Zrozumieć Nasz Umysł
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-072-7
Autor: Thich Nhat Hanh
Koszt wysyłki od: 4.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Zrozumieć nasz umysł

   Szlachetny Thich Nhat Hanh pokazuje w niniejszej książce, jak ważne dla pokoju na świecie jest kultywowanie głębokiego zrozumienia własnego umysłu. Kiedy dbamy o te nauki i medytujemy nad nimi, dojrzewają i stają się dobrodziejstwem dla całej społeczności istot żywych. To dla mnie zaszczyt — pisać wprowadzenie do tej cudownej i ważnej książki.
   Jednym ze źródeł, z których korzystał Thich Nhat Hanh, pisząc Zrozumieć nas% umysł, były pisma Abhidhar my, pierwszego zestawu komentarzy do nauk Buddy mówiących o filozofii i psychologii. Jako młody uczeń zen w końcu lat sześćdziesiątych usłyszałem, że komentarze te były tak wysoko cenione, iż wyryto je na złotych tabliczkach, a do ich przechowywania i zabezpieczenia wybudowano wielką świątynię.    Zacząłem je zgłębiać ze względu na ich wagę w tradycji Bodhidharmy, ale było to tak nudne jak lektura książki telefonicznej. Z trudem znajdowałem w nich jakieś życie i wkrótce zarzuciłem ich studiowanie.
   Poznanie i pełne zrozumienie dynamicznych obrotów dharmy napędzanych głębią i poezją tych nauk nie jest łatwe. Thich Nhat Hanh jako nowicjusz uczył się na pamięć „Dwudziestu” i „Trzydziestu zwrotek”    Wasubandhu o Tylko Świadomości. Nauka na pamięć może wydawać się trudna i staroświecka, ale pomaga przyjmować te zawiłe nauki w małych, strawnych porcjach i przeżuwać je, aż wnikną do pamięci i staną się częścią naszego ciała i umysłu. Późniejsza medytacja nad nimi przychodzi całkiem naturalnie, bo są głęboko wplecione w tkaninę naszych świadomych działań. Oddanie się całym sercem temu tradycyjnemu sposobowi studiowania odkryje przed nami głębokie ciepło i żywotność tych nauk, z pozoru zimnych i nieprzeniknionych.
   Nauki te są trudne, zniechęcające i skomplikowane. Ale stwierdziłem, że kiedy powracałem do nich wielokrotnie - jako amator i w odpowiednim czasie - to, co było zrazu zimne, odkrywało wielkie, gorące serce - pragnienie Buddy, abyśmy przebudzili się do mądrości. Z radością kontynuuję te studia do dzisiaj.
   Studiując nauki mahajany o naturze umysłu, poznajemy -ego prawdziwą pustkę. Kiedy ją już ujrzymy, uwolnimy się od konceptualnego przywierania zaciemniającego prawdę wzajemnych powiązań umysłu i natury. Wolni, możemy twórczo przyjąć ścisłe i nieoddzielne związki między wszystkimi ożywionymi i nieożywionymi zjawiskami.
   Zrozumieć nasz umysł Thich Nhat Hanha jest przykładem takiego twórczego nauczania, inspirowanego przez starożytnych i zgodnego z ich przekazem. Nauki te łączą głęboką mądrość nauk Buddy z prostotą gorącego i spokojnego serca.

Tensin Reb A.nderson
starszy nauczyciel dharmy,
Świątynia Zielonego Smoka

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Thich Nhat Hanh

 • Tytuł oryginału: 

  Understanding Our Mind: 50 Verses on Buddhist Psychology

 • Liczba stron: 

  344

 • Wymiary: 

  120x190

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7554-072-7

 • Tłumacz: 

  Jan Mieszczanek

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy