Wprowadzenie do książki
Coaching na Wyspach Szczęśliwych
Ruszaj z nami w podróż dookoła coachingu!
Wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie: rzep do ubrań, goreteks w Twojej bluzie, silikonowy zegarek, światłoutwardzalna plomba w Twoim zębie, soczewki kontaktowe, kawa rozpuszczalna, szkło nietłukące i tysiące innych wielkich i małych wynalazków zrodził w zasadzie jeden podstawowy impuls — wyjście poza schemat, myślenie wbrew przyjętej logice, przekroczenie granic oczywistości. Z tego powodu mistrz tao, a potem mistrz zen i ich współczesny naśladowca coach wprowadzają swojego ucznia w stan konfuzji, czyli zaskoczenia. Gdy racjonalne funkcje umysłu na chwilę zostają zawieszone, powstaje maleńka szparka, niewielka szansa na uruchomienie tego, co Tony Buzan nazywa myśleniem lateralnym, czyli spojrzeniem z lotu ptaka. Nauczyciele tao i zen wiedzą, że umysł mistrza wobec sytuacji ucznia jest w istocie spojrzeniem z lotu ptaka, jest umysłem obserwatora, jest bytem całkowicie niezależnym, a przez to wolnym od schematów, natomiast umysł ucznia lub klienta coachingu jest uwięziony w schemacie, zatrzaśnięty między drzwiami a futryną, gdzie drzwiami jest sytuacja postrzegana jako problem, a futryną schematyczne myślenie, utrwalony sztywny wzorzec. Pytania, ćwiczenia, zadania w coachingu, podobnie jak metafory, mają na celu zająć na chwilę ów racjonalny umysł księgowego, który każde zagadnienie próbuje wepchnąć do excelowskiej tabelki, niestety najczęściej skutecznie, lecz bezowocnie. I wtedy, kiedy ów racjonalista i buchalter miesza znaczone karty, wówczas kreatywny i twórczy umysł może wziąć oddech i wykonać krok w nieznane.
Bardzo lubię w czasie pierwszych godzin kursu certyfikacyjnego w zawodzie coacha, który to kurs prowadzę, dawać studentom łamigłówki. Niekiedy przez kilkadziesiąt minut powtarzają te same ruchy i gesty, choć już przy pierwszym spostrzegli, że tą drogą nie uzyskają rozwiązania. W pewnej chwili ktoś ze zmęczenia, z przypadku lub w nagłym przebłysku geniuszu burzy schemat, wprowadza nietypowy układ i dzięki temu znajduje rozwiązanie. W ten sam sposób w tradycji zen działa koan. Ma wprowadzić ucznia w osłupienie, wybić ze schematu i dzięki temu zaprosić do oświecenia. Oświecenie zaś to zrozumienie, że źródłem ludzkiego cierpienia są iluzje, czyli nasze myśli i przekonania.
W mojej książce znajdziesz wiele kołczołanów. Niektóre zapadną Ci w pamięć, o innych pomyślisz, że zostały napisane specjalnie dl Ciebie, jeszcze inne, gdy znajdziesz na nie odpowiedź, odmienią Twoje życie na zawsze, być może znajdzie się wśród nich i taki, dzięki któremu przebudzisz się ze swoich iluzji i schematów do życia w spokoju i w wewnętrznej harmonii. Życzę Ci tego z całego serca!
Na kolejnych stronach znajdziesz kilka wątków narracyjnych. Możesz czytać tę książkę tradycyjnie, strona po stronie, poznając kolejne kołczołany z wiewiórką w roli głównej, potem kolejne odsłony opowieści Wiktora i wreszcie przygody coachingowe, które przytrafiły się dyskutującym na superwizjach coachom. Pomiędzy wierszami znajdziesz taki wspierające i hamujące przekonania dotyczące szczęścia, a na końcu każdego rozdziału — inspirujące ćwiczenia. Możesz również zmień: tradycyjny sposób czytania książki i wybierać tylko niektóre wątki, zaczynając od przekonań, a kończąc np. na ćwiczeniach. Sposób czytani tego tekstu zależy od Ciebie. Zapraszam do wspólnego poszukiwani szczęścia.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Maciej Bennewicz
-
Liczba stron:
416
-
Wymiary:
168x237
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-7323-0
-
Rok wydania:
2013