Modelowanie przyszłości
Mistrz ciętej riposty
Ile razy Ci się to zdarzyło? Kolega z pracy, za którym szczególnie nie przepadasz, dzwoni do Ciebie i pyta: „Co robisz w sobotę?”, a Ty bezmyślnie odpowiadasz: „Nic”. Ani się obejrzysz, a kilka dni później będziesz siedział w licealnej auli na lokalnej aukcji i popijając zwietrzałego, ciepłego szampana, weźmiesz udział w licytacji apartamentu w Jałcie dzielonego z kilkoma innymi właścicielami. Potem będziesz się uśmiechał do platynowej blondynki z przyczepy zaparkowanej przy drodze, która za wszelką ccnę zechce Cię przekonać, że jej oferta środków czyszczących nie ma nic wspólnego z piramidą finansową.
Zasada numer jeden dotycząca wykręcania się brzmi: Nigdy nie przyznawaj się, żc masz wolny czas. Powtarzaj sobie na głos: „Nie wiem, co będę robić. Muszę sprawdzić”. Jeśli rozmówca zasugeruje, że chciałby Cię gdzieś zaprosić, poproś o więcej szczegółów. Dowiedz się, co to za wydarzenie, a dopiero potem „zajrzyj do kalendarza”. Dzięki temu zyskasz czas, żeby odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania: Czy naprawdę chcę tam pójść? A jeżeli nic, to: Jaką mam wymówkę?
Jeśli chodzi o wymówki, to najlepiej, żeby były proste. Nie wymyślaj kuzynki ze stwardnieniem rozsianym, którą musisz przenieść ze szpitala do hospicjum. Dręczyciel może chcieć rozwiązać Twój wyimaginowany problem, mówiąc na przykład: „Nie ma sprawy, zabierz ją ze sobą. Budynek ma osobne wejście dla niepełnosprawnych, a twoją kuzynkę być może zainteresuje licytacja prywatnych sesji leczniczych u wielebnego Sykesa”.
Najlepsze wymówki są proste i mało konkretne: „Przykro mi, mam inne plany”, „Tego wieczoru nic mam czasu” albo „To nic dla mnie”. Oprzyj się potrzebie przekonywania, że Twoje plany są bardzo ważne i za nic w świecie nie możesz ich zmienić. Dzięki temu nie będziesz musiał uciekać się do kłamstwa. Nawet jeśli zamierzasz po prostu zaszyć się w mieszkaniu i zjeść dużą porcję lodów z radości, że nie musisz uczestniczyć w żadnej zbiórce pieniędzy.
Ta prosta technika nie wystarczy jednak, żeby uwolnić się od przebiegłego prześladowcy. Potrafi on zadawać otwarte pytania oplatające całą Twoją przyszłość niczym pajęcza sieć: „Nigdy ze sobą nie rozmawiamy. Kiedy wpadniesz do nas na kolację, żeby obejrzeć zdjęcia z domowego porodu przyrodniej siostry mojej bratowej?”.
W takich przypadkach za nic w świecie nic możesz przystać na propozycję. Musisz przekonać rozmówcę, że jesteś zbyt zajęty, żeby pomyśleć choćby o ustaleniu daty. Poproś go, aby zabrał swoją sieć i usnuł ją później, najlepiej gdy wyemigrujesz do Ziemi Ognistej: „W tym tygodniu nie dam rady. Przyszły tydzień będzie jeszcze gorszy, a potem muszę pojechać do mamy, ale jeszcze nie umówiłem się z nią na konkretny termin. Kurczę, bardzo chciałbym się z tobą spotkać, ale niestety będziemy musieli przełożyć to na później. Zadzwonię do ciebie, gdy u mnie wszystko się trochę uspokoi”.
Zwróć uwagę na ważne cechy zasady, którą nazywamy Reakcją Trzech „N”: Nic teraz, Nic później. Nie nigdy. Teraz masz mnóstwo zajęć, w najbliższej przyszłości też nie masz czasu, ale kiedyś, w dalekiej przyszłości być może znajdziesz chwilę dla pana Pająka.
Oddzwaniać czy nic? Oczywiście nie masz takiego obowiązku. Pamiętaj, że to pająk chce się z Tobą spotkać, a nie Ty z nim. Jeżeli czujesz się zobowiązany wobec kogoś, wyznacz taki czas i miejsce spotkania, żebyś mógł szybko je zakończyć. Może to być bar na lotnisku w Dallas, w trakcie przesiadki w drodze do Ziemi Ognistej.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Patrick Fanning,Lisa Frankfort
-
Tytuł oryginału:
How to Stop Backing Down & Start Talking Back
-
Liczba stron:
136
-
Wymiary:
150x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-1112-6
-
Tłumacz:
Joanna Sugiero
-
Rok wydania:
2008