Zasady samodoskonalenia
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-2992-3
Autor: Napoleon Hill
EAN: 9788324629923
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: One Press

Wprowadzenie do książki

Zasady samodoskonalenia

Superumysł

Chemia umysłów

   Wychodzę z przekonania, że umysł złożony jest z tej samej uniwersalnej energii, która wypełnia wszechświat. Powszechnie znanym faktem — zarówno laikowi, jak i naukowcowi — jest ten, iż niektóre umysły stają ze sobą w sprzeczności już od pierwszej chwili, w której się spotykają, inne zaś wykazują naturalne podobieństwo i przyciąganie do siebie. Między tymi dwoma ekstremami naturalnego antagonizmu i naturalnego podobieństwa — wyrastającymi ze spotkania lub kontaktu umysłów — jest jeszcze szeroki wachlarz różnych możliwych reakcji umysłów na siebie nawzajem.
   Niektóre umysły pasują do siebie tak naturalnie, iż nieuniknionym wynikiem ich kontaktu jest miłość od pierwszego wejrzenia. Któż z nas nie słyszał o takich przypadkach? W innych zaś umysły są tak nieprzyjazne wobec siebie, że już przy pierwszym spotkaniu widoczna staje się obopólna niechęć. Efekt ten ujawnia się bez wypowiedzenia ani jednego słowa i bez wystąpienia najmniejszego choćby bodźca zwyczajowo wywołującego miłość lub nienawiść.
   To bardzo prawdopodobne, że umysł składa się z energii, a gdy dwa umysły zbliżą się na tyle, by doszło do ich kontaktu, połączenie tych energii wywołuje reakcję chemiczną, która daje początek wibracjom wpływającym pozytywnie lub negatywnie na obie osoby.
   Ten efekt spotkania dwóch umysłów jest oczywisty nawet dla najbardziej postronnych obserwatorów. A każdy rezultat musi mieć swoją przyczynę! Cóż innego mogłoby być przyczyną zmiany nastawienia dwóch umysłów, które dopiero co weszły ze sobą w kontakt, niż zakłócenie elektronów lub jednostek każdego z tych umysłów wywołanych tym kontaktem?
   Pragnąc, by lekcja ta stała się mocną podstawą, przeszliśmy długą drogę w stronę sukcesu, przyznając, iż spotkanie lub bliski kontakt dwóch umysłów wywiera na każdy z nich określony i widoczny efekt lub wywołuje stan umysłu całkiem odmienny od tego, który istniał bezpośrednio przed kontaktem. Chociaż jest to zalecane, to jednak nie ma konieczności poznania przyczyny tego wpływu jednego umysłu na drugi. Sam fakt, iż taki wpływ występuje w każdym przypadku, daje nam punkt wyjścia, który pozwala nam pokazać, co rozumiemy pod terminem superumysł.
   Superumysł może powstać poprzez połączenie lub zmieszanie — w duchu idealnej harmonii — dwóch lub większej liczby umysłów. Wskutek tego harmonijnego połączenia powstaje chemia umysłów, tworząca trzeci umysł, który może zostać przyjęty i wykorzystany przez jeden lub wszystkie umysły biorące udział w połączeniu. Ten superumysł pozostaje dostępny tak długo, jak długo istnieje przyjazny, harmonijny sojusz między pojedynczymi umysłami. Jego dezintegracja i zniknięcie wszystkich dowodów jego istnienia nastąpią w momencie, gdy skończy się przyjazny sojusz umysłów.

Określony cel główny

   Wytrwale dążenie do celu ma zasadnicze znaczenie dla odniesienia sukcesu, bez względu na to, jak kto definiuje sukces. Wytrwałość ta jest jednocześnie cechą, która może — i najczęściej właśnie tak jest — wzywać do myślenia na wiele powiązanych ze sobą tematów.
   Przejechałem szmat drogi, by obserwować przygotowania Jacka Demp-seya1 do kolejnej zbliżającej się walki. Zauważyłem, iż pięściarz nie ograniczał się tylko do jednej formy treningu, ale wykorzystywał ich wiele. Worek treningowy pomagał mu rozwinąć jedną grupę mięśni oraz refleks. Hantle służyły do rozwoju innej grupy mięśni. Bieganie rozwijało mięśnie nóg i bioder. Zrównoważona dieta dostarczała organizmowi materiałów budulcowych do rozwoju mięśni, ale bez tłuszczu. Odpowiednie nawyki dotyczące snu, relaksu i odpoczynku również przyczyniały się do jego zwycięstw.
   Ty również musisz poddać się treningowi, aby uzyskać sukces w bitwie życia. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Dobrze zorganizowany, czujny i pełen energii umysł jest efektem dostarczania mu zróżnicowanych bodźców, które zostaną opisane w tych lekcjach.
   Należy jednak pamiętać, że umysł, podobnie jak ciało, do odpowiedniego rozwoju potrzebuje wielu form systematycznych ćwiczeń. Umysł człowieka musi być trenowany w sposób podobny do ciała — poprzez rozmaite bodźce stymulujące go do myślenia.
   Jeźdźcy uczą swe konie poszczególnych rodzajów chodu na drodze powtarzania, przez co stają się one nawykiem. Ludzki umysł należy wyszkolić w podobny sposób, dostarczając mu wielorakich, inspirujących bodźców stymulujących myśli.
   Zanim jeszcze zagłębisz się w tę filozofię, zauważysz niewątpliwie, iż lekcje te wywołają przepływ myśli na wiele różnych tematów. Dlatego właśnie, czytając ten kurs, powinieneś mieć przed sobą notes i ołówek oraz nabrać nawyku zapisywania wszystkich myśli lub pomysłów, które pojawią się w Twojej głowie. Dzięki temu po dwu lub trzykrotnej lekturze tego kursu będziesz dysponował zbiorem pomysłów, wystarczającym, by zmienić cały Twój plan życiowy.

Pewność siebie

   Myśl jest najwyżej zorganizowaną formą energii, a obecny wiek eksperymentów i badań z pewnością przyniesie nam większe zrozumienie tej tajemniczej mocy. Dość już się dowiedzieliśmy o ludzkim umyśle, by wiedzieć, iż korzystając z zasady autosugestii, można odrzucić nagromadzone przez tysiące pokoleń skutki obawy. Odkryliśmy już, że obawa jest głównym powodem biedy, niepowodzeń i nieszczęść, które przyjmują tysiące różnorodnych form. Zrozumieliśmy też, że osoba, która zapanuje nad obawami, może osiągnąć sukces, praktycznie rzecz biorąc, w każdym przedsięwzięciu, wbrew wszelkim przeciwnościom.
   Rozwój pewności siebie rozpoczyna się od eliminacji demona, którego nazywamy obawą, a który siedzi na ramieniu człowieka i szepcze mu wprost do ucha: „Nie potrafisz tego zrobić — boisz się nawet spróbować — boisz się opinii innych — boisz się, że poniesiesz klęskę — boisz się, że nie masz odpowiednich umiejętności".
  Ten demon obawy jest coraz bliżej nas. Nauka odkryła jednak śmiertelną broń, która może zmusić go do ucieczki, a niniejsza lekcja na temat pewności siebie ma właśnie za zadanie wyposażyć Cię w to narzędzie, które pozwoli Ci wygrać bitwę z wrogiem wszelkiego postępu — obawami.


Nawyk oszczędzania

  Radzić komuś, by oszczędzał pieniądze, bez powiedzenia mu, w jaki sposób można to robić, byłoby niczym narysowanie konia i podpisanie rysunku słowami: „To jest koń". To, że oszczędzanie pieniędzy jest jedną z podstawowych umiejętności na drodze do osiągnięcia sukcesu, jest dla wszystkich oczywiste, ale większość z tych, którzy tego nie czynią, zadaje sobie najistotniejsze pytanie: „Jak to zrobić?".
   Oszczędzanie pieniędzy jest wyłącznie kwestią nawyku. Z tego też powodu lekcję tę rozpoczynam od zwięzłej analizy prawa nawyku.
   Prawdą jest, iż człowiek kształtuje swoją osobowość poprzez działanie prawa nawyku. Każde działanie powtórzone kilka razy staje się nawykiem. Także umysł jest po prostu zbiorem sił motywujących, które wyrastają z naszych codziennych nawyków.
  Gdy nawyk zagnieździ się na stałe w umyśle, motywuje człowieka do działania. Jeśli na przykład będziesz przez dłuższy czas szedł do pracy lub w inne miejsce, które często odwiedzasz, tą samą drogą, wkrótce wyrobisz w sobie nawyk, a Twój umysł automatycznie poprowadzi Cię tą drogą, nie wymagając od Ciebie żadnego świadomego myślenia. Ponadto, jeśli wyruszysz z zamiarem skierowania się w innym kierunku i nie będziesz sobie stale przypominał o tym planie, szybko znów wejdziesz na starą ścieżkę.
  Mówcy odkryli, iż wielokrotne powtarzanie tej samej historii, która może być zupełnie fikcyjna, również przyczynia się do powstania prawa nawyku i wkrótce słuchacze zapominają, czy opowieść jest prawdziwa, czy też nie.

OGRANICZENIE POWSTAŁE NA DRODZE NAWYKU

  Miliony ludzi cierpią w życiu biedę i niedostatek, gdyż wykorzystują prawo nawyku w sposób destruktywny. Ponieważ nie rozumieją prawa nawyku lub prawa przyciągania, według którego podobne przyciąga podobne, tkwią w biedzie, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to wynik ich własnych działań.
  Dopuść do siebie myśl, że Twoje możliwości zarobkowe są ograniczone do ściśle określonej wartości, a nigdy więcej nie zarobisz nic ponadto — prawo nawyku wyznaczy górny pułap pieniędzy, które możesz zarobić. Twoja podświadomość zaakceptuje to ograniczenie i szybko zaczniesz się opuszczać, aż w końcu dasz się osaczyć lękowi przed ubóstwem (jednemu z sześciu podstawowych lęków). Tym samym okazje przestaną pukać do Twoich drzwi, Twój los będzie przypieczętowany, a Twoje przeznaczenie — pewne.
  Wyrabianie w sobie nawyku oszczędzania nie oznacza, że powinieneś ograniczać swoją zdolność zarobkową; wręcz przeciwnie — powinieneś zastosować to prawo w taki sposób, by nie tylko systematycznie oszczędzać to, co zarabiasz, ale także by zwiększyć swoją zdolność zarobkową. Będzie to możliwe, gdyż uzyskasz więcej okazji do zarobku, a oprócz tego zdobędziesz szerszą wizję przyszłości, pewność siebie, wyobraźnię, entuzjazm, inicjatywę i przywództwo.
   Ujmując to wielkie prawo w inny sposób: jeśli dogłębnie zrozumiesz prawo nawyku, możesz zapewnić sobie sukces w wielkiej grze „robienia pieniędzy" poprzez podjęcie działań zmierzających do zdobycia bogactwa z dwóch stron jednocześnie.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Napoleon Hill

  • Tytuł oryginału: 

    Revised and Updated

  • Liczba stron: 

    288

  • Wymiary: 

    158x235

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-246-2992-3

  • Tłumacz: 

    Marcin Kowalczyk

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...