Wczytuję dane...
KOD: 978-83-200-4360-0
Autor: Herbert Frisch, Jacques Roex
EAN: 9788320043600
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: PZWL

Wprowadzenie do książki

Terapia manualna

   Od czasu, gdy medycyna manualna w ostatnich latach znalazła szerokie zastosowanie zarówno w badaniu, jak i leczeniu narządu ruchu, w wielu podręcznikach i monografiach, które się ukazały, zagadnienia terapii manualnej przedstawiane są częściowo w odmienny sposób. Z tych względów konieczne jest wprowadzenie, obejmujące w formie przeglądowej ; podstawy teoretyczne i podstawowe techniki terapii manualnej celem ułatwienia pierwszego kontaktu z tą formą leczenia.
    Konieczne jest więc omówienie następujących zagadnień:

• nazewnictwa medycyny manualnej (pojęcia i definicje);
• badania palpacyjnego stawów:
badanie palpacyjne stawu służy jednorazowo do ustalenia rodzaju zmian i bolesności, jest ono przede wszystkim przesłanką do dokładnego wykrycia położenia szczelin stawowych i ograniczających je elementów stawu; bez powyższego badania topograficznego nie jest możliwy poprawny chwyt obu elementów (partnerów stawowych) celem oceny ogólnej ruchomości i ruchu przesunięcia stawu;
• gry stawowej (joint play):
gra stawowa powinna być oceniana w dwóch kierunkach przez równoczesne oddalanie powierzchni stawowych i ich równoległy poślizg wzdłuż podłużnej osi ruchu (p. Mechanika stawu str. 25); w przypadkach ograniczeń ruchów zostały zbiorczo omówione podstawowe techniki manualne z uwzględnieniem takich testów, które są łatwe do nauczenia; równocześnie mogą one mieć zastosowanie jako ręczne chwyty terapeutyczne.

   Przedstawiono również kilka przykładów innych testów i sposobów badania skróceń mięśni, które mogą być wykorzystane w gimnastyce leczniczej. W książce tej zwrócono szczególną uwagę na specyficzne testy, podane w postaci tabelarycznej zgodnie z programem badania dla każdego stawu i odcinka kręgosłupa. Zagadnienia funkcjonalnej anatomii i biomechaniki stawu ze względów praktycznych zostały ograniczone i odniesione do odpowiednich podręczników fachowych.
   Opisy dotyczące techniki wykonania ręcznych chwytów zostały przedstawione na rycinach z uwzględnieniem funkcjonalnych symboli. Dzięki temu wykonanie testu lub ruchu terapeutycznego jest łatwe do zrozumienia (str. 46). Przedstawione wyżej wskazówki techniczne mogą być pomocne do nauczania podstawowych technik i pożądanej sprawności palców w terapii manualnej. Nie występują one w ogólnie dostępnych podręcznikach, wymienionych w wykazie piśmiennictwa na końcu książki, a także w skryptach seminariów doskonalących. Zagadnienia omówione w tej książce powinny służyć jako podstawowe informacje w ramach dalszego szkolenia. Lista dostępnych seminariów z zakresu terapii manualnej znajduje się na końcu książki.
   Przedstawione wprowadzenie było pomyślane jako wspólna płaszczyzna informacji dla dalszego kierunku szkolenia w zakresie terapii manualnej.
   Jesteśmy wdzięczni za propozycje i poprawki, które zostały wykorzystane w tym opracowaniu. Wydawnictwo i autorzy mają nadzieję, że książka przyczyni się do dalszego szerzenia terapii manualnej i wprowadzania zmian, a w konsekwencji do dalszego jej rozwoju.
   Chcielibyśmy podziękować wydawnictwu Springer Verlag z Heidelbergu, szczególnie Panu V. Oehmowi, za udostępnienie wielu rycin z książki „Programmierte Untersuchung des Bewegungsapparates” Frischa. Szczególne podziękowanie kierujemy również do Pana Kraemera z Ferdinand Enke, którego zaangażowanie i krytyczne uwagi podczas wydawania książki pozwoliły na ukazanie się jej w ładnej szacie graficznej.

H. Frisch, J. Roex

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Herbert Frisch, Jacques Roex

  • Tytuł oryginału: 

    Einführung in die Technik der Manuellen Therapie. Grundlagen und Übungsanleitung

  • Liczba stron: 

    192

  • Wymiary: 

    165x235

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-200-4360-0

  • Tłumacz: 

    Wanda Stryła

  • Rok wydania: 

    2005

Polecamy