Krzyczeć Bić Niszczyć
Wczytuję dane...
KOD: 83-89120-59-3
Autor: Joachim Rumpf
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Krzyczeć bić niszczyć

   W książce Krzyczeć bić niszczyć chciałbym przeanalizować różne rodzaje agresywnych i brutalnych zachowań oraz wskazać nasze możliwe reakcje. Mimo że dzieciństwo kończy się wraz z wejściem w okres dojrzałości płciowej, do opisu chciałbym dołączyć kilka przykładów postaw dorastających dwunasto- i trzynastolatków. Wielokrotnie będę odsyłał do prac naukowych i popularnonaukowych, opracowań i poradników dla rodziców. Prawie wszystkie te publikacje pozwalają zrozumieć zasady pracy nad agresją i przemocą u dzieci. To nie przypadek, że pedagodzy i psycholodzy niezmiennie mówią i piszą o zachowaniach pożądanych, mimo że elementy wspierające rozwój dzieci i ich rodzin są zawsze w jakiś sposób obecne. Jestem przekonany, że ten, kto nie dąży do ideału, nigdy go nie urzeczywistni. Proszę o tym pamiętać, gdy stwierdzicie, że nie stworzyliście danemu dziecku odpowiednich warunków lub że nie potrafiliście się zmienić na tyle, by przyjąć proponowane sposoby zachowań.
    I jeszcze uwaga stylistyczna: często używane w tekście zaimki osobowe „my" lub „nam" nie wyrażają w żadnym wypadku mojego zamiaru występowania w imieniu czytelników i czytelniczek. Wskazują raczej na to, że mamy tu do czynienia z doświadczeniem wspólnym dla wszystkich ludzi, przede wszystkim zaś dla nauczycieli i rodziców. Oczywiście jestem świadomy tego, że wychowanie i edukacja dzieci w przeważającej części pozostają domeną kobiet. Mimo to, mówiąc o wychowawcach, nauczycielach i instruktorach, przyjmuję formy gramatyczne rodzaju męskiego - jest to prostsze i częstsze rozwiązanie. I żeby uniknąć nieporozumień: ojcowie i zawodowi wychowawcy ponoszą taką samą odpowiedzialność oraz mają taki sam obowiązek wychowywania i edukowania dzieci, jak matki lub zawodowe wychowawczynie.
    Każdy z rozdziałów to element mozaiki wielowarstwowego tematu. W pierwszym i drugim rozdziale zaprezentowałem informacje o agresywności naturalnej u wszystkich ludzi, o jej okazywaniu oraz o przyczynach jej występowania u dzieci.    Podaję też sprawdzone sposoby reakcji na nią. W rozdziale trzecim przedstawiam te rodzaje destrukcyjnej agresji, które prowadzą do przemocy, oraz ich przyczyny. W części czwartej rozważam możliwe środki zapobiegające tego typu zachowaniom i wysuwam konkretne propozycje pomocy dla rodzin, dzieci, nauczycieli i wychowawców. Staram się też odpowiedzieć na pytanie, co wszystkie osoby zajmujące się dziećmi mogą zrobić dla samych siebie, by nie dopuszczać do powstawania agresji i przemocy. Tak jak w poprzednich rozdziałach, również i w tym piszę o typach zachowań i wskazuję warunki, w jakich możliwy jest rozwój świadomej, samodzielnej, wrażliwej i silnej osobowości.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Joachim Rumpf

 • Tytuł oryginału: 

  Schreien, schlagen, zerstören : mit aggressiven Kindern umgehen

 • Liczba stron: 

  88

 • Wymiary: 

  148×210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-89120-59-3

 • Tłumacz: 

  Maria Bacdorf

 • Rok wydania: 

  2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...