Wprowadzenie do książki
Nie ma rodziców doskonałych
Czym charakteryzuje się styl wychowania, który będę propagować w niniejszej książce? Od narodzin aż do ukończenia przez dzieci osiemnastu lat ich wychowanie jest głównym tematem rozmów rodziców. Zagorzali zwolennicy klapsa potrafią rządzić tylko przez wprowadzanie ograniczeń, ale są także tacy, którzy wolą przysłuchiwać się dziecku. Jedni stosują kary, inni wprowadzają sankcje i uczą dzieci odpowiedzialności. Jedni narzucają twarde zasady, inni opowiadają się za rodzinną demokracją. Jedni pozwalają się wypłakać, inni nadbiegają od razu, gdy tylko usłyszą płacz dziecka. Do wyboru, do koloru. Gdzie znaleźć punkt oparcia? Skąd wiedzieć, która droga jest słuszna?
W rzeczywistości współcześnie mamy więcej punktów oparcia, niż to bywało wcześniej. Wiedza na temat okresu dorastania, potrzeb dziecka, jego mózgu, inteligencji, a także uczuć jest nieporównywalnie większa. Naukowcy w swoich laboratoriach przeprowadzili niezliczoną liczbę obserwacji i eksperymentów. Ich odkrycia podważyły dawne wierzenia. Przedstawili korzyści i skutki uboczne różnych modeli wychowawczych. Wydaje się jednak, że nikt nie czytał ich prac ani o nich nie słyszał. Nawet jeśli obijają się nam o uszy, to nierzadko bywa tak, że kwitujemy je ironicznym uśmiechem. Nauka miesza w głowach! Nie życzymy sobie nowych wytycznych, które podają w wątpliwość nasze sprawdzone metody, choć one sprawiają, że czasem czujemy się nieswojo. Wolimy trzymać się starych sposobów, deprecjonując wyniki współczesnych badań.
- W pierwszej części książki popatrzymy na drugą stronę medalu: na nasze trudności, nasze mroczne sfery, nasz wstyd, rozczarowanie, że nie jesteśmy takimi rodzicami, jakimi tak bardzo pragnęliśmy zostać.
- W drugiej części przeanalizujemy przypadki, w których przesadzamy. Reakcje na zachowanie dzieci mówią więcej o naszej przeszłości i naszym własnym dzieciństwie niż o tym, kim jesteśmy teraz jako dorośli. Ale przesada w zachowaniu nie jest wyłącznie wynikiem rodzinnej historii. Życie nie jest aż tak proste. Geneza każdego zachowania jest złożona. W drugiej części dokonam sztucznego podziału na fizyczne, psychiczne i społeczne przyczyny zachowań, rozdzielę także wpływ przeszłości i teraźniejszości. Trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości dochodzi do nałożenia na siebie różnorodnych czynników, co tylko utwierdza nas w przekonaniu o słuszności poglądów i bardzo utrudnia ich zmianę. Mam nadzieję przekonać was na kartach niniejszej książki, że „złożony” niekoniecznie znaczy „skomplikowany”, bo najczęściej to właśnie upraszczanie komplikuje życie!
- W części trzeciej przeanalizujemy, jak dziecko zmienia się z wiekiem. Rodzice napotykają trudności w różnych okresach jego rozwoju, bo każdy narzuca inne, nowe wyzwania. Popatrzymy, jak dziecko zmienia się od narodzenia aż do uzyskania pełnoletności, a także przyjrzymy się, jak to wpływa na nas.
- Niniejsza książka jest zaproszeniem do podróży w głąb siebie. Po pierwsze, aby zrozumieć. Później - aby się zmienić. Czwarta część zawiera praktyczne wskazówki co do tego, jak sobie radzić na co dzień, a także jak naprawić dotychczas popełnione błędy. Wbrew szokującej prawdzie, którą znajdziecie we francuskim tytule znanej książki, nie wszystko rozgrywa się do szóstego roku życia. Dzieci szybko zareagują na zmianę postawy rodziców. Nigdy nie jest za późno na naprawę wzajemnych stosunków.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Isabelle Filliozat
-
Tytuł oryginału:
Il n'y a pas de parent parfait
-
Liczba stron:
280
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-65349-36-1
-
Tłumacz:
Adriana Celińska
-
Rok wydania:
2016