Wprowadzenie do książki
Naturalna księga zdrowia
Badania i znaleziska archeologiczne dowodzą, że nie istniało na Ziemi takie plemię, które nie znałoby roślin leczniczych, w związku z czym popularne wśród nich było ich stosowanie, m.in. jako sposób walki z chorobą. Już w społecznościach pierwotnych znane były przeciwbólowe właściwości wielu roślin, znano takie, które łagodziły zaburzenia pracy żołądka, a także pewne środki narkotyczne.
Działanie leków roślinnych zależne jest od substancji aktywnych biologicznie (alkaloidów, glikozydów, garbników, olejków eterycznych) zawartych w różnych częściach roślin. W XVI wieku lekarz i przyrodnik Paracelsus dał początek analizie chemicznej roślin leczniczych, podejmując próby otrzymania w czystej postaci substancji czynnych. Musiało jednak upłynąć 300 lat, zanim doszło do uzyskania tych substancji przy zastosowaniu syntezy chemicznej. Część ludzkości zapomniała wtedy o ziołach, łącząc nadzieje na dobre zdrowie z powstającymi stale nowymi preparatami leczniczymi, które miały i do dziś mają działać precyzyjnie na samą przyczynę choroby, bez niepotrzebnych działań pobocznych.
Obecnie, kiedy staramy się żyć zdrowo i w zgodzie z naturą, obserwuje się powrót do naturalnych sposobów walki z chorobami. Fitoterapia zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie należy jednak zapominać, że każda powzięta decyzja o zastosowaniu danego środka roślinnego powinna być skonsultowana z lekarzem. Ziołolecznictwo to ciągle leczenie eksperymentalne (w tej dziedzinie opublikowano tylko pojedyncze prawidłowo prowadzone badania kliniczne, które sprawdziły w sposób właściwy efektywność i bezpieczeństwo stosowania tych leków), dlatego warto zachować rozsądek i konsultować się ze specjalistą, który wskaże preparaty przygotowane na bazie wyciągów z roślin mogące wspomóc nasze leczenie.
Rośliny lecznicze zawierają w swoim składzie wiele innych związków organicznych takich jak witaminy, kwasy organiczne, tłuszcze, śluzy, sole mineralne, żywice.
Nieustannie prowadzone badania nad działaniem roślinnych substancji biologicznie czynnych pozwalają na coraz efektywniejsze wykorzystywanie roślin, w otoczeniu który ch żyjemy.
Książka Naturalna księga zdrowia została podzielona na trzy części. Część pierwsza poświęcona została chorobom i dolegliwościom występującym przy nieprawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych układów. W każdym rozdziale Czytelnik znajdzie opis funkcji i budowy omawianego układu, wskazówki dotyczące profilaktyki oraz charakterystykę chorób (objawy i wskazania dietetyczne), a także prezentację środków leczniczych stosowanych w medycynie naturalnej. Część druga poświęcona została pielęgnacji ciała z wykorzystaniem naturalnych kosmetyków. W części trzeciej omówiono wybrane rośliny lecznicze oraz zamieszczone wskazówki odnośnie samodzielnego sporządzania przetworów ziołowych: naparów, odwarów, wyciągów oraz nalewek.
Uzupełnieniem książki są rozdziały Jak czytać wyniki badań oraz Pierwsza pomoc.
SPIS TREŚCI
Naturalna księga zdrowia
CIAŁO CZŁOWIEKA 13
Układ oddechowy 16
Układ krwionośny 48
Układ pokarmowy 88
Układ nerwowy 124
Układ moczowy 148
Układ rozrodczy 178
Układ ruchowy 196
Skóra 224
CHOROBY METABOLICZNE 251
CHOROBY NOWOTWOROWE 265
JAK CZYTAĆ WYNIKI BADAŃ 271
APTECZKA DOMOWA 291
PIERWSZA POMOC 297
URODA Z NATURY 313
Naturalne spa 314
Naturalne kosmetyki 342
PRZEGLĄD ROŚLIN 378
PREPARATY ZIOŁOWE PRZYGOTOWANIE I STOSOWANIE 432
Indeks chorób i dolegliwości 439
Indeks roślin 441
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Marta Szydłowska
-
Liczba stron:
448
-
Wymiary:
205x280
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-8059-453-1
-
Rok wydania:
2013