Zima w kuchni pięciu przemian
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-63965-07-5
Autor: Anna Czelej
EAN: 9788363965075
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Illuminatio

Wprowadzenie do książki

Zima w kuchni pięciu przemian

   W cyklu Pięciu Przemian zima koreluje z Przemianą Wody i jest określana mianem Wielkiego Yin. Skuta lodem ziemia zamyka się, zastyga w bezruchu, odpoczywa; to okres, w którym przyroda buduje w głębi ziemi solidną bazę dla odradzającego się życia na wiosnę.
  W ciele człowieka maksimum osiągają nerki. Zima jest również dla nas czasem odpoczynku i odbudowy sił życiowych. Silne nerki dają nam bowiem podstawę, zakorzenienie się w życiu, odwagę i siłę woli.
  Silnie zakorzenione w ziemi drzewo ugina się pod naporem burzy i wichury, ale podnosi się i prostuje, kiedy burza mija. Podobnie dobrze zakorzeniony w życiu człowiek łatwo się nie załamuje, nie zostaje łatwo wykorzeniony i złamany przez burze życia, tego typu człowiek jest jak wańka-wstańka, bez większych problemów wraca do pionu. Dzięki silnej Woli łatwiej znosimy trudne sytuacje życiowe, nie pozwalamy wykorzenić się przez burzę.

   Gonitwa za witaminami i brak wiedzy na temat wychładzających i rozgrzewających właściwości produktów żywnościowych prowadzą do poważnych błędów dietetycznych i tych błędów popełniamy zimową porą niestety sporo. Zapotrzebowanie na witaminy w zimie zaspokajają kiszonki i warzywa, które przechowują się w naturalny sposób, marchew, ziemniaki, selery, pory, kapusta i warzywa zimozielone, jarmuż, roszponka i niektóre zioła: szałwia, cząber górski, tymianek.
   O każdej porze roku, a więc i zimą próbujmy zachować wewnętrzną równowagę yin - yang i starajmy się prawidłowo reagować na okoliczności zewnętrzne. W zimie następują maksymalne chłody i w utrzymaniu wewnętrznego ciepła pomogą nam nie tylko ciepłe ubrania, ale również potrawy, w których wzmacniamy yang poprzez mieszanie, ucieranie, pieczenie, duszenie, przypiekanie, długotrwałe gotowanie. Dzięki tego typu zabiegom możemy zimą jeść również nawilżające i wychładzające produkty, do których dodajemy rozgrzewające przyprawy. Zimą gotujemy długo zupy, są one gęste i zawiesiste, lubimy piec ciężkie ciasta pierniki, babki i ucierać w makutrze makowce. Warto przy tym pamiętać, że dieta wegetariańska z dużą ilością surówek jest silnie wychładzająca i wychłodzeni wegetarianie powinni w zimie jeść głównie potrawy gotowane z większą ilością rozgrzewających przypraw. Ktoś z nadmiarem gorąca w organizmie może sobie natomiast pozwolić najedzenie w umiarkowanej ilości surowych owoców i warzyw również zimą. Niektóre warzywa i owoce są zresztą lekko rozgrzewające, na przykład marchew, cebula, dynia, maliny, wiśnie.
  Komponując naszą dietę w czasie zmieniających się okoliczności zewnętrznych, zmieniających się pór roku, warto zaufać przyrodzie i zwrócić uwagę na jej propozycje, bo być może jest w nich coś niezbędnego do przetrwania trudnego okresu w dobrym zdrowiu i kondycji. Warto też zwrócić uwagę, czym odżywiają się zimą dzikie zwierzęta, większość ptaków przeżywa tę porę roku jedząc nasiona suchych chwastów i nasiona z szyszek sosen lub modrzewi, nie gardząc przy tym owocami berberysów i cisów. Naszą spiżarnię też możemy bez trudu zapełnić ziarnami zbóż, orzechami i pestkami.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Anna Czelej

  • Liczba stron: 

    232

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-63965-07-5

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...