Wprowadzenie do książki
Psychologia losu człowieka
Słowo „los" ma swoje trwałe miejsce w potocznym słownictwie języka polskiego. Posługujemy się nim wszyscy, bez względu na warstwę społeczną, poziom intelektualny, kulturalny czy inne wyznaczniki naszego społecznego usytuowania. O losie mówi żebrak i docent, nauczycielka i kierowca, fakturzystka i dziennikarz. Ale mówimy o nim w zasadzie w sytuacjach szczególnych. Kiedy przytłacza nas lub kogoś innego bezradność wobec napierających okoliczności życia, nakłada się jakieś fatum, nie widzimy możliwości wyjścia z niekorzystnych sytuacji życiowych „pętających nasze nogi i ręce"... O losie szczęśliwym mówimy znacznie rzadziej.
Jaki zakres znaczeń przypisujemy pojęciu „los"? Co ludzie mają na myśli, kiedy używają tego określenia? W książce „Karma - los człowieka" zajmowałem się konstrukcyjnymi podstawami losu człowieka zarówno w ujęciu filozofii Wschodu, jak i ujęciu psychologicznym. Później, po spotkaniach autorskich, zrodziło się we mnie pytanie: co potencjalny czytelnik rozumie pod tym słowem, zanim sprowokuje się go do rozważań na ów temat? Z braku innego pola badawczego, zapytałem internautów z czatów tematycznych w Wirtualnej Polsce: kto mi objaśni, co powinienem rozumieć pod pojęciem „los"? W pokoju „psychologia" rozmowę ze mną podjęła jedna z osiemnastu obecnych tam osób, która jednak prędko zorientowała się, że chcąc służyć objaśnieniem, ma zbyt duże trudności z uporządkowaniem, co sama rozumie pod tym określeniem. W pokoju czterdziestolatków temat ochoczo podjęły dwie osoby, które również, ku własnemu zaskoczeniu, nie bardzo wiedziały co same rozumieją jako - los. Wśród pięćdziesięciolatków na sześćdziesiąt dwie osoby obecne, glos zabrało siedem, udzielając objaśnień następujących: twój wybór jest twoim losem; dola?; twoja organizacja czasu to twój los; los to jest coś, co ludzie chcą wyłączyć spod swojego wpływu; los człowieczy mamy przypisany w momencie urodzenia się. Padło również objaśnienie takie: los człowieka to splot wielu okoliczności zaplanowanych, a najczęściej niezależnych od niego, mieszczących się w okresie od urodzenia do śmierci - wszystko zależy od punktu odniesienia, kontrapunkt musi być.
Jak z powyższego widać, przeciętny człowiek nie poświęca zbyt wiele uwagi zakresowi znaczenia słowa „los". Używa tego pojęcia raczej w charakterze abstrakcyjnym, symbolicznym i wydaje się, że nieczęsto absorbuje się roztrząsaniem problemu własnego losu. Bardziej ożywione zainteresowanie „losem" wydają się przejawiać osoby sfrustrowane trudnościami zbyt dużymi jak na możliwość swobodnego ich pokonywania, przygniecione budzącymi rozpacz lub sprzeciw klęskami, nie godząc się z umiejscowieniem, w jakim postawił je bieg życia.
Książka adresowana jest do przeciętnych ludzi, oczekujących nie precyzyjnego wywodu teoretyczno-psychologicznego na poziomie akademickim, lecz spodziewających się znalezienia w niej odpowiedzi, z czego wynikają nurtujące ich dramaty, dylematy, problemy i trudności. Zrozumienie to, mimo wszystko jednak, nie zastąpi profesjonalnych technik pracy nad sobą, oferowanych przez specjalistów. Chociażby z braku narzędzi pracy. To terapeuta jest operatorem narzędziowni: ma narzędzia, zna się na nich, wręcza je, poucza jak nimi pracować i kontrolując postęp pracy, nanosi korekty. Cały trud realizacyjny pracy nad samym sobą wykonujesz ty, pod profesjonalnym jednak kierownictwem fachowca. Ale w wielu lżejszych przypadkach, treści zawarte w niniejszej pracy mogą pomóc w odkryciu negatywnych mechanizmów własnego życia, a to - już pozwoli pomóc samemu sobie.
Z pokorą kłaniam się przed tymi czytelnikami, którzy stwierdzą, że wbrew ich oczekiwaniom, publikacja moja nie wyczerpuje tematu. Nie wyczerpuje — to prawda. Zwłaszcza, że książka nie pretenduje do kompleksowego podręcznika reguł życia. Nie sposób opisać w jednej książce całej złożoności realiów życia wszystkich jednostek ludzkich, wszak każda z nich, mimo pewnych reguł, cechuje się wieloma, właściwymi tylko sobie, elementami niepowtarzalnymi. Cel mój natomiast zostanie osiągnięty, jeżeli znajdą się wśród czytelników osoby, jak to było w przypadku książki „Karma - los człowieka", które uznają, iż rozważania tu zawarte pozwoliły inaczej spojrzeć na wydarzenia, jakie miały miejsce w ich życiu i pomogły samodzielnie skorygować parametry psychologiczne poczucia losu.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Wasilewski Andrzej
-
Liczba stron:
212
-
Wymiary:
185x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-7377-051-8
-
Rok wydania:
2003