Wprowadzenie do książki
Ćwiczenia Joga Mudry
Czym są mudry? To specjalne pozycje dłoni i układy palców, które mają działanie energe-tyzujące, wzmacniające i profilaktyczne. Stosowanie mudr jest całkowicie bezpieczne dla ćwiczącego niezależnie od tego, na jakie schorzenia cierpi. Na dłoniach znajduje się dużo punktów przepływu energii ożywiającej nasz organizm. Znajomość tych punktów pozwoliła starożytnym Hindusom znaleźć sposób pobudzania ich do pracy. Zauważyli oni, że pewne pozycje rąk i palców usprawniają działanie organizmu, szybko regenerują siły, a jednocześnie przynoszą zapał, radość i pewność siebie. Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację oraz podwyższają sprawność seksualną.
W przeciwieństwie do ćwiczeń jogi klasycznej mudry jeszcze do niedawna okryte były tajemnicą i znane tylko nielicznym. Przez kilka tysięcy lat praktykowali je tylko hinduscy joginowie, dopiero w ostatnim czasie spopularyzowane zostały w szerszym gronie sympatyków jogi. Nie ma przeciwwskazań do stosowania prezentowanych tu technik. Ćwicząc codziennie, bardzo szybko odczujemy ich uzdrawiający wpływ. Jednak aby osiągnąć pełny efekt leczniczy, trzeba uzbroić się w cierpliwość, choroby rozwijają się latami i aby je wyleczyć, potrzebne są chęć, czas i wytrwałość. Bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie mudr; aby je poprawnie stosować, wystarczy jeden do trzech kwadransów dziennie. W tym czasie możemy odpoczywać, spacerować, podróżować. Podczas wykonania mudry najlepiej zwrócić się twarzą ku wschodowi, nie jest to jednak bezwzględnie konieczne. Przedstawione ćwiczenia nie wymagają naprężenia mięśni, wysiłku ani też sprawności fizycznej. Nie jest nam potrzebne specjalne pomieszczenie czy otoczenie. Tak prosto wyglądające techniki mogą początkowo budzić nasze wątpliwości, ale wypróbujmy je, a przekonamy się, że ich systematyczne stosowanie przynosi znakomite rezultaty!
Każda mudra jest ściśle określona kanonem i ma swój symboliczny sens. Znawcy wiedzą, że mudry mają setki różnych znaczeń w kombinacjach i figurach przedstawianych palcami. Zawierają w sobie objawienie, które potrafią w pełni odczuć tylko nieliczni - istnieją gesty symbolizujące miłość, pewność, nauczanie, rozmyślanie, zagrożenie, koło nirwany i inne. W sanskrycie mudrą nazywa się rytualny gest, ale termin ten ma więcej znaczeń: pieczęć, gest, ułożenie palców. Ma też wiele interpretacji, z których jednak podstawową jest realizacja określonych stanów ducha poprzez gesty archetypalne, tj. wywodzące się z prastarych wzorców. Wzory te są wspólne niemal wszystkim kulturom i religiom, a ich znaczenie zachowane jest do dziś, m.in. w buddyzmie i chrześcijaństwie.
Pierwszą reakcją ludzi, którzy dowiadują się o mudrach, jest zawsze sceptycyzm. Jak można poprawić swoje zdrowie, kiedy nic nie robimy, poza nietypowym układaniem palców? Te techniki są jednak nadzwyczaj cennym prezentem, który został nam przekazany przez oświeconych jogą mistrzów. Nasze zdrowie leży w naszych rękach - potraktujmy te słowa dosłownie. Starożytne sposoby na zachowanie oraz poprawienie zdrowia duszy i ciała są współcześnie analizowane przez naukowców. W ostatnich latach potwierdzili oni, że pole elektromagnetyczne wokół człowieka zmienia się w wyniku każdego ruchu dłoni. Specjalne układy dłoni i palców działają więc na nas na poziomie energetycznym, a ich pozytywny wpływ polega na usprawnianiu przepływu energii i likwidowaniu blokad chorobotwórczych. Znajdujące się w naszych rękach kanały energetyczne połączone są z narządami, do których biegną. Starożytni indyjscy lekarze, proponując określoną kombinację palców, zamykaj ą odpowiedni kanał, tym samym wywołuj ą potrzebny efekt leczniczy. Poszczególne palce pełnią całkiem osobne, własne funkcje i sprawują władzę wewnątrz organizmu. Kto zada sobie niewielki trud wykorzystania tej wiedzy, może zachować cielesne zdrowie i duchową radość.
Naukę o mudrach współcześnie opracował Keshay Dev, słynny mistrz jogi z New Delhi. Założył on w tym mieście centrum terapeutyczne Vivekanada Yoga Ashram, w którym leczy, wykorzystując mudry i przyrodolecznictwo. Zdaniem Deva, podczas leczenia mudra-mi należy przestrzegać następującej reguły: jeśli czubkiem któregoś z palców dotkniemy opuszki kciuka przy równoczesnym delikatnym nacisku kciuka na ten palec, to element odpowiadający poszczególnym palcom w organizmie zostanie zredukowany. Jeśli natomiast chcemy któryś z elementów wzmocnić, postępujemy odwrotnie: kciukiem dotykamy opuszki odpowiedniego palca. Istnieje jeden wyjątek: palec serdeczny (ziemia) i mały palec (woda) nie wpływają na siebie wzajemnie. Dodatkowa rada Deva: wykonujmy ćwiczenia świadomie, bo połączenie myśli i gestu daje najlepsze rezultaty. Pamiętajmy, że energia podąża za myślą!
Mudry lecznicze wywodzą się z dwóch systemów: hata-jogi i ayurvedy.
Szczegółowe Informacje
-
Liczba stron:
31
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7774-379-9
-
Rok wydania:
2012