Wczytuję dane...
KOD: 978-83-8170-79-9
Autor: Jerry Wyckoff, Barbara C. Unell
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: K. E. Liber

Wprowadzenie do książki

Dyscyplina bez krzyku i bicia

    Wszystkie dzieci - szczególnie w wieku przedszkolnym - stwarzają problemy wychowawcze, bez względu na to jak „idealne” są one bądź też ich rodzice. Zarówno dzieci przystosowane, jak i te nieco mniej przystosowane, z każdego socjoekonomicznego pochodzenia społecznego, mają swoje potrzeby, podobnie jak i ich opiekunowie. Problemy powstają, gdy potrzeby dzieci i rodziców nie pasują do siebie jak kawałki tej samej układanki.
    Czasem przerastające nas problemy wychowawcze mogą stać się mniej poważne, jeśli tylko rodzice nauczą się, w jaki sposób swoje reakcje dostosowywać do potrzeb ich pociech. Książka Dyscyplina bez krzyku i bicia przedstawia praktyczne rady dotyczące najczęstszych problemów z zachowaniem dzieci przedszkolnych - rady, do których rodzice i opiekunowie mogą się zastosować podczas konfliktów powstających w codziennym życiu rodziny. Naszym zamiarem było pokazanie, w jaki sposób rodzice powinni reagować na wszystkie problemy dotyczące dyscypliny - spokojnie, opanowanie i, co najważniejsze, skutecznie - bez użycia krzyku i przemocy. Chcemy pomóc rodzicom stać się „zdyscyplinowanymi opiekunami”, którzy potrafią kontrolować się wtedy, gdy ich dzieci kontrolę nad sobą tracą. Poprzez zachowanie spokoju rodzice mogą uniknąć niebezpieczeństw jakie niesie za sobą przemoc w jakiejkolwiek postaci, czynnej, albo tylko w formie pogróżki.     Krzyk i bicie to rodzaje przemocy, które uczą dziecko, że zadawanie bólu i strach mogą być sposobem na kontrolowanie zachowania innych.
   Podejście, które prezentujemy w książce Dyscyplina bez krzyku i bicia - dyscyplina poprzez nauczanie raczej niż system kar - jest takie samo jak w pierwotnych jej wydaniach, i przedstawia nasze doświadczenia ostatnich czterdziestu lat jako specjalistów w tej dziedzinie oraz rodziców. Studiowaliśmy i nauczaliśmy psychologii rozwojowej i dziecięcej na poziomie uniwersyteckim, pracowaliśmy jako psychologowie w dziecięcym szpitalu stanowym oraz w ważniejszych podmiejskich ośrodkach szkolnych, przyczyniliśmy się do powstania pięciu narodowych publikacji dotyczących wychowania, prowadziliśmy wiele grup dla rodziców, seminariów narodowych oraz warsztatów, konsultowaliśmy się z ośrodkami szkolnymi oraz placówkami zdrowia psychicznego, tworzyliśmy wiele programów dotyczących wychowania dla radia, magazynów i gazet oraz internetu i innych mediów, ponadto sami wychowaliśmy czwórkę dzieci.
   Nasze zasady radzenia sobie z problemami i strategie wychowawcze oparte są o badania w zakresie psychologii behawioralnej, która zajmuje się zachowaniem dzieci w warun-kach „naturalnych” - w domach, szkołach, na placach zabaw. Od czasu pierwszej publikacji „Dyscypliny bez krzyku i bicia” w 1984 roku, pojawiły się nowe ujęcia problemów behawioralnych. Zamieszczamy je w niniejszej edycji książki Dyscyplina bez krzyku i bicia.

 • Zależności pomiędzy przemocą w domu a przemocą w szkole.
 • Związek pomiędzy zabawą, wymyśloną bronią albo zabawkami militarnymi w wieku przedszkolnym a prawdziwe użycie broni w szkole i innych miejscach.
 • Debata nad sprawą bicia: czy „klapy” mogą być niebezpieczne?
 • Wpływ elektronicznych mediów (komputerów, internetu, telewizji, zabawek elektronicznych) na zachowanie.
 • Diagnozowanie nadpobudliwości, czy też „Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi” (ADHD, z angielskiego: Attention Deficit Hyperactiuity Disorder).
 • Długoterminowe skutki i konsekwencje otyłości dziecięcej.
 • Wyzwania wychowawcze samotnych rodziców.
 • Istotna rola jaką odgrywają rodzice w budowaniu i rozwijaniu empatii u dzieci.

   Podobnie jak wydanie oryginalne, książka ta zaprojektowana została w taki sposób, aby stanowiła praktyczny poradnik dla rodziców i opiekunów - pierwszą pomoc w przypadkach poskramiania nieodpowiedniego zachowania u dzieci.     Bierzemy pod uwagę podstawowe potrzeby rodziców w zakresie przydatności, zwięzłości i jakości udzielanych porad. Pokazujemy, w jaki sposób zapobiegać problemom nieodpowiedniego zachowania i jak postępować, gdy już się pojawią. Na końcu każdego rozdziału zamieszczamy również „przykłady z życia”, które ilustrują, w jaki sposób fikcyjne rodziny mogą zastosować opisane strategie w rozwiązywaniu prawdziwych codziennych problemów.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Jerry Wyckoff, Barbara C. Unell

 • Tytuł oryginału: 

  Discipline without shouting or spanking

 • Liczba stron: 

  240

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  Jerry Wyckoff, Barbara C. Unell

 • Tłumacz: 

  Dorota Ściepko-Cram

 • Rok wydania: 

  2004

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...