Mądrość Piasków
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60525-74-7
Autor: Osho
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788360525747
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Mądrość piasków

  Wkraczamy dzisiaj w świat sufizmu. Jest to świat, nie światopogląd. Jest to transcendencja, nie filozofia transcendencji. Nie ma tu żadnych teorii, tylko praktyczne wskazówki.
   Sufizm nie jest oparty na przypuszczeniach. Jest całkowicie realistyczny, pragmatyczny, praktyczny. Jest przyziemny, nie abstrakcyjny. Dlatego nie ma w nim jakiegoś światopoglądu, a ponieważ nie jest systemem, nie systematyzuje wiedzy.
   System oznacza pełne objaśnienie egzystencji. Sufizm nie jest systemem, nie objaśnia egzystencji - jest drogą prowadzącą do jej tajemnic. Niczego nie tłumaczy, tylko wskazuje na to, co tajemnicze. Wprowadza cię w tajemniczość. Sufizm nie objaśnia egzystencji. Robią to wszystkie systemy... dążą do uczynienia nieznanego znanym, niszczą tajemnicę, niszczą cud. Sufizm prowadzi od jednego cudu do innego, głęboko w bajkową krainę.
   Sufizm nie jest systemem, ponieważ nie daje kompletnego wytłumaczenia czegokolwiek. Daje tylko bardzo, bardzo małe podpowiedzi, przebłyski wglądu. Nie tworzy filozofii, tworzy opowiadania, anegdoty, metafory, przypowieści, poezję. Sufizm nie jest metafizyką, jest metaforą. Jest palcem wskazującym na księżyc. Nie zrozumiesz księżyca, analizując palec, ale gdy pełen współczucia podążysz za wskazówką, znajdziesz się z nią na jednej fali, zrozumiesz księżyc. Palec nie jest księżycem, nie może być, ale może wskazać drogę.
   Sufickie opowiadania nie są filozoficzne. Są jedynie cichymi wskazówkami, szeptami. Sufizm nie krzyczy, tylko szepcze. Tylko ci, którzy są gotowi słuchać ze współczuciem... nie tylko ze współczuciem, ale i empatią... tylko ci gotowi otworzyć swe serca w ufności i powierzeniu, zdołają zrozumieć, czym jest sufizm. Tylko ci, którzy potrafią kochać, mogą zrozumieć, czym jest sufizm.
   Jakie jest jego przesłanie? Sufizm nie jest analizą logiczną, nie jest tak logiczny jak zeń. Sufizm mówi, że bycie logicznym i nielogicznym to dwie skrajności. Sufizm jest gdzieś pośrodku, ani logiczny, ani nielogiczny. Nie skłania się ani w jedną, ani w drugą stronę. Nie jest absurdalny. Nie jest logiczny jak Sokrates i nie jest absurdalny jak Bodhidharma. Sufizm mówi, że Bodhidharma i Sokrates tylko wyglądają różnie, ale ich podejścia są takie same. W rzeczywistości Bodhidharma jest bardziej logiczny niż Sokrates, dlatego natknął się na to, co nielogiczne. Idąc ścieżką logiki, wcześniej czy później dotrzesz do punktu, w którym logika się kończy... ale twoja podróż trwa. Bodhidharma jest Sokratesem, który przeszedł całą drogę i dotarł do miejsca, gdzie logika się kończy, ale życie trwa. Bodhidharma wygląda inaczej, ale jego podejście jest sokratejskie, jest intelektualne. Zeń jest bardzo przeciwny intelektowi, ale bycie przeciwnym intelektowi to wciąż bycie intelektualnym. Zeń jest anty-filozofią, ale bycie anty-filozoficznym to bycie filozoficznym, taka jest twoja filozofia.    Sufizm unika skrajności, podąża samym środkiem, Złotym Środkiem.
   W zeń kluczowa jest „pełnia umysłu". W sufizmie kluczowa jest „pełnia serca". Zapamiętaj to, bo to uwidacznia różnice. Zeń jest przeciwny umysłowi, ale poprzez umysł wykracza ponad umysł.
   Sufizm nie jest przeciwny umysłowi, jest zupełnie obojętny wobec umysłu. Sufizm skupia się na sercu, nie zajmuje się umysłem. Wierzy w pełnię serca. U sufich też jest pewien rodzaj przebudzenia. Jeśli satori przebudzenia zeń nazwiemy „czujnością umysłu", trzeba też nadać nazwę przebudzeniu sufickiemu: „czujność serca". Ścieżka suficka jest ścieżką kochanka. Ścieżka zeń jest ścieżką wojownika, samuraja.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Osho

  • Tytuł oryginału: 

    Osho The Wisdom of the Sands Volume 1

  • Liczba stron: 

    248

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-60525-74-7

  • Tłumacz: 

    Katarzyna Jamrozik

  • Rok wydania: 

    2009

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...