wszystkie z dwunastu następujących elementów:

1. Doświadczenie poza ciałem (OBE): Oddzielnie świadomości od fizycznego ciała
2. Spotęgowane zmysły
3. Intensywne i głównie pozytywne emocje i uczucia
4. Wchodzenie do tunelu lub przechodzenie przez tunel
5. Widzenie mistycznego lub olśniewającego światła
6. Doświadczenia innych bytów, bytów mistycznych, zmarłych krewnych lub przyjaciół
7. Uczucie zmiany czasu lub przestrzeni
8. Projekcja życia
9. Doznawanie (niebiańskich) zjawisk nie z tego świata
10. Napotykanie lub uczenie się szczególnej wiedzy
11. Napotykanie granicy lub bariery
12. Powrót do ciała, dobrowolny lub niedobrowolny

   W książce Co Cię czeka po śmierci znajdują się opisy każdego z elementów uzyskane dzięki danym, które gromadziłem przez ponad 10 lat badań, jak również procent osób, które doświadczyły NDE, z naszej badanej grupy, które doznały każdego z elementów.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  dr Jeffrey Long,Paul Perry

 • Tytuł oryginału: 

  Evidence of the Afterlife: The Science of Near-Death Experiences

 • Liczba stron: 

  196

 • Wymiary: 

  148x210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7377-449-0

 • Tłumacz: 

  Magdalena Rydzewska

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...