Wczytuję dane...
KOD: 978-83-902338-4-0
Autor: Leszek Magiera
EAN: 9788390233840
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Segmentarny masaż leczniczy

   W związku z tym, że istnieje cały szereg czynników różnej natury zagrażających naszemu dobremu samopoczuciu i zdrowiu, stajemy przed koniecznością podjęcia środków zapobiegawczych, a gdy na profilaktykę jest już za późno, szukamy odpowiednich form terapii. Masaż klasyczny oraz inne jego lecznicze rodzaje, a w szczególności segmentarny i punktowy, znajdują coraz szersze zastosowanie. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm działania masażem jest naturalną, a więc bez ubocznych skutków, stymulacją organizmu.
   Masaż segmentarny polega na działaniu bodźcem mechanicznym za pomocą odpowiedniej techniki (rękoczynu) na określoną strefę unerwienia ciała. Dobierając odpowiednie techniki w zależności od rodzaju zmienionej chorobowo tkanki, a także i innych warunków, wpływamy za pośrednictwem układów nerwowego i hormonalnego na chory narząd. Ważnym zagadnieniem w masażu segmentarnym jest określenie stref oddziaływania - masażysta musi zatem znać sposoby rozpoznawania zmian odruchowych, a także liczyć się z występowaniem przesunięć odruchowych. Fakt pojawienia się przesunięć odruchowych sprawia, że wszystkie wystandaryzowane schematy masażu segmentarnego są jedynie materiałem pomocniczym i powinny być uzupełnione odpowiednimi badaniami. Z tych względów znajomość anatomii i fizjologii człowieka, a w szczególności funkcji układu nerwowego, jest niezbędna.
   Podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii są określenia: dermatom i odpowiednio do pozostałych tkanek: miotom (tkanka mięśniowa), sklerotom (tkanka kostna), enterotom (narządy wewnętrzne) i angiotom (naczynia krwionośne).
   Na początku rozwoju masażu segmentarnego sądzono, że zmiany z chorego narządu wewnętrznego za pomocą połączeń nerwowych pomiędzy somatycznym i autonomicznym układem nerwowym przenoszą się na określone obszary ciała i dotyczą wszystkich tkanek tworzących poszczególne narządy. Sądzimy, że zawarte w rozdziałach drugim i trzecim wiadomości z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii pozwolą nawet nieobeznanemu z tymi zagadnieniami czytelnikowi zrozumieć istotę tej odmiany masażu. Z tych względów masaż segmentarny należy uznać za najtrudniejszą formę masażu leczniczego. Mając na uwadze powyższe uwarunkowania, staraliśmy się napisać tę książkę możliwie zrozumiale. Na taki, a nie inny jej kształt złożyło się nasze przygotowanie zawodowe. Posiadany przez nas zasób umiejętności, a szczególnie wieloletnia praktyka kliniczna Leszka Magiery oraz doświadczenia dydaktyczne i naukowe Tadeusza Kasperczyka, być może sprawią, że książka będzie przystępna dla przeciętnego czytelnika.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Leszek Magiera

  • Liczba stron: 

    240

  • Wymiary: 

    160x230

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-902338-4-0

  • Rok wydania: 

    2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...