Wprowadzenie do książki
Mity o szczęściu
Mity o szczęściu często przybierają postać stwierdzenia typu: „Będę szczęśliwy, kiedy________(wypełnić puste pole)”. Będę szczęśliwy, kiedy otrzymam awans, kiedy wreszcie powiem komuś „tak”, kiedy urodzi mi się dziecko, kiedy będę bogaty i tak dalej. Rzecz nie w tym, że urzeczywistnienie się tych marzeń nie zapewni nam szczęścia, bowiem niemal na pewno tak się stanie. Problem polega na tym, że tego typu dokonania, nawet jeśli w pierwszej chwili zapewnią nam poczucie całkowitego zadowolenia z życia, nie gwarantują tak intensywnego i tak długotrwałego doznania szczęścia, jakiego byśmy się po nich spodziewali. A gdy w związku z osiągnięciem tego typu celów nie odczuwamy tak wielkiego szczęścia, jakiego oczekiwaliśmy, dochodzimy do wniosku, że coś musi być z nami nie tak, że tylko my czujemy się w ten sposób.
Równie powszechne i równie toksyczne są mity dotyczące drugiej strony medalu. Chodzi mianowicie o przeświadczenie typu: „Nie mogę być szczęśliwy, jeśli_______(wypełnić puste pole)”. Na niekorzystne zrządzenia losu często reagujemy nieco przesadnie. Wydaje nam się, że już nigdy nie zaznamy szczęścia i że nasze dotychczasowe życie właśnie się skończyło.
Mam kłopoty w związku. Zrealizowałem marzenia, a mimo to nigdy wcześniej nie czułem się tak pusty w środku. W pracy nic już nie jest tak, jak kiedyś. Badanie dało wynik pozytywny. Wielu rzeczy bardzo żałuję. Mam nadzieję, że dzięki książce Mity o szczęściu dla wszystkich stanie się jasne, że choć tego typu istotne wydarzenia mogą w sposób jednoznaczny i trwały zmienić nasze życie (na lepsze lub na gorsze), ostateczne ich konsekwencje zależą tak naprawdę głównie od nas. Należałoby stwierdzić, że to właśnie na skutek naszej pierwszej reakcji zdarzenie w istocie w pełni przewidywalne, a niekiedy zupełnie typowe, urasta nagle do rangi kryzysu. Takie pierwsze reakcje pchają nas często na radykalną i niekiedy niezwykle szkodliwą ścieżkę postępowania. Jeśli na przykład uświadomimy sobie w pewnym momencie, że praca przestała nam przynosić satysfakcję, w pierwszym odruchu możemy dojść do wniosku, że coś jest z nią nie tak. To z kolei może nas skłonić do natychmiastowego podjęcia poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Tymczasem w długim okresie lepsze rezultaty mogłyby przynieść próby przeorganizowania naszej dotychczasowej pracy lub zmiana podejścia do niej, co z kolei pozwoliłoby zrewidować i zweryfikować nasze odczucia.
Książka Mity o szczęściu opisuje dziesięć różnych zdarzeń kryzysowych charakterystycznych dla okresu dorosłości, począwszy od sytuacji rodzinnej (małżeństwo, brak partnera, dzieci), poprzez kwestie związane z pracą i pieniędzmi (kłopoty w pracy, sukces finansowy lub poważny brak środków do życia), a skończywszy na problemach typowych dla wieku średniego i późniejszego (problemy zdrowotne, starzenie się, ubolewanie nad przeszłością). Czytelnik może rozpocząć lekturę od dowolnego z zagadnień, które aktualnie najlepiej odpowiada jego sytuacji lub najbardziej go interesuje. Liczę na to, że każdy z czytelników będzie w stanie sporo wynieść z kolejnych rozdziałów dotyczących różnych wyzwań i życiowych przemian, bowiem niektóre z opisywanych tu sytuacji już go spotkały, właśnie go spotykają lub spotkają go w przyszłości.
Nie jestem oczywiście w stanie doradzić każdemu człowiekowi, jaką konkretnie drogę powinien obrać. Każdy z nas musi wybrać i wytyczyć własną ścieżkę. W zależności od bagażu życiowych doświadczeń, zakresu dostępnego wsparcia, ale też osobowości, celów i zasobów, właściwe, konkretne i satysfakcjonujące mogą okazać się różne drogi i decyzje. Badania potwierdzają, że ludzie postępujący zgodnie z własną osobowością, zainteresowaniami i wartościami czerpią z życia większą satysfakcję, czują się pewniej i odnoszą większe sukcesy, a przy tym bardziej angażują się w to, co robią, i lepiej się z tym czują. Książka Mity o szczęściu stawia sobie za cel przywołanie najnowszych doniesień naukowych, aby pomóc czytelnikom poszerzyć horyzonty co do natury zdarzeń kryzysowych i rozprawić się z fałszywymi przekonaniami dotyczącymi szczęścia, które mogą kształtować ich odruchowe reakcje. Książka Mity o szczęściu podsuwa również narzędzia pomocne w formułowaniu własnych ocen oraz w kształtowaniu nowych umiejętności i nawyków myślowych. Wiedza sprzeczna z intuicją oraz naukowy dystans do problemów pozwolą w obliczu kolejnego kryzysu korzystać z atutów dobrze przygotowanego umysłu.
Zdarzenia kryzysowe bywają rozczarowujące, sieją zamęt, a niekiedy wydają się wprost tragiczne, zawsze jednak niosą ze sobą szansę na przeobrażenie naszego życia, a przynajmniej na zdobycie na jego temat lepszego rozeznania. Nowa wiedza pozwala lepiej wykorzystywać największe wyzwania jako okazję do największych osiągnięć. Zasadnicze przesłanie książki Mity o szczęściu głosi zatem, że każdy z nas może nakreślić kolejne kroki prowadzące do zapewnienia sobie bardziej satysfakcjonującego życia i pełnej realizacji swojego potencjału szczęścia.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Sonja Lyubomirsky
-
Tytuł oryginału:
The Myths of Happiness: What Should Make You Happy, but Doesn't, What Shouldn't Make You Happy, but Does
-
Liczba stron:
301
-
Wymiary:
141x218
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7746-274-4
-
Tłumacz:
Magda Witkowska
-
Rok wydania:
2013