Wczytuję dane...
KOD: 83-86757-59-0
Autor: Heike Owusu
EAN: 8386757590
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Symbole Egiptu

   Wysoki stopień rozwoju cywilizacyjnego starożytni Egipcjanie zawdzięczali życiodajnej rzece — Nilowi*. Obserwacja jego cyklicznych wylewów wpłynęła na ukształtowanie się specyficznego światopoglądu kulturowo-religijnego, opartego na wierze w naturalny i powtarzalny cykl narodzin, śmierci i odrodzenia. Pomimo iż większość informacji na temat starożytnej kultury egipskiej czerpiemy obecnie z wykopalisk i znalezisk archeologicznych, Egipcjanie byli w rzeczywistości ludem bardzo żywotnym, ukierunkowanym na doczesność, usiłującym przezwyciężyć myśli o śmierci, pokonać procesy fizycznego rozkładu i starzenia ciała. Zamiast lęku przed śmiercią, na pierwszy plan wysuwało się tu wyobrażenie życia w zaświatach i wizja ponownego narodzenia. Aby Europejczyk mógł właściwie zrozumieć mitologiczno-religijny światopogląd starożytnych Egipcjan, musi odejść od swojego dotychczasowego, ściśle racjonalnego punktu widzenia, by móc zacząć rozpatrywać świat i jego zjawiska na płaszczyźnie magiczno-duchowej.
   Sposób myślenia tego starożytnego ludu nie był bowiem logiczno-racjonalny, lecz symboliczno-obrazowy. Funkcjonowało jedno podstawowe prawo głoszące, iż wszystko co wielkie i wyniosłe, ma swoje odbicie w tym, co małe i pozornie niepozorne — zatem: co w górze, to i na dole, Makrokosmos zrównany z Mikrokosmosem. Na tej właśnie podstawie skarabeusz, mały żuk, mógł stać się dla Egipcjan symbolem wschodzącego Słońca, zaś krowa — ucieleśnieniem Nieba. W oparciu o założenie, że każda wielkość ma swój odpowiednik w małości, powstało przekonanie, że - przez symboliczne rytuały i znaki czynione na Ziemi — człowiek ma możliwość oddziaływania na ważne procesy w świecie bogów i krainie umarłych. Symbolom przypisywano zatem posiadanie magicznej siły będącej rodzajem duszy lub żywej istoty.
   Religia egipska obfitowała w niezliczone zastępy bóstw, z których każde mogło objawiać się pod wieloma postaciami i przyjmować różne funkcje. Bóstwom, podobnie zresztą jak ludziom, przypisywano wielość cech osobowości i form występowania, tak więc jeden i ten sam bóg mógł być przedstawiany na różne sposoby, zaś jego osobowość mogła być rozdwojona, czyli zarówno dobra, jak i zła. Fakt ten jest podstawą zrozumienia specyfiki mitologiczno-religijnego świata bogów egipskich.
   W mitologii starożytnych Egipcjan istniało ścisłe rozgraniczenie pomiędzy ziemską egzystencją ludzi jako śmiertelników a sferą życia nieśmiertelnych bogów. Jedynym ogniwem łączącym te dwa odrębne światy była postać faraona. Nie był on co prawda czczony jako bóg, lecz przypisywano mu ważną funkcję dbałości o utrzymanie harmonii pomiędzy światem bogów a światem ludzi. Do zakresu jego powinności należało nadzorowanie przebiegu rytuałów religijnych, a także przewodzenie im. Książka ta podejmuje próbę przybliżenia współczesnemu czytelnikowi świata egipskich wierzeń i kultury oraz przedstawia światopogląd starożytnych w formie umożliwiającej przeniesienie zamierzchłej przeszłości w teraźniejszość.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Heike Owusu

  • Tytuł oryginału: 

    Symbole Ägyptens

  • Liczba stron: 

    300

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-86757-59-0

  • Tłumacz: 

    Monika Dziedzic

  • Rok wydania: 

    2002

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...