Wczytuję dane...
KOD: 978-83-66252-88-2
Autor: Ewa Zwierzchowska
Dostępność: 2 dni
EAN: 9788366252882
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN

Kompendium wiedzy dla osób aktywnych, którzy nie wiedza jak stać się morsem. Książka odpowiada na wiele pytań.

Jak stać się Morsem?
Czy to pomaga zdrowiu?
Jak zacząć?

Oraz informacje praktyczne: Przygotowanie organizmu, Kiedy morsujemy, Jak przygotować miejsce do morsowania, Morsowanie a ciąża, Czy morsowanie jest dla dzieci?

   Takiej książki dotąd na rynku nie było. Podczas jej tworzenia rozmawiałam z wieloma doświadczonymi morsami. Zawsze spotykałam się z niezwykłą życzliwością, pozytywnymi interakcjami. Morsy to specyficzna grupa społeczna. Roześmiana, wesoła, dowcipna, trochę jakby wyrwana z dzisiejszego zaganianego świata, w którym liczą się szybkie przyjemności. Zawsze chętna do tego, by przygarnąć nowicjuszy i pokazać im krok po kroku, jak rozpocząć przygodę z morsowaniem. I kochająca zimę czystą miłością.
   W mojej książce nie ma naukowych wywodów czy analiz wyników badań, które są na morsach prowadzone. Na razie jest ich zresztą niewiele. Skupiłam się na tym, aby przekazać czytelnikom najważniejsze informacje od doświadczonych morsów i zachęcić do kąpieli tych, którzy chcieliby spróbować, ale się boją.
    W książce przedstawiam m.in. krótką historię morsowania, by uświadomić czytelnikom, skąd wziął się pomysł hartowania zim nem. Piszę o korzyściach, jakie można osiągnąć, decydując się na kąpiele w zimnej wodzie. Do rozmów o plusach i minusach morsowania zaprosiłam też lekarzy - z nimi rozmawiałam o tym, kto może morsować i jakie są ograniczenia.
  Najważniejszą część stanowią wskazówki,,starych wyjada czy". Moi rozmówcy z pasją opowiadają o tym, jak technicznie organizują morsowanie, jak się przygotowują, jaki typ rozgrzew ki preferują, co zakładają na siebie, wchodząc do wody, jak dba ją o swoje bezpieczeństwo.

   Piszę też o diecie morsa - o tym, jak powinny się odżywiać osoby, które morsują. Po jakie produkty i potrawy powinni się sięgnąć przed kąpielą w zimnej wodzie i po wyjściu z niej. Jeden rozdział poświęcam lodowemu pływaniu - nowej, dynamicznie się rozwijającej dyscyplinie sportowej spokrewnionej z morsowaniem. Coś dla siebie znajdą też osoby, które wciąż wahają się, czy morsować czy nie. W oczekiwaniu na decyzję mogą zdecydować się na seans w saunie czy pobyt w krokomierze.
   Gdy rozpoczynałam pracę nad książką, byłam pewna, że nikt nie namówi mnie na zanurzenie się w lodowatej wodzie. Jestem osobą, która uwielbia ciepło, a nie znosi niskich temperatur. Wraz z nadejściem pierwszych dni września od zawsze mam już w pogotowiu puchówkę i ciepłe buty, a jedynymi moimi szalonymi wyczynami z zimnem jest wyskoczenie na śnieg po seansie w saunie. Zimę do tej pory przeżywałam, ratując się ciepłymi herbatkami, kocykiem i serialami. Nie wiedziałam, że można inaczej. Teraz, po raz pierwszy w życiu, z niecierpliwością czekam na zimę, bo wtedy nastąpi mój debiut w zimnej wodzie. Obiecałam to moim rozmówcom. Trzymajcie za mnie kciuki!

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Ewa Zwierzchowska

 • Liczba stron: 

  216

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-66252-88-2

 • Rok wydania: 

  2019

Polecamy