Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-3654-9
Autor: Linda Blair
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Kolejność narodzin a charakter

   Książka Kolejność narodzin a charakter jest podzielona na dwie części. Część pierwsza opisuje cztery główne pozycje związane z kolejnością narodzin — dziecko pierwsze, środkowe, ostatnie i jedynak — a także najbardziej typowe cechy, jakie daje się wyróżnić dla każdej z tych pozycji. Przedstawię również ogląd standardowego środowiska rodzinnego z punktu widzenia kogoś, kto zajmuje którąś z poszczególnych pozycji w rodzinnej konstelacji, i rozważę najlepsze możliwości dla tych osób, jeśli chodzi o dobór partnerów i ścieżkę kariery. Tak więc część pierwsza to podstawa, która pozwoli Ci zrozumieć swój charakter.
    W części drugiej zajmę się uzupełnianiem wiedzy na temat kolejności narodzin i sprawię, że te „typowe” cechy, o których dowiesz się z części pierwszej, przybiorą dla Ciebie bardziej osobisty wymiar. Kiedy chcemy przekształcić standardową listę w coś bardziej osobistego, należy wziąć pod uwagę cztery czynniki, dlatego każdemu z nich poświęciłam osobny rozdział:

 • Rodzice. Jacy byli Twoi pierwotni opiekunowie (określenie „pierwotni opiekunowie” oznacza tu dowolne osoby, które uważałeś za rodziców; będą to najprawdopodobniej Twoi biologiczni rodzice, ale mogą to być również rodzice adopcyjni, ojczym i macocha, opiekunowie prawni albo dziadkowie)? Jakie było ich nastawienie do wychowania dzieci w ogóle, a w szczególności jeśli chodzi 0 wychowywanie Ciebie? W jaki sposób wychowywano ich samych, kiedy byli dziećmi? Czego doświadczali, kiedy dorastałeś?
 • Rodzeństwo. Zastanowimy się tutaj nad tym, jaki efekt wywarły na Ciebie takie czynniki, jak: różnica wieku między Tobą a Twoim rodzeństwem, płeć każdego z rodzeństwa, a także ogólna liczba dzieci w Twojej rodzinie. Zajmę się tu również przemożnym wpływem, jaki może wywrzeć na Ciebie śmierć któregoś z rodzeństwa, oraz tym, jakie oddziaływanie na Twój charakter mogło mieć ewentualne dorastanie z rodzeństwem specjalnej troski.
 • Wstrząsy w strukturze rodziny. Chodzi mi tutaj o wydarzenia, które prowadzą do reorganizacji danej rodziny — separacja albo rozwód rodziców, nowi partnerzy i ponowne małżeństwo oraz, co może się z tym wiązać, przyrodni członkowie rodziny — a także ich konsekwencje. Zajmiemy się również wpływem przeprowadzek, powrotu kogoś ze starszego rodzeństwa, kto wyprowadził się daleko od domu rodzinnego, oraz pojawieniem się chorych lub zniedołężniałych krewnych.
 • Inne kluczowe związki. Czy kiedy dorastałeś, zdarzyło się, że ważną rolę w Twoim rozwoju oraz w kształtowaniu Twoich przekonań i postaw odgrywał jakiś krewny, nauczyciel, przyjaciel rodziców albo inna osoba spoza najbliższej rodziny? Zastanowimy się nad tym, w jaki sposób takie osoby mogą wpływać na formowanie się charakteru. Przedstawimy też definicję „wykorzystania” i zajmiemy się tym, jaki wpływ na charakter może mieć tego rodzaju relacja.

   Poza tym zajmę się jeszcze dwoma czynnikami, które miały znaczenie w czasie Twojego rozwoju. Chodzi o względne oddziaływanie genów i środowiska na charakter oraz o coś, co nazywam „momentem uchwyconym w kadrze”. Czynniki te odgrywają pewną rolę w charakteru i wchodzą w interakcje z cechami „typowymi” dla kolejności narodzin — choć może w mniejszym stopniu niż cztery czynniki wymienione powyżej.
   Zarówno część pierwsza, jak i część druga mogą być czytane niezależnie od siebie. Możesz więc zdecydować, że chciałbyś po prostu poznać cechy związane z konkretną pozycją w porządku narodzin i dowiedzieć się, jak mogą one wpływać na Twój wybór partnera i ścieżki kariery — w takim przypadku powinieneś zajrzeć do części pierwszej. Jeśli zaś chcesz poznać czynniki kształtujące i modyfikujące „typowe” cechy każdej z pozycji porządku narodzin, zajrzyj do części drugiej. Pozwoli Ci to zreorganizować to, co typowe, i sprawić, że uzyskany obraz własnej osoby będzie bliższy rzeczywistości. Łącząc obydwie części, możesz nakreślić profil własnej osobowości (lub kogoś, o kim chciałbyś dowiedzieć się więcej), który pogłębi Twoje zrozumienie, dlaczego Ty sam (lub inne osoby) myślisz, czujesz i zachowujesz się w taki, a nie inny sposób.
   W całą treść książki wplecione są analizy konkretnych przypadków; pozwolą one nadać wiedzy, którą Ci przekazuję, bardziej osobisty wymiar. Już ponad 30 lat pracuję jako terapeutka poznawcza, więc jestem w tym szczęśliwym położeniu, że mam mnóstwo materiału do wyboru. W pewnym sensie można więc powiedzieć, że nie będziesz się uczył tylko ode mnie, ale i od setek osób, które się ze mną kontaktowały, by szczerze i otwarcie podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami. Analizy przypadków są w stu procentach oparte na prawdziwych przypadkach klinicznych. Zmieniłam tylko imiona i pewne szczegóły, a same przypadki zostały wymieszane, tak by dopilnować poufności tych informacji i zadbać o poszanowanie prywatności.kształtowaniu

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Linda Blair

 • Tytuł oryginału: 

  Birth Order: What Your Position in the Family Really Tells You About Your Character Tłumaczenie: Wojciech Białas

 • Liczba stron: 

  200

 • Wymiary: 

  140x208

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-246-3654-9

 • Tłumacz: 

  Wojciech Białas

 • Rok wydania: 

  2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...