Dieta paleo
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-08-04747-7
Autor: Loren Cordain
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Literackie

Wprowadzenie do książki

Dieta paleo

Strać na wadze i żyj zdrowo dzięki diecie, do której zostaliśmy stworzeni

    Książka Dieta paleo jest efektem bliższego zainteresowania się problemem, który fascynował mnie przez całe życie – związkiem między sposobem odżywiania a zdrowiem oraz badaniami nad pochodzeniem człowieka. Choć na pierwszy rzut oka owe dyscypliny mogą wydawać się niezwiązane ze sobą, łączą się, i to bardzo ściśle. Przyczyny powstania gatunku ludzkiego można odnaleźć w zasadniczych zmianach w sposobie odżywiania się naszych bardzo dawnych przodków, które umożliwiły ewolucję mózgów. Rewolucja neolityczna związana z pojawieniem się rolnictwa oraz uczynienie zbóż podstawowym pożywieniem pozwoliły porzucić na zawsze łowiecko-zbieracki tryb życia oraz spowodowały, że gwałtownie wzrosła liczba ludności na Ziemi i rozwinęło się ogromne społeczeństwo przemysłowo-techniczne, w którym dziś żyjemy.
   Jak wyjaśnia moja książka, problem polega na tym, że jesteśmy genetycznie przystosowani do jedzenia tego, co jedli łowcy-zbieracze. Wiele naszych dzisiejszych problemów ze zdrowiem jest bezpośrednim wynikiem tego, co jemy i z czego rezygnujemy. Moja książka wykaże, gdzie popełniliśmy błąd – w jaki sposób standardowa dieta, a nawet tak zwane zdrowe diety, sieją spustoszenie w naszych paleolitycznych organizmach (paleolit – starsza epoka kamienia). Pokaże też, jak można schudnąć oraz odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, odżywiając się tak jak nasi przodkowie – łowcy-zbieracze, czyli tak, jak chciała natura.
   Powód powstania tej książki jest bardzo prosty: dieta paleo jest jedynym sposobem odżywiania, który idealnie koresponduje z naszym materiałem genetycznym. Zaledwie 2,5 miliona lat temu wszystkie istoty ludzkie na Ziemi odżywiały się w ten sposób. Jest to metoda odżywiania, do której wszyscy jesteśmy stworzeni; jest to też dieta na całe życie, która normalizuje wagę i poprawia stan zdrowia.
    Ponad 20 lat temu przeczytałem książkę Czy jesteście zdezorientowani?, która zalecała dietę wegetariańską. Mam wrażenie, że ten tytuł dość dobrze wyraża reakcję wielu z nas na różne przełomy w nauce i sprzeczne przekazy płynące codziennie od naukowych i medycznych autorytetów na temat tego, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść, żebyśmy byli szczupli i zdrowi.
   Ale oto dobra wiadomość. W ciągu ostatnich 25 lat naukowcy i lekarze na całym świecie zaczęli się zgadzać co do fundamentalnej zasady optymalnego żywienia – częściowo dzięki memu koledze, doktorowi S. Boydowi Eatonowi z uniwersytetu Emory w Atlancie. W 1985 r. doktor Eaton opublikował w prestiżowym „New England Journal of Medicine” rewolucyjny artykuł pod tytułem Żywienie paleolityczne, w którym sugerował, że dietę idealną można stworzyć, opierając się na wiedzy o nawykach żywieniowych naszych przodków z epoki kamienia.   Chociaż niektórzy lekarze, naukowcy i antropolodzy znali już tę hipotezę, to dopiero publikacja doktora Eatona zwróciła na nią powszechną uwagę.
   Doktor Eaton zastosował do swojej koncepcji odżywiania się i zdrowia fundamentalną ideę wszelkiej biologii i medycyny – teorię ewolucji na drodze selekcji naturalnej. Jego przesłanka była prosta: nasze geny określają potrzeby żywieniowe. Ludzkie geny zostały ukształtowane przez selektywne wymogi paleolitycznego otoczenia, w tym przez produkty, które spożywali nasi przodkowie. Skład wielu współczesnych towarów żywnościowych kłóci się z naszym materiałem genetycznym, który, jak wykażemy w tej książce, jest zasadniczo taki sam, jak u paleolitycznych przodków – i to jest przyczyną licznych chorób współczesności. Przywracając do diety te produkty, do których spożywania jesteśmy genetycznie zaprogramowani, możemy nie tylko schudnąć, ale też odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
   Kwestie diety i zdrowia badałem przez ostatnie 30 lat, z czego 20 poświęciłem na studiowanie diety paleo. Miałem zaszczyt pracować z doktorem Eatonem nad udoskonalaniem jego rewolucyjnego pomysłu, poszukując nowych dowodów skuteczności diety paleo. Razem z wieloma najlepszymi na świecie antropologami i dietetykami udało mi się ustalić zwyczaje żywieniowe ludzi paleolitu, łowców-zbieraczy. Uświadomienie sobie, co jedli, ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia, co dziś powinniśmy spożywać, żeby poprawić zdrowie i schudnąć. Wyniki badań zostały opublikowane w najważniejszych światowych czasopismach z dziedziny dietetyki.
    Wszystko to zostało zaprezentowane w tej książce – cała wiedza o dietetyce i mądrość, którą ja i mój zespół badawczy przejęliśmy od ludzi, żyjących w czasach przed nastaniem rolnictwa. Część pierwsza wyjaśnia, co przodkowie jedli, przedstawia główne zasady diety paleo i tłumaczy, jak cywilizacja przyczyniła się do tego, że zboczyliśmy z drogi właściwego odżywiania się, co przyniosło nam choroby i otyłość. Część druga pokazuje, jak i ile można schudnąć oraz w jaki sposób dieta paleo może zapobiegać chorobom i je leczyć. Część trzecia zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby stosować dietę paleo – w tym plany posiłków dla wszystkich trzech poziomów diety i ponad 100 pysznych przepisów. To jest najlepsze w diecie paleo – człowiek je do syta, czuje się świetnie i chudnie!

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Loren Cordain

 • Tytuł oryginału: 

  The Paleo Diet

 • Liczba stron: 

  328

 • Wymiary: 

  145 x 205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-08-04747-7

 • Tłumacz: 

  Agnieszka Andrzejewska

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...