Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-8018-4
Autor: Elżbieta Chlebowska
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788324680184
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych

Wychowanie jest jak nauka jazdy na rowerze. Nie nauczy jej ojciec, który biegnie za rowerem, ani ten, który czyta instrukcje po fakcie, gdy dziecko leży już na ziemi. Dziecko, które po raz pierwszy siada na rowerze, musi być tyle razy podtrzymane co puszczone swobodnie. Sztuka wychowania polega na tym, aby wiedzieć, w którym momencie uczynić pierwszą, a w którym drugą rzecz.

— Pino Pellegrino


    Inspiracją do powstania tej książki były moje doświadczenia jako matki czwórki dzieci, pedagoga szkolnego, pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznej, terapeuty i socjoterapeuty. Zainspirowała mnie także kilkuletnia praca jako społecznego kuratora sądowego nieletnich i prowadzenie grup terapeutycznych dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.
   Najwięcej jednak przy powstawaniu tej książki, w mojej własnej ocenie, zawdzięczam przygodzie ze Szkołą dla Rodziców i Wychowawców. Ten program, autorstwa Joanny Sakowskiej, poukładał i usystematyzował moją wiedzę na temat wychowania dzieci — wychowania poprzez miłość i szacunek, poprzez budowanie dobrych, wartościowych relacji dorosłego z dzieckiem. Miałam wyjątkowe szczęście nabywać umiejętności pod okiem Mistrza — autorki programu — za co jestem wdzięczna i co daje mi poczucie siły i pewność co do słuszności tej drogi. Poza doświadczeniem uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez autorkę programu miałam także niewątpliwą przyjemność prowadzenia grup rodziców i wychowawców jako trener-realizator Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Doświadczenia innych są niezwykle budujące. Często spotkania grupy są dla zapracowanych ojców, matek, wychowawców jedyną możliwością, żeby porozmawiać o swoich niepokojach, wyjaśnić wątpliwości, wymienić się refleksjami i przemyśleniami na temat swojego wkładu w wychowanie, wartości i skuteczności podejmowanych działań. Pozwala to także na rzecz wyjątkową: na spojrzenie na proces wychowania oczami dziecka — tego, jakim byliśmy kiedyś, i tego współczesnego, naszego dziecka. Retrospekcja — choć czasem dla niektórych bolesna — pozwala odkryć to, co ukryte. Próbowanie, sprawdzanie, ćwiczenie dają możliwość zweryfikowania „na sucho” odczuć, przetrenowania konkretnych zachowań — zanim będzie okazja zastosować je w codziennym, nieprzewidywalnym do końca życiu.
   Prowadziłam, a raczej współprowadziłam, grupy składające się z samych matek, z rodziców obojga płci, wychowawców będących równocześnie rodzicami, a także grupy mieszane. W jednej z grup dominowali rodzice samodzielnie (nie: samotnie!) wychowujący dzieci. Wyjątkowym przeżyciem dla mnie i ogromnym wyzwaniem było prowadzenie grupy rodziców zastępczych i adopcyjnych — ich mądrość życiowa, ogromna i całkowicie bezwarunkowa miłość do „cudzych”, ale bardzo SWOICH dzieci budzą mój wielki szacunek. Lubię wyzwania — elementy Szkoły dla Rodziców i Wychowawców realizowałam także z grupą rodziców dzieci niepełnosprawnych. Siła i determinacja tych rodziców jest zadziwiająca.
  Nie znajdziesz, drogi Czytelniku, na końcu tej pozycji bibliografii. Znajdziesz natomiast na początku podziękowania dla wszystkich osób, dużych i małych, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do napisania tego „dzieła”.    Doświadczenia zdobyte w kontakcie z drugim człowiekiem są bowiem wartościowsze niż szperanie w źródłach.

Elżbieta Chlebowska

  Wychowanie — najtrudniejsza ze sztuk pięknych? Z pewnością sztuka! Z pewnością piękna! Z pewnością trudna!
   Jak do każdej „przygody życia”: warto się do rodzicielstwa przygotować. Warto być uważnym i otwartym. Wtedy zamiast trudu wychowania będziemy mogli doświadczyć cudu wychowania.
   Dobre relacje z dziećmi to inwestycja bardzo opłacalna — skutkują radykalnym zmniejszeniem kłopotów wychowawczych, wzrostem satysfakcji, poczucia pewności i odpowiedzialności. To podstawa mądrego wychowania, pełnego miłości i zrozumienia

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Elżbieta Chlebowska

  • Liczba stron: 

    216

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-8018-4

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...