Medytacja Sztuka Ekstazy
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60528-25-9
Autor: Osho
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Medytacja sztuka ekstazy

   Moja definicja medytacji mówi, ze jest to po prostu działanie polegające na skoczeniu w nieświadomość. Nie możesz dokonać skoku kalkulując go, ponieważ wszelkie kalkulacje dzieją się w świadomości, a świadomy umysł nie pozwoli na to. Ostrzeże cię: „Oszalejesz, nie rób tego".
  Świadomy umysł zawsze boi się nieświadomości, ponieważ jeżeli wypłynie ona na powierzchnię, zmiecione zostanie wszystko to, co jest spokojne i wyraźne w świadomości. Wtedy wszystko ogarnie ciemność, jak w lesie.
  Sytuacja jest taka: robisz ogród, ogród z granicami. Bardzo mało ziemi oczyściłeś, ale posiałeś już kwiaty i wszystko wygląda ładnie, jest porządek, czystość. W pobliżu rośnie las. Jest nieuporządkowany, nie da się nim kierować, ogród stale się go boi. W każdej chwili las może wejść do ogrodu i ogród zniknie.
   Ty też masz taką pielęgnowaną część umysłu. Wszystko uporządkowałeś. Ta nieświadoma część jednak zawsze jest w pobliżu, a świadomy umysł stale się jej boi. Świadomy umysł mówi: „Nie wchodź w nieświadomość, nie patrz na nią, nie myśl o niej".
  Ścieżka nieświadomości jest ciemna i nieznana. Dla rozumu wygląda nieracjonalnie, dla logiki wygląda nielogicznie. Jeżeli więc zaczniesz myśleć po to, by wejść w medytację, nigdy tego nie zrobisz, ponieważ ta myśląca część ciebie nie pozwoli na to.
  Tak powstaje dylemat. Nie możesz nic zrobić bez myślenia, ale nie zdołasz wejść w medytację z myśleniem. Co robić? Nawet jeśli pomyślisz: „nie będę myślał", to też jest myślenie. To ta myśląca część umysłu mówi: „nie pozwolę na myślenie".
   Medytacja nie może nastąpić z myślenia i to jest ten największy dylemat. Każdy poszukujący musi w którymś momencie do niego dojść. Ci, którzy wiedzą, mówią: „Skacz! Nie myśl!". Ale ty nic nie możesz zrobić bez myślenia. Dlatego powstały niepotrzebne metody. Mówię, że są niepotrzebne, bo jeżeli dokonasz skoku bez myślenia, żadnych metod nie potrzeba. Ale ty nie możesz wskoczyć bez myślenia, więc potrzebne są metody.
  O metodzie możesz myśleć, myślący umysł może uspokoić się, gdy będzie mógł zająć się metodą, nie medytacją. Medytacja będzie wskoczeniem w nieznane. Możesz pracować z jakąś metodą, metoda automatycznie zepchnie cię w nieznane. Metoda jest konieczna ze względu na wyćwiczenie umysłu, tylko dlatego.
   Gdy dokonasz tego skoku, powiesz: „Ta metoda nie była konieczna, nie była potrzebna". Ale to jest spojrzenie wstecz, po fakcie poznajesz, że metoda nie była potrzebna. Dlatego Krishnamurti mówi: „Nie potrzeba żadnych metod". Nauczyciele zeń mówią: „Nie trzeba żadnego działania, to przychodzi bez działania". Dla kogoś, kto nie przekroczył tej bariery, jest to absurdalne. A ty znasz przeważnie ludzi, którzy nie pokonali tej bariery.
  Mówię więc, że metoda jest sztuczna. To sztuczka, mająca uspokoić racjonalny umysł, by można było zepchnąć cię w nieznane.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Osho

 • Tytuł oryginału: 

  Meditation: The Art of Ecstasy

 • Liczba stron: 

  280

 • Wymiary: 

  148×210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-60528-25-9

 • Tłumacz: 

  Jan Linde, Anna Sosenko

 • Rok wydania: 

  2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...