Asertywność. Jak Docenić Samego Siebie?
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7482-225-1
Autor: Olga Castanyer
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788374822251
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: eSPe

Wprowadzenie do książki

Asertywność. Jak docenić samego siebie?

  Koncepcja „asertywności" niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Ci, którzy wzięli udział w jednym z tak zwanych „kursów asertywności" lub przeczytali niektóre książki poświęcone temu tematowi, mogą być zaniepokojeni (lub nazbyt rozentuzjazmowani) ich domniemanym celem: osoby kończące taki kurs czy też czytające podobne książki mają niejako stać ponad innymi, w żadnym razie nie dać się zakrzyczeć i w gruncie rzeczy zawsze „wygrywać".
   Otóż asertywność w niniejszej książce nie jest ujmowana w ten sposób. Postaramy się umieścić ją bardzo blisko samooceny, jako umiejętność, która jest ściśle związana z szacunkiem i swego rodzaju czułością wobec siebie, a co za tym idzie również wobec innych.
  Gdyby ktoś chciał szukać w tej książce klucza do nieustannego wygrywania lub drogi do stawiania siebie ponad innymi, lepiej zrobi, gdy nie będzie jej czytał, gdyż szybko dozna zawodu. Nie znajdzie w niej bowiem żadnego sposobu, który pozwoli mu zawsze być lepszym.
  Kto zaś stara się podnieść szacunek wobec siebie i innych, poprawić swe relacje, a w końcu przyczynić się do podniesienia własnej samooceny, trzyma w swych rękach książkę, która pragnie mu w tym pomóc.
  Na dalszych stronach znajdziecie propozycje ćwiczeń; większość z nich przeznaczona jest do samodzielnego wykonania, inne można wykonać z kimś innym lub w grupie. Zapraszamy was do ich wykonania, byście w ten sposób mogli dokonywać aktywnej lektury niniejszej książki i wyciągnąć z niej więcej korzyści.
  Dla ułatwienia lokalizacji ćwiczeń, zostały one oznaczone przez logo. Ktoś mógłby jeszcze pomyśleć: „Ale do kogo właściwie ta książka jest skierowana? Do psychologów, ekspertów, a może do ludzi «z ulicy», którzy chcą się czegoś dowiedzieć?" Odpowiedź jest bardzo prosta: do wszystkich. Nie jest to w gruncie rzeczy książka „profesjonalna", napisana dla osób już wprowadzonych w temat. Jest, lub stara się być, książką skierowaną do każdego, kto chciałby wiedzieć więcej o ludzkich relacjach, zdobyć nowe doświadczenia lub zbliżyć się do problemu, który jest jego udziałem. Któż nie miał kiedyś podobnych   odczuć, jak te wyrażone przez Rabinrantha Tagore i nie pragnął odmienić swego postępowania?
  „Chciałem powiedzieć ci słowa najgłębsze, które dla ciebie zachowuję, ale nie mam odwagi, bo mógłbyś się ze mnie śmiać. Dlatego śmieję się sam z siebie i w żartach staram się znaleźć drogę do wyrażenia mego sekretu. Tak, natrząsam się z siebie, żebyś ty nie natrząsał się ze mnie.
  Chciałem powiedzieć ci słowa najprawdziwsze, które dla ciebie zachowuję, ale nie mam odwagi, bo mógłbyś mi nie uwierzyć. Dlatego przebieram je w kłamstwo i mówię zupełnie coś innego, niż miałem powiedzieć. Tak, moje cierpienie doprowadzam do absurdu, żebyś ty nie zadał mi cierpienia.
  Chciałem powiedzieć ci słowa najbogatsze, które dla ciebie zachowuję, ale nie mam odwagi, bo ty nie odwzajemnisz mi tym samym. Dlatego odzywam się do ciebie twardo i popisuję się zuchwałością. Tak, wyrządzam ci krzywdę ze strachu, że nie zrozumiesz mego cierpienia".
  Spróbujmy zatem poprawić jakość naszych relacji.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Olga Castanyer

 • Tytuł oryginału: 

  La asertividad: expresión de una sana autoestima

 • Liczba stron: 

  174

 • Wymiary: 

  130x200

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7482-225-1

 • Tłumacz: 

  Piotr Rak

 • Rok wydania: 

  2008

Polecamy