Wprowadzenie do książki
Sztuka odmładzania i długowieczności Zen makrobiotyczny
Książka Zen makrobiotyczny składa się z części opisowej, dotyczącej filozofii i oceny sytuacji współczesnego człowieka oraz części zawierającej przepisy i wskazania dotyczące chorób. Mimo że została napisana w roku 1966, jak sam zauważysz, nie straciła nic na swojej aktualności, wręcz przeciwnie, jest coraz bardziej aktualna.
Część zawierająca przepisy wymaga kilku uwag dotyczących sposobu ich przedstawienia. Jedną z zasad kuchni makrobiotycznej jest kreatywność. Przepisy, które proponuje Georges Ohsawa, zachęcają do eksperymentów i twórczej zabawy kształtując jednocześnie wrażliwość na elementy jin i jang w pożywieniu i sposobach jego przyrządzania. Kuchnia makrobiotyczna jest kuchnią prostą, ale wymagającą uwagi, wpływa nie tylko na tego, który spożywa jej potrawy, ale również na osobę, która ją przyrządza. W Japonii, z której się wywodzi, kuchnia tradycyjna jest sztuką.
Odrębnym elementem książki są wskazania dotyczące leczenia chorób. Chcąc pozostać wierna tekstowi oryginalnemu, postanowiłam zachować w książce nazwy chorób mało już dziś znanych. Wskazania ich dotyczące mogą dać dokładniejszy obraz tego, na jakich zasadach działa makro-biotyka.
Sztuka odmładzania i długowieczności, czyli zen makrobiotyczny, to skarbnica wiedzy na temat otaczającego nas świata i nas samych. Chcę Cię, drogi Czytelniku, zachęcić do regularnego powracania do tego tekstu. Za każdym bowiem razem można w nim odkrywać jakąś nową niezwykłą treść.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Georges Ohsawa
-
Tytuł oryginału:
Zen Macrobiotics: The Art of Rejuvenation and Longevity
-
Liczba stron:
232
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7649-125-7
-
Tłumacz:
Zofia Piątkowska-Wolska
-
Rok wydania:
2017