Zdrowe Plecy
Wczytuję dane...
KOD: 83-87124-54-0
Autor: Anna Dubielis
EAN: 8387124540
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Vipart

Wprowadzenie do książki

Zdrowe plecy

   Zespoły bólowe kręgosłupa to poważny problem społeczny, zawodowy i leczniczy. Dotyczy on aż 80 % dorosłych Polaków. Jak podają statystyki 8 na 10 osób, w ciągu swojego życia, miało lub będzie miało dolegliwości ze strony kręgosłupa. W ponad 80 % dotyczą one okolicy lędźwiowo - krzyżowej, w 18% odcinka szyjnego kręgosłupa, w 2-3% - piersiowego. W większości przypadków dolegliwości te mają charakter przejściowy, krótkotrwały, u niektórych jednak przybierają postać przewlekłą. Bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną absencji w pracy, wraz z chorobami układu krążenia stanowią główną przyczyną przejścia na rentę inwalidzką. Dotykają zarówno osoby pracujące fizycznie jak i pracowników umysłowych. Szczególnie często występują u osób pracujących w przymusowych pozycjach na przykład przy komputerze, taśmie produkcyjnej, stomatologów, kierowców. Spowodowane są zmianą trybu życia człowieka na „siedzący". Wiążą się również z wszechobecnym w naszym życiu stresem.
    Termin „bóle kręgosłupa" jest pojęciem ogólnym określającym lokalizację dolegliwości, nie mówi nic o ich przyczynie czy charakterze. Należy wiedzieć, ze zespoły bólowe kręgosłupa należą do zjawisk niezwykle złożonych, zarówno pod względem wyjaśnienia przyczyn ich występowania jak i leczniczym.   Przyczyną dolegliwości mogą być schorzenia kręgosłupa takie jak dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe, osteoporoza, urazy czy nowotwory, ale i choroby pochodzenia pozakręgosłupowego.
   Przebieg choroby może różnić się czasem trwania i nasileniem dolegliwości, dlatego rozróżniamy zespoły bólowe ostre i przewlekłe, oraz lokalizacją, ból może dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa, ograniczać się do bólów miejscowych lub promieniować do kończyn. Dlatego skuteczność leczenia zespołów bólowych kręgosłupa zależy od postawienia właściwego rozpoznania.
   Rozpoznanie przyczyny bólu powinien stawiać lekarz na podstawie badania klinicznego i badań dodatkowych.
   Leczeniem zespołów bólowych kręgosłupa zajmują się lekarze wielu specjalności - specjaliści rehabilitacji, ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, neurochirurdzy. Kompleksowa opieka nad pacjentem z bólami kręgosłupa wymaga często współpracy między tymi specjalnościami. Ważną rolę w zespole leczącym pacjenta z bólami kręgosłupa odgrywają fizjoterapeuci. Należy również podkreślić, że na dolegliwość kręgosłupa skarżą się ludzie w każdym wieku, co raz częściej dzieci i młodzież. W najmłodszej grupie wiekowej najczęstszą przyczyną dolegliwości są przeciążenia wynikające z nieprawidłowej postawy oraz chorób takich jak skolioza czy choroba Scheuermanna. Dla uspokojenia dodam, że ogromna większość osób z bólami kręgosłupa wymaga jedynie zmiany trybu życia, większej aktywności fizycznej, redukcji masy ciała i stosowania zasad ergonomii pracy.
   Wśród osób korzystających z porady lekarskiej większość jest leczona zachowawczo. W zakres leczenia zachowawczego wchodzą farmakoterapia (leki), pozycje ułożeniowe i fizjoterapia. Pod pojęciem fizjoterapii kryje się kinezyterapia, czyli leczenie ruchem oraz fizykoterapia.
  Fizykoterapia jest działem medycyny zajmującym Me wykorzystaniem w terapii metod fizycznych - naturalnych i wytwarzanych przez różne urządzenia, jakich jak: ciepło, zimno, promieniowanie świetle, prądy itp. Kinezyterapia określa leczenie różnymi formami ruchu. Takim kompleksowym leczeniem osób z dysfunkcją kręgosłupa zajmuje się rehabilitacja medyczna. Ocenia się, że tylko kilka procent pacjentów z zespołem bólowym kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego.
   Poradnik ten ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi budowę i funkcję kręgosłupa, zjawisko bólu, przyczyny powstawania dolegliwości wraz z wyjaśnieniem metod ich leczenia. Zawiera również zasady profilaktyki oraz zestawy ćwiczeń. Podstawą uniknięcia dolegliwości ze strony kręgosłupa, skutecznego leczenia i ograniczenia nawrotów jest bowiem zmniejszenie przeciążeń kręgosłupa.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Anna Dubielis

  • Liczba stron: 

    122

  • Wymiary: 

    120x170

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-87124-54-0

  • Rok wydania: 

    2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...