Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62445-25-7
Autor: Marshall Rosenberg
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: MiND

Wprowadzenie do książki

Wychowanie w duchu empatii

   Nauczam rodziców zasad Porozumienia bez Przemocy (NVC) już od ponad trzydziestu lat. W tej książce chciałbym opowiedzieć o sprawach, które okazały się pomocne zarówno dla mnie, jak i dla rodziców, z którymi pracowałem, oraz podzielić się swoimi refleksjami na temat rodzicielstwa ‒ zajęcia tak wspaniałego i pełnego wyzwań.
   Na samym początku muszę wspomnieć o pewnym niebezpieczeństwie związanym z użyciem słowa ,,dziecko’’. Mam na myśli sytuacje, kiedy pozwalamy sobie nieco inaczej szanować osoby, które nazywamy dziećmi, niż te, których za dzieci nie uważamy. Zaraz wyjaśnię, o co mi chodzi.
   Warsztaty z rodzicami, które prowadzę od lat, często zaczynam od jednego i tego samego zadania: dzielę wszystkich uczestników na dwie grupy, każdą wysyłam do oddzielnego pokoju i proszę o napisanie na dużym arkuszu papieru dialogu związanego z jakąś sytuacją konfliktową, w którą są uwikłani oni i inna osoba.

    Porozumienie bez Przemocy (NVC) jest zbudowane na władzy sprawowanej wspólnie. Oznacza to, że nie próbujemy wpływać na innych, powodując ich cierpienie, jeśli nie robią tego, na czym nam zależy, ani nagradzając, jeśli to robią. Chodzi nam o władzę opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku, które sprawiają, że ludzie słuchają siebie nawzajem, uczą się od siebie i z własnej woli przyczyniają do wspólnego dobra.
    Ten rodzaj władzy władzy z ludźm i wykształca się, kiedy potrafimy otwarcie komunikować swoje uczucia i potrzeby, unikając wszelkiej krytyki. Kiedy umiemy powiedzieć, czego od nich oczekujemy, bez stawiania żądań i przymusu. I tak jak mówiłem, niezbędna jest także umiejętność prawdziwego słuchania tego, co próbują nam powiedzieć, oraz okazywania zrozumienia ‒ zamiast pośpiesznego szukania rozwiązań i zasypywania radami.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Marshall Rosenberg

 • Tytuł oryginału: 

  Raising Children Compassionately: Parenting the Nonviolent Communication Way

 • Liczba stron: 

  60

 • Wymiary: 

  138x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-62445-25-7

 • Tłumacz: 

  Dariusz Syska

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy