Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7778-498-3
Autor: Stephen S. Ilardi
EAN: 9788377784983
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Burda

Wprowadzenie do książki

Pokonaj depresję. Program 6 kroków bez leków

   Depresja to choroba siejąca spustoszenie. Zaburza pamięć, sen i zdolność koncentracji. Sprawia, że nie potrafimy już kochać, pracować ani się bawić. Pozbawia energii, żywotności i radości, a czasem nawet woli życia. Jako psycholog kliniczny pomagałem setkom pacjentów radzić sobie z jej wyniszczającym działaniem, wiem zatem doskonale, że nie wolno lekceważyć tego podstępnego wroga. Od chwili, gdy dwadzieścia lat temu zacząłem pracę na oddziale psychiatrycznym Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke^, poświęciłem walce z tym zaburzeniem całą swoją karierę. Poznałem je przez ten czas na tyle, aby nie składać gołosłownych obietnic, że znam sposób leczenia, który sprawdza się u każdego pacjenta.
   Jedno mogę jednak stwierdzić z całym przekonaniem: depresję można pokonać. A prowadzący do tego celu program sześciu kroków zarysowany w tej książce stanowi najbardziej obiecujące podejście do leczenia depresji, z jakim zetknąłem się w swojej karierze naukowej i lekarskiej. Przyznaję, że to śmiałe stwierdzenie, i gdy kilka lat temu zaczynałem tworzyć zręby tego programu*, nie przyszło mi do głowy, że kiedyś się odważę je rozpropagować. Opieram swoją tezę na trzech ważnych spostrzeżeniach:

  • Obszerne badania kliniczne przeprowadzone na moim uniwersytecie wykazały niezwykłą skuteczność programu Terapeutycznej Zmiany Stylu Życia (TZSZ). Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup: do grupy leczonej w ramach programu TZSZ lub do grupy kontrolnej poddanej standardowemu leczeniu ambulatoryjnemu (głównie farmakologicznemu). Okazało się, że wśród pacjentów leczonych tradycyjnie polepszenie stanu zdrowia* odczuło niecałe 25 procent, natomiast wśród pacjentów poddanych leczeniu według programu TZSZ wyniki były po-nadtrzykrotnie lepsze. W istocie poprawił się stan każdego pacjenta, który w pełni zastosował się do zaleceń programu, choć wcześniej większości tych chorych nie pomogły środki przeciwdepresyj ne.
  • Każdy z sześciu elementów programu TZSZ z osobna -kwasy tłuszczowe omega-3, zaangażowanie w jakąś działalność, ćwiczenia fizyczne, ekspozycja na światło słoneczne, więzi towarzyskie i zdrowy sen — ma działanie przeciwdepresyj ne. Wskazują na to tony opublikowanych wyników badań. TZSZ jest jednak jedynym podejściem, które wyciąga z tych rozproszonych danych wnioski i proponuje spójny, całościowy, omówiony krok po kroku program dający lepsze wyniki niż każdy z tych czynników z osobna.
  • Co najważniejsze, TZSZ sięga do samego źródła współczesnej epidemii depresji, czyli uwzględnia fakt, że ludzie nie zostali stworzeni do dwudziestopierwszowiecznego stylu życia, na który składają się niedobory żywieniowe, mała aktywność fizyczna, niedospanie, społeczna izolacja i szaleńcze tempo. Program ten stanowi bardzo potrzebne obecnie zdroworozsądkowe remedium na współczesny amerykański styl życia, który prowadzi nas w bardzo niebezpiecznym kierunku.

   W ostatnich latach rozmawiałem o tym opartym na zmianie stylu życia podejściu do leczenia depresji z tysiącami ludzi, w tym z pacjentami, terapeutami, psychiatrami i studentami. Najczęściej pytany jestem o to, komu ten program może pomóc.
   Odpowiadam zawsze: każdemu. Zazwyczaj budzi to śmiech, bo ludzie sądzą, że żartuję. Ja jednak mówię zupełnie poważnie. Program TZSZ może pomóc co najmniej czterem kategoriom ludzi, a niemal każdy z nas należy do jednej z nich.

  • Program został pierwotnie stworzony z myślą o osobach cierpiących na depresję kliniczną, niezależnie od tego, czy były już na nią wcześniej leczone, czy nie. Podejście TZSZ jest bardzo skuteczne jako samodzielny program leczenia, ale można je też łączyć ze stosowaniem leków przeciwdepre-syjnych oraz tradycyjną psychoterapią.
  • Z drugiej strony, korzyści z programu TZSZ można odnieść nie tylko wtedy, gdy diagnoza jednoznacznie wskazuje na rozwiniętą depresję, lecz także wtedy, gdy zmagamy się z łagodniejszymi jej objawami lub gdy po prostu czujemy się przygnębieni.
  • Stosując ten program, minimalizujemy ponadto ryzyko zapadnięcia na depresję w przyszłości.
  • Poza tym kilka lat temu Harriet Lerner, psycholożka i autorka ważnych bestsellerowych książek, takich jak 100 zasad udanego związku, dostrzegła w programie TZSZ coś, czego nigdy przedtem nie brałem pod uwagę: każdy jego element ma na nas korzystny wpływ, nawet jeśli stan naszego zdrowia już jest dobry. Jak ujęła to Harriet: „Twój program dotyczy nie tylko depresji. Każdy może odnieść z niego korzyści”.

   Oczywiście ma rację. Wiele badań potwierdza płynące z kluczowych elementów programu psychofizyczne korzyści, takie jak spadek wagi, przypływ energii, niższe ciśnienie krwi, zdrowsze serce, wzmocnienie odporności, działanie przeciwzapalne, większa jasność umysłu i ogólnie lepsze samopoczucie. Warto skorzystać z tych „skutków ubocznych” programu TZSZ, które stanowią kolejny istotny powód, aby się na niego zdecydować.
   Mimo pozytywnego wpływu tego programu leczenia przed zastosowaniem go wskazane jest poddanie się badaniom lekarskim. Jako prowadzący własne badania kliniczne na Uniwersytecie Kansas nie zgadzam się, aby ktokolwiek przystępował do tego programu bez konsultacji z lekarzem. Takie podejście może budzić zdziwienie, ale ma solidne podstawy. Po pierwsze, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiegoś nowego programu treningowego. To samo dotyczy przyjmowania dużych dawek suplementów diety czy zwiększenia czasu ekspozycji na słońce. A ponieważ są to jedne z podstawowych elementów programu TZSZ, warto przed przystąpieniem do niego uzyskać aprobatę lekarza.
   Ludzie czasem mnie pytają, czy po rozpoczęciu programu TZSZ mogą przerwać przyjmowanie środków przeciwdepresyjnych. Moja rada w takich wypadkach jest krótka i prosta: wszelkie decyzje dotyczące leków muszą być podejmowane w ścisłym porozumieniu z lekarzem, który je przepisał. Zaniechanie przyjmowania środków przeciwdepresyjnych na własną rękę, bez nadzoru lekarza, może się okazać wręcz niebezpieczne, w niektórych bowiem wypadkach, gdy odstawienie leków nastąpi zbyt gwałtownie, mogą pojawić się uciążliwe skutki uboczne, a depresja może się nawet pogłębić.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Stephen S. Ilardi

  • Tytuł oryginału: 

    The Depression Cure: The 6-Step Program to Beat Depression without Drugs

  • Liczba stron: 

    320

  • Wymiary: 

    140x210

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7778-498-3

  • Tłumacz: 

    Jacek Majewski

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy