Wprowadzenie do książki
Stany zapalne. Wykrywanie i leczenie
Przesada - pewnie sobie pomyślisz. Przecież każdy z nas od czasu do czasu cierpi na stany zapalne. Jest to uciążliwe, czasami może nawet niebezpieczne, ale katar i kaszel, zaczerwienione migdałki, ropiejące rany czy dokuczający żołądek nie oznaczają jeszcze, że cały człowiek jest w stanie zapalnym - takie określenie wydaje się zbyt daleko posunięte.
Być może jednak sytuacja jest inna i już od lat cierpisz z powodu przewlekłego zapalenia jelit albo przy nawracających zapaleniach skóry walczysz z ciągłym swędzeniem i złym samopoczuciem - tak jak kilka milionów innych ludzi chorujących na atopowe zapalenie skóry. Możliwe również, że należysz do ogromnej rzeszy alergików, którzy gdy tylko kot przebiegnie w pobliżu nich lub gdy zacznie się okres pylenia roślin, mają trudności z oddychaniem. Jeżeli jesteś jednym z kilkuset tysięcy chorych na reumatyzm i twoje stawy nadweręża przewlekły stan zapalny, to każdy ruch sprawia ci ból. Innymi słowy, wtedy dobrze wiesz, co oznacza być „człowiekiem w stanie zapalnym”.
SPOJRZENIE NAUKOWE
Najnowsze wyniki badań prowadzonych na skalę międzynarodową dowodzą, że przewlekłe choroby zapalne od kilku lat przybierają na sile w zastraszającym tempie. Dzieje się tak na całym świecie, zarówno wśród osób starszych, jak i młodych, nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dlatego też lekarze zaczynają mówić o „zjawiskach cywilizacyjnych”, o „epidemii nowoczesności”, a nawet o „człowieku w stanie zapalnym”. O tym, jak poważna jest sytuacja, świadczą starania wielu państw zmierzające do tego, by jak najszybciej zebrać wszystkie możliwe najbardziej precyzyjne dane, które pozwolą zrozumieć, dlaczego narządy i tkanki w ludzkim organizmie coraz częściej ulegają zapaleniom - a przede wszystkim, jak można powstrzymać zaawansowany stan zapalny i złagodzić cierpienia chorych oraz ratować życie. Obecnie wiadomo, że trzeba poznać czynniki wywołujące nie tylko „klasyczne” choroby zapalne (takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa), choroba Leśniowskiego-Crohna, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca (psoriasis), reumatoidalne zapalenie stawów lub schorzenia alergiczne, na przykład astma) i procesy rozwoju dolegliwości z nimi związanych. Również tak rozpowszechnione choroby jak cukrzyca czy miażdżyca tętnic oraz zawały serca i udary mózgu wiążą się ze stanami zapalnymi bardziej, niż dotychczas przypuszczano. Choroby zapalne mogą oznaczać również stan przednowotworowy. W nowym tysiącleciu badanie stanów zapalnych to główny obszar działalności naukowej, na który przeznacza się milionowe nakłady. W naszej książce przedstawiamy najnowsze wyniki tych badań. Kto rozumie mechanizmy powstawania stanów zapalnych i zna czynniki, które do nich prowadzą, trzyma w swoim ręku klucz do zdrowia. Kogo zachęcą wskazówki zamieszczone w naszym poradniku -przede wszystkim propozycje smacznych potraw zapobiegających zapaleniom - i kto krok po kroku zacznie się do nich stosować, ten na pewno odniesie sukces w walce ze stanami zapalnymi.
BĄDŹ ZDROWY!
A jeżeli nie należysz ani do sceptyków, ani do cierpiących na stany zapalne? Jeżeli interesuje cię po prostu, co łączy stany zapalne z tłuszczykiem na (twoim?) brzuchu lub z zawałami serca? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jak uchronić się przed zapaleniami? W takim razie trzymasz w ręku właściwą książkę. Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie chorobom zapalnym oraz trwałą poprawę jakości życia jest bowiem zdobycie odpowiedniej wiedzy.
Dr Nicole Shaenzler Prof. dr med. Eugen Faist
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Nicole Schaenzler
-
Liczba stron:
184
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7773-216-8
-
Rok wydania:
2014