Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62957-05-7
Autor: Robert E. Svoboda
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788362957057
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: a-ajurweda

Wprowadzenie do książki

Prakriti Odkryj swoją pierwotną naturę

   Prakriti znaczy dosłownie „pierwotna natura”. Decyduje o nim moment poczęcia i określa ono najgłębszą wewnętrzną naturę każdego człowieka. Jest unikalną mieszanką cech, która sprawia, że od momentu poczęcia jesteśmy całkowicie niepowtarzalni. Stanowimy indywidualnie ukształtowaną, a jednocześnie integralną część wszechświata, z którego się zrodziliśmy. Gdy poznamy swoje prakriti, zaczniemy pojmować, jakie cechy składają się na naszą wyjątkowość. Znajomość tych cech daje nam wiedzę, jak w najlepszy sposób dbać o siebie i jak wydobyć z ukrycia swoje unikalne, naturalne piękno.
   Aby lepiej pojąć prakriti, musisz najpierw zrozumieć, w jaki sposób ajurweda postrzega ludzkie ciało. Uważa się, że każdy człowiek stanowi połączenie trzech rodzajów sil życiowych. Siły te nazywane są doszami (dosa), a są to: wata, pitta i kapha. Uznawane są one po prostu za wrodzoną inteligencję ciała. Są to niewidzialne siły, które regulują wszystkie funkcje fizyczne, tym samym kształtując nasz wygląd, metabolizm, naszą reakcję na otoczenie, a nawet sposób, w jaki myślimy i czujemy.
   Przykładowo, to wpływ doszy kapha sprawia, że ślinimy się, kiedy jesteśmy głodni i wyobrażamy sobie potrawę, na którą mamy ochotę. To wata ułatwia połykanie pokarmu, a pitta umożliwia trawienie. Stąd widać, jak ważne jest, aby te trzy dosze współpracowały ze sobą harmonijnie, jeśli ciało ma w pełni wykorzystywać swój potencjał. Dlatego też brak równowagi pomiędzy nimi postrzegany jest w ajurwedzie jako zasadnicza przyczyna wszelkich problemów fizycznych, umysłowych i duchowych.
   Uważa się, że ciało fizyczne jest połączeniem dwóch rodzajów substancji:

 • Substancje, których nie wydalamy i które stanowią część składową dała zwiemy „dhatu”. Są to substancje powszechnie znane jako osocze (rasa), krew (rakta), mięśnie (mamsa - mdmsa), tłuszcz (meda), kości (aszti - asthi), szpik kostny (madźdźa - majjd), nerwy i tkanki rozrodcze (śukra - śhukra).
 • Substancje wydalane, czyli takie, które opuszczają ciało zwane są ,mala” (mała). Są to produkty przemiany materii: kał, mocz, pot.

   Mamy też agni, które reguluje wszystkie procesy metaboliczne. Agni przetwarza wszystko, co jest na zewnątrz, w substancje, które wchłaniamy i które stają się częścią naszego ciała lub doświadczenia. Na przykład, to agni trawi pożywienie w żołądku po to, aby mogły powstawać tkanki; to także agni, choć to już mniej oczywiste, przetwarza w umyśle doświadczenia do postaci wspomnień i wrażeń.
   Odzyskanie równowagi i uzdrowienie całego ciała (dosz, dhatu, mała i agni) to fundamentalna zasada leczenia w ajurwedzie. W ten sposób ajurweda przywraca ciału jego wrodzone, indywidualne piękno.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Robert E. Svoboda

 • Tytuł oryginału: 

  Prakriti: Your Ayurvedic Constitution

 • Liczba stron: 

  253

 • Wymiary: 

  165x236

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-62957-05-7

 • Tłumacz: 

  Anna Boniszewska

 • Rok wydania: 

  2013

Napisz opinię
2015-10-11 13:58:28 - Marek

Dowiedz się jakie smaki warunkują prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu i wprowadź własną, niepowtarzalną dietę, najlepszą dla twojego ciała i umysłu. Sam stań się swoim lekarzem i dietetykiem, to możliwe!

Zalety

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Treść
2015-10-21 14:26:50 - Hania

Pomaga czytelnikowi wyrobić sobie zdrowe, dobre nawyki i ich przestrzegać. Przyzwyczajenie to druga natura człowieka, warto wypracować odpowiednią rutynę. Umiejętnie spożytkowany czas z dobrą lekturą.

Zalety

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Treść
2015-11-03 18:09:45 - karolina

O życiu w zgodzie z naturą i stawaniu się lepszym, bardziej wartościowym człowiekiem, o doskonaleniu siebie. Pozytywna książka

Zalety

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Treść
2015-11-03 18:55:38 - maciejewska

Książka dobra dla uprawiających jogę i zaczynających swoją wielką przygodę z medytacją,ajurwedą. Dla tych którzy chcą poznać swoją konstytucje i odżywiąć sie zgodnie z potrzebami ciała

Zalety

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Treść
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...