Techniki Medytacji Poradnik Praktyczny
Wczytuję dane...
KOD: 83-89375-25-7
Autor: Osho
Dostępność: 24 godzin
EAN: 8389375257
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Techniki medytacji Poradnik praktyczny

   Niniejsza książka jest zbiorem technik medytacyjnych, które Osho przekazywał przez wiele lat; są tu fragmenty i cytaty z książek zawierających jego poranne wykłady i wieczorne darshany. Niektóre techniki (vipassana, nadabrahma, wirowanie) od wieków znane są medytującym wielu tradycji. Inne (dynamiczna, kundalini, gouri-shankar) odzwierciedlają mądrość tych tradycji i odkrycia współczesnej psychologii, stanowiąc niepowtarzalną receptę Osho dla zaspokojenia potrzeb człowieka współczesnego. Razem tworzy to rzadką okazję spożytkowania przez nas wszystkich naszych wysiłków w docieraniu do tu i teraz i odnajdywaniu siebie.
   Osho, podobnie jak wszyscy buddowie w dziejach, twierdzi, że stajemy się naprawdę medytującymi dopiero wtedy, gdy wszystkie techniki przestają być potrzebne i nasz wysiłek dobiega kresu... wtedy widzimy, że to odległe tu i teraz jest tutaj, teraz. Do tej pory tańcz, śmiej się i śpiewaj, biegaj, skacz i krzycz, siedź i patrz nieruchomym wzrokiem, żyj, kochaj i módl się przy tych pięknych medytacjach, od świtu do nocy. Nie pozwól, by codzienne czynności były wymówką, by w nie nie wchodzić i nie eksperymentować.
   Układ książki zgodny jest z zaleceniami Osho, ale to tylko sugestia, nie sztywno ustalone ramy. Lepiej jest robić medytację dynamiczną wieczorem niż wcale jej nie robić. Jeśli praca ci na to pozwala, śpiewaj i tańcz przez cały dzień! Traktuj medytację jako przygodę, a ta książka niech będzie ci w niej przewodnikiem.
   Osho opracował zapewne więcej technik służących przebudzeniu człowieka na jego własną wewnętrzną naturę niż jakikolwiek inny Mistrz. Ta książka zawiera istotną, choć niewielką, część jego metod. Osho dysponuje niezwykłym drygiem do przemieniania zwyczajnych, codziennych sytuacji (życia, pracy, relacji z ludźmi) w takie, w których możemy stać się bardziej świadomi.
   Techniki mogą doprowadzić nas tylko do pewnego miejsca. Bez względu na metody, to żywa obecność Mistrza, jego wgląd i przenikliwość postrzegania, sprawiają, że dana metoda działa. Mistrz widzi, czy jakaś metoda jest dla kogoś odpowiednia: czas, sytuację. Gdy    Mistrz nie żyje albo gdy inni próbują imitować metody Mistrza, stają się one pustymi rytuałami, zabalsamowanymi zwłokami odrobinę tylko przypominającymi życie.
   Mistrz widzi, czy jakaś metoda jest odpowiednia, ale w spotkaniu z oświeconym Mistrzem następuje też pewna alchemia, powstaje w nas intuicyjne poznanie, że ten człowiek przedstawia sobą kulminację naszych własnych najwyższych możliwości, że możemy być tym, czym on jest. Mistrz działa więc jak katalizator mający przebudzić w nas ufność w nasz własny rozkwit. Ta ufność wystarcza, byśmy wyruszyli w drogę tą ścieżką.
  Nie ma tylko jednej ścieżki, choć cel jest taki sam. Każdy z nas jest niepowtarzalny i dla każdego z nas istnieje inna metoda służąca wejściu do wewnątrz.
  Wielkim wkładem Osho jest to, że możemy działać z totalnym rozumieniem złożoności człowieka XXI wieku. Osho dał nam możliwość wybierania spośród mnóstwa metod. Nie ma tu dogmatycznych ram, do których wszystko musi pasować. Wykorzystuje się wszystko, co działa i powiększa naszą świadomość: pradawne ćwiczenia jogiczne, najnowsze terapie z Kalifornii, czy też jego własne, niepowtarzalne metody.

Osho stwierdził:
Całe to życie jest wyzwaniem dla wzrastania. To prawdziwa religia, ale też i prawdziwa psychologia, bo prawdziwa religia nie może być niczym innym, jak prawdziwą psychologią. Nazywam tę psychologię „psychologią buddów". Rzuci ci ona wielkie wyzwanie stania się czymś więcej niż jesteś. Da ci boskie niezadowolenie. Rozpali cię pragnieniem wznoszenia się coraz wyżej i wyżej, nie wyżej od innych, ale wyżej od samego siebie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Osho

 • Tytuł oryginału: 

  The Orange Book: The Meditation Techniques Of Bhagwan Shree Rajneesh

 • Liczba stron: 

  138

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-89375-25-7

 • Tłumacz: 

  Mariusz Włoczysiak

 • Rok wydania: 

  2004

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...