Wprowadzenie do książki
Najpierw wytresuj kurczaka
Jak NAUCZYĆ ISTOTĘ LUDZKĄ LUB ZWIERZĘ, samego siebie lub innych, za młodu lub u schyłku życia wykonywania określonych czynności? Odpowiedź znajdziesz w niniejszej książce. Jak oduczyć koty wskakiwania na stół i jak przekonać babcię, żeby przestała gderać? W jaki sposób skutecznie wpłynąć na zachowanie zwierząt domowych, dzieci, przełożonych w pracy, znajomych, jak poprawić backhand w tenisie, lepiej trafiać piłeczką do dołka, szybciej liczyć, łatwiej zapamiętywać? Okazuje się, że stosując zasady nauki i treningu wsparte odpowiednią motywacją, można się wszystkiego nauczyć.
Zasady takie należy traktować jako prawa, podobnie jak traktuje się prawa fizyczne. Pojawiają się one zawsze, kiedy mamy do czynienia z układem, w którym następuje pobieranie lub udzielanie nauk, tak samo, jak prawo grawitacji leży u podstaw faktu, że jabłko spada z jabłoni. Prawa te stosujemy — świadomie bądź nieświadomie — przy każdej próbie zmiany zachowań własnych bądź innych osób.
Niestety, zazwyczaj stosujemy je nieumiejętnie — potrafimy jedynie grozić, kłócić się, wymuszać, odbierać. Kiedy coś pójdzie źle, mamy pretensje do innych, nie umiemy ich jednak pochwalić w sytuacjach, gdy sprawy idą po naszej myśli. Często potrafimy być szorstcy i niecierpliwi wobec dzieci, wobec siebie wzajemnie, a czasem wręcz wobec samych siebie — a potem dręczy nas poczucie winy. Mamy świadomość, że stosując efektywniejsze metody, moglibyśmy szybciej osiągnąć zakładane cele, unikając jednocześnie nieprzyjemnych sytuacji, brak nam jednak przy tym umiejętności, aby metody te wprowadzać w życie. Trudno nam zrozumieć sposoby działania współczesnych trenerów, którzy mają znakomite wyniki właśnie dzięki temu, że stosują w swojej pracy prawa motywacji pozytywnej.
Obojętnie, czy celem „tresury” ma być nauczenie czterolatka, by nie płakał wniebogłosy w miejscach publicznych, kociaka, by chodził za potrzebą do kuwety, wytrenowanie drużyny sportowej czy też nauczenie się na pamięć wiersza, stosowanie odpowiednich zasad motywowania zawsze sprawia, że nauka postępuje szybciej, łatwiej i daje obu stronom więcej przyjemności.
Nie można powiedzieć, by prawa motywacji były zbytnio złożone — w ciągu dziesięciu minut można je zaprezentować na tablicy, zaś opanowanie ich nie trwa dłużej niż godzinę. Trudniej jest je natomiast stosować w praktyce, gdyż trening ze wzmocnieniem to swoista gra, której wyniki w znacznym stopniu zależą od umiejętności szybkiego myślenia.
Nauczycielem (trenerem) może zostać każdy, są jednak osoby o szczególnych predyspozycjach, które od samego początku radzą sobie w tej roli znakomicie. Aby z powodzeniem stosować omawiane metody, nie trzeba wcale być szczególnie cierpliwym, mieć wyjątkowo silnej osobowości czy umiejętności porozumiewania się z dziećmi lub zwierzętami, ani też posiadać owej cechy, którą treser cyrkowy Frank Buck nazwał kiedyś „mocą w oku”. Wystarczy, że się zna zadanie i potrafi się je właściwie wykonać.
Można znaleźć jednostki, które potrafią intuicyjnie stosować prawa wzmocnienia pozytywnego — zostają one wybitnymi nauczycielami, wyróżniającymi się dowódcami, trenerami mistrzów świata, znakomitymi treserami zwierząt. Osobiście miałam okazję obserwować reżyserów teatralnych i dyrygentów orkiestr, którzy potrafili w znakomity sposób stosować opisywane metody. Tacy ludzie nie potrzebują tej książki, jednak pozostali, ci wszyscy, którym przychodzi się użerać z niesfornym psiakiem bądź bezustannie spierać się z dziećmi lub kolegami w pracy, dzięki zapoznaniu się z kulisami funkcjonowania zasad wzmacniania pozytywnego mogą wiele zyskać.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Karen Pryor
-
Tytuł oryginału:
Don't Shoot the Dog!: The New Art of Teaching and Training
-
Liczba stron:
232
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7278-17-8
-
Tłumacz:
Bolesław Ludwiczak
-
Rok wydania:
2011