'
Ze wstępu do książki Szukaj Boga we wszystkim
Rozważania nad Ćwiczeniami duchowymi świętego Ignacego Loyoli
Tym wszystkim, którzy cenią dziedzictwo ojca Anthony ego de Mello SJ (1931-1987), książka Szukaj Boga we wszystkim objawia i prezentuje coś, czego od dawna brakowało w jego wydanych dziełach - niewyczerpane źródło jego własnego życia duchowego. Dla Tony''ego de Mello bowiem osobiste odprawianie ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli (1491-1556), prowadzenie innych w tych ćwiczeniach i szkolenie kierowników duchowych było sprawą najważniejszą — jego osobistą jezuicką drogą do Boga.
W 1973 roku de Mello założył niedaleko Pune w Indiach ośrodek szkolenia kierowników duchowych i rekolekcjonistów - Instytut Sadhana (Drogi do Boga). Gromadzili się tam młodzi ludzie, którzy na kilka dni czy tygodni porzucali swoje normalne zajęcia i spędzali czas w samotności na intensywnej modlitwie. Trzecia grupa słuchaczy, która tam przybyła, składała się z siedmiu księży jezuickich i siedmiu sióstr zakonnych.
De Mello prowadził dla tej grupy zajęcia od lipca do listopada 1975 roku, głosząc wykłady na temat Ćwiczeń duchowych. Dwa, trzy razy w tygodniu wygłaszał godzinną prelekcję, którą nagrywano na taśmie. Następnie kilku słuchaczy przepisywało te nagrania na maszynie i rozdawało innym kopie. Trzydzieści lat później jeden z uczestników tych zajęć, ojciec Albert Menezes SJ, przekazał nam swój egzemplarz.
Zapisane stronice trudno było niekiedy odczytać: maszyniści często używali zużytych taśm, stosowali pojedyncze odstępy i zostawiali niewielkie marginesy. Poza tym klimat tropikalny poczynił spustoszenia w papierze. Nie było szans, aby zeskanować tekst i bezpośrednio wprowadzić go do komputera. Dotacja z Jesuit Foundation of the University of San Francisco umożliwiła nam przepisanie wszystkich stron na nowo w formie dokumentu komputerowego.
Następnie stanęliśmy przed zadaniem zredagowania tekstu. Zachowując jak najwięcej ze słów i konwersacyjnego stylu de Mello, wprowadziliśmy tytuły i podzieliliśmy wypowiedzi autora na akapity. Nie zawsze przestrzegał on porządku Ćwiczeń duchowych. Musieliśmy zatem tam, gdzie to było konieczne, zmienić kolejność rozdziałów, aby zachować układ samych Ćwiczeń. Dodaliśmy także przypisy, aby wyjaśnić terminologię: na przykład pojęcia, jakich używają jezuici na określenie przełożonego generalnego w Rzymie (generała), przełożonych w różnych częściach świata (prowincjałów) i uczących się studentów (scholastyków). Musieliśmy również wyjaśnić niektóre terminy hinduskie i psychologiczne. De Mello, jako wykształcony psychoterapeuta, stosował niekiedy w swoich wykładach język analizy transakcyjnej („rodzic", „dziecko", „dorosły"). Analiza transakcyjna jest podejściem integracyjnym w teorii psychologicznej i psychoterapeutycznej.
Najbardziej czasochłonne przy wydawaniu książki Szukaj Boga we wszystkim było chyba sprawdzanie tekstu i zaopatrzenie go we właściwe odsyłacze do różnych autorów, zarówno dawnych, jak i współczesnych, w miejscach, w których cytował ich de Mello. Gdzieniegdzie dodaliśmy też przypisy i informacje, aby jego słowa były zrozumiałe dla szerszej grupy czytelników. Cytaty biblijne oddają styl wydania New Revised Standard Yersion.
Chciałbym zrobić kilka uwag wstępnych na temat milczenia, zanim przejdziemy do rozpatrywanej sprawy. Jest pewne zdanie Thomasa Mertona (1915-1968), które uważam za bardzo piękne: „Świat ludzi zapomniał o radościach milczenia, pokoju samotności, który w pewnym stopniu jest nieodzowny do osiągnięcia pełni życia". Kilka linijek później Mer-ton dodaje: „Człowiek nie może być szczęśliwy przez dłuższy czas, jeśli nie jest w kontakcie ze źródłem życia duchowego, które kryje się w głębinach jego własnej duszy. Jeśli człowiek jest nieustannie wypędzany ze swojego domu, odcięty od duchowej samotności, przestaje być prawdziwą osobą"1.
Ludzie mogą skonfrontować się z samymi sobą tylko w jeden sposób - poprzez milczenie. Każdy z nas musi rozwinąć w sobie tolerancję milczenia, dom dla siebie, miejsce, w którym mógłby dotknąć źródeł swojego wewnętrznego życia. Nic nie jest tak cenne jak milczenie. Każdy z nas musi powrócić i nawiązać kontakt ze swoim wewnętrznym źródłem.
'
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Anthony de Mello
-
Tytuł oryginału:
Seek God Everywhere: Reflections on the Spiritual Exercises of St. Ignatius
-
Liczba stron:
264
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-7506-762-0
-
Tłumacz:
Justyna Grzegorczyk
-
Rok wydania:
2011