Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7649-019-9
Autor: OSHO
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: Kos

Wprowadzenie do książki

Księga mądrości

Religia nie jest nauką... Religia nie jest nauką w tym sensie co fizyka, matematyka i chemia. Ale mimo to jest nauką, ponieważ jest najwyższym poznaniem. Słowo „nauka” oznacza poznanie. Jeśli religia nie jest nauką, czym innym może być? Jest najwyższym poznaniem, najczystszym poznaniem.

Zwyczajna nauka jest wiedzą, nie poznaniem, religia jest samym poznaniem. Zwyczajna nauka koncentruje się na przedmiocie, coś wie, więc jest wiedzą. Religia nie koncentruje się na przedmiocie, nie ma przedmiotu, nie wie niczego. Poznanie zna siebie, jakby lustro odzwierciedlało samo siebie. Jest całkowicie czyste, bez żadnej treści. Dlatego religia nie jest wiedzą, ale poznaniem.

Nauka jest niższym rodzajem poznania, religia jest jego wyższym rodzajem. Religia to philosophia ultima, najwyższe poznanie. Różnica między nimi nie dotyczy ducha, na pewno dotyczy czystości.

Nauka jest zmieszana z dużą ilością błota. Religia jest czystą esencją, czystym aromatem. Błoto znikło, pojawił się lotos. Na najwyższym etapie nawet lotos znika, zostaje tylko aromat. Takie są trzy etapy poznania: błoto, lotos i aromat.

Religii nie da się uchwycić, gdyż nie ma w niej żadnego przedmiotu. Można ją zrozumieć. Nie da się jej wytłumaczyć, ale można jej doświadczyć. Nie ma sposobu na to, by przekazać coś o religii, bo nie można podać jej w formie informacji. Można jednak pokazać drogę, ścieżkę prowadzącą do niej, palce wskazujące księżyc. Palce nie są księżycem, to jasne, ale mogą go wskazać.

Siedem Punktów Treningu Umysłu wielkiego mistrza Atishy to palce, siedem palców wskazujących księżyc. Nie daj się zwieść palcom, niech nie staną się twoją obsesją. Nie o nie chodzi, będzie to przegapieniem sensu. Użyj palców i zapomnij o nich, spójrz, na co wskazują. Kiedy widzisz księżyc, czy ważne są palce? Kto by o nich pamiętał... Przestają mieć znaczenie, znikają.

Właśnie dlatego dla tych, którzy doświadczyli religii, wszystkie święte pisma stają się bezużyteczne, wszystkie metody stają się nieistotne. Gdy cel zostaje osiągnięty, zapomina się o ścieżce.

Są to trzy drogi, którymi dociera się do najwyższego. Jeśli dotrzesz poprzez pustkę, dostąpisz też dwóch pozostałych, ale twoja ścieżka pozostanie przede wszystkim ścieżką pustki. Będziesz wiedział więcej o pustce, dlatego będziesz kładł na nią nacisk we wszystkim, czego nauczasz.

Tak było w przypadku Buddy. Dostąpił poprzez pustkę, całe jego nauczanie było więc skupione na pustce. W nauczaniu Buddy nie ma Boga, gdyż Bóg jest myślą, zawartością, przedmiotem. Bóg jest kimś innym od poszukującego, a Budda dostąpił, porzucając innych. Dostąpił przez całkowite opróżnienie umysłu, dlatego nie ma miejsca dla Boga, dla niczego. Jego ścieżka to najczystsza via negatiua.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  OSHO

 • Liczba stron: 

  640

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7649-019-9

 • Tłumacz: 

  Katarzyna Jamrozik

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...