Trzydzieści Sześć Strategii Starożytnych Chin
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-6666-9
Autor: Stefan H. Verstappen
EAN: 9788324666669
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: One Press
'

Wprowadzenie do książki

Trzydzieści sześć strategii starożytnych Chin

   Trzydzieści sześć strategii to wyjątkowy zbiór starożytnych chińskich maksym opisujących niektóre spośród najbardziej podstępnych i misternych strategii wojennych, jakie kiedykolwiek wymyślono. Podczas gdy inne chińskie dzieła o tematyce wojennej (chociażby Sztuka wojny, którą stworzył Sun Tzu) skupiają się na sprawach wojskowych, przywództwie oraz taktyce przyjmowanej na polu bitwy, zawartość Trzydziestu sześciu strategii koncentruje się na kwestiach polityki, dyplomacji i szpiegostwa. Te maksymy opisują nie tylko strategie bitewne, ale także wykorzystywane w wojnie psychologicznej taktyki mające za zadanie podkopać zarówno wolę przeciwnika do walki, jak i jego zdrowy rozsądek. Rozwiązań typu „podstęp", „wrabianie" czy „przynęta z zamianą" można w liczącej wiele tysięcy lat historii Chin doszukać się odpowiednio pod postacią aforyzmów, takich jak: „Ukryj sztylet za uśmiechem", „Zabij pożyczonym mieczem" oraz „Podrzuć cegłę, by zbliżyć się do nefrytu". Chociaż inne chińskie dzieła dotyczące strategii wojennej prawiły nieszczere komplementy pod adresem konfucjańskiego pojęcia honoru, treść Trzydziestu sześciu strategii nie usiłuje stwarzać pozorów, które maskowałyby jej rzeczywistą bezwzględność.
   Trzydzieści sześć strategii ukazuje wywodzącemu się z kultury Zachodu czytelnikowi ponadczasowe spostrzeżenia dotyczące działań ludzkich podejmowanych w warunkach ogromnego stresu. Wiele spośród tych aforyzmów opiera się na wydarzeniach, które miały miejsce w Epoce Walczących Królestw (lata 475 - 221 p.n.e.). Był to czas okryty taką niesławą, iż w późniejszej epoce cesarz zdelegalizował opisujące go dzieła historyczne, jako że przedstawiały one przykłady przebiegłości mogącej stanowić zagrożenie dla moralności czytelników. W tej książce znalazły się liczne relacje z tego rodzaju, wraz z informacjami o wyczynach niektórych spośród największych generałów, królów, cesarzy i szogunów świata Orientu. Dzieło zawiera niemal sto dwadzieścia anegdot, które mają stanowić zarówno objaśnienia, jak i przykłady zastosowania każdej z opisywanych strategii. Ucząc się sztuki oszustwa od dawnych mistrzów, łatwiej możemy dostrzec osoby, które identycznie próbują działać w dzisiejszych czasach. Chociaż gracze przychodzą! odchodzą, sama rozgrywka pozostaje niezmienna.

HISTORIA TRZYDZIESTU SZEŚCIU STRA TEGII

   Pochodzenie Trzydziestu sześciu strategii pozostaje nieznane. Nigdy nie pojawiła się wzmianka o autorze czy osobie, która zebrała te maksymy w zbiór, nie ustalono również, kiedy dzieło to mogło powstać. Pierwsza historyczna wzmianka o Trzydziestu sześciu strategiach pojawia się w okresie   Południowej Dynastii Ch''i (479 - 502), w Nań Ch''i Shih („Historii Południowej Dynastii Ch''i"). Można tam odnaleźć krótkie stwierdzenie: „Spośród trzydziestu sześciu forteli, jakie opisał Mistrz T''an, najlepsza jest ucieczka". Wspomniany tu „Mistrz Tan" to być może słynny generał T"an Taochi (zmarły w roku 436), nie ma jednak żadnych dowodów mogących potwierdzić lub wykluczyć tezę, iż to właśnie on jest autorem tego dzieła. Chociaż jest to pierwsza istniejąca wzmianka o Trzydziestu sześciu strategiach, niektóre z tych aforyzmów opierają się na wydarzeniach, które miały miejsce nawet siedemset lat wcześniej. Na przykład strategia „Ostentacyjnie naprawiaj gościniec, a potajemnie udaj się do Ch''en Ts''ang" opiera się na taktyce wykorzystanej rzekomo przez Kao-tsu, założyciela dynastii Hań, kiedy uciekał z Syczuanu w 223 roku p.n.e. Rozwiązanie „Oblegaj Wei, aby uratować Chao" wzięło swoją nazwę od wydarzeń, które miały miejsce jeszcze wcześniej, w 352 roku p.n.e., a ich pomysłodawcą miał być słynny strateg Sun Pin.
   Wszystkie współczesne wersje Trzydziestu sześciu strategii wywodzą się z poszarpanej książki odkrytej w przydrożnym kramie w Syczuanie w 1941 roku. Dzieło to okazało się przedrukiem wcześniejszego tekstu, noszącego tytuł Tajna sztuka wojny, trzydzieści sześć strategii i datowanego na okres późnej dynastii Ming lub wczesnej dynastii Ch''ing. Nigdzie nie było informacji o autorach lub twórcach zbioru, nie pojawiła się także data pierwotnego wydania. Przedruk udostępniony szerokiej publiczności został wydany po raz pierwszy w Pekinie w 1979 roku — od tego czasu w Chinach, Hongkongu oraz na Tajwanie wydano to dzieło jeszcze kilkakrotnie, w chińskich oraz angielskich wersjach językowych.

   W obliczu braku innych informacji aktualnie przyjmuje się, że Trzydzieści sześć strategii nie jest dziełem pojedynczej osoby. Istnieje większe prawdopodobieństwo, iż książka wywodzi się ze zbioru idiomów mających korzenie w chińskim folklorze, historii i mitach. Być może po raz pierwszy zostały one spisane przez generała T''ana, a przez kolejne stulecia były przekazywane drogą ustną lub pod postacią manuskryptu. Przyjmuje się, iż w okresie wczesnej dynastii Ch''ing jakiś obrotny wydawca zebrał te maksymy i opublikował je w formie, która przetrwała do naszych czasów.

UWAGI DOTYCZĄCE TEKSTU

    Oryginalny tekst Tajnej sztuki wojny, trzydziestu sześciu strategii jest krótki i składa się zaledwie ze stu trzydziestu ośmiu chińskich symboli — podaje jedynie nazwę każdej taktyki i jej krótki opis. Aforyzmy zostały podzielone na sześć kategorii, a każda z tych grup obejmuje sześć sposobów działania.    Dalsze części mają odpowiadać różnym sytuacjom i powinny być to kolejno fortele wykorzystywane w przypadku posiadania przewagi, przydatne podczas konfrontacji, używane w trakcie ataku, służące w skomplikowanych sytuacjach, pomagające zdobyć teren oraz te wykorzystywane w rozpaczliwych okolicznościach. Podział ten opiera się na heksagramach I-Ching (heksagram to zbiór sześciu linii — przerywanych bądź ciągłych), co więcej, również objaśnienie każdej strategii miało bazować na interpretacji stosownych układów pochodzących z rzeczonej księgi. Początkowo wszystko to zdawało się sugerować wręcz naukowe podejście, jednak po głębszej analizie uznałem, iż cała ta konstrukcja jest bardzo wątła. Przypuszczam, że elementy numerologii I-Ching zostały dodane w którymś momencie, by stworzyć aurę tajemnicy i antyczności (nie była to wcale rzadka praktyka wśród wydawców działających w okresie dynastii Ming oraz Ch''ing). Ponieważ sześć podtytułów otwierających kolejne części nie wnosiło wiele w kwestii rozumienia dzieła, opracowując ten tekst, zwyczajnie je opuściłem, zachowałem jednak pierwotną kolejność poszczególnych strategii. Zdecydowałem się na wykorzystanie przede wszystkim historyjek z chińskiej i japońskiej Epoki Walczących Królestw — nawet jeśli okresy te dzieli ponad tysiąc lat, najlepiej oddają one charakter wspominanych tu strategii.
   Z góry przepraszam poważnych badaczy, gdyż zdecydowałem się na przerobienie wyjaśnień i anegdot historycznych tak, by były one bardziej zrozumiałe dla zachodniego czytelnika — wszelkie błędy i pomyłki pochodzą zatem ode mnie. Dodałem również początkowe cytaty z rozmaitych orientalnych dzieł o strategii, dołączyłem także podsumowania kolejnych rozdziałów. Efekt nie jest bezpośrednim przekładem ani spisem faktów historycznych, to raczej opowieść bazująca na chińskim folklorze — a ujmując to bardziej precyzyjnie, opowiadaniach opisujących tradycje wojenne.

'

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Stefan H. Verstappen

  • Tytuł oryginału: 

    The Thirty-six Strategies Of Ancient China

  • Liczba stron: 

    248

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-246-6666-9

  • Tłumacz: 

    Krzysztof Krzyżanowski

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...