Starość niesie ze sobą pewne obciążenia. Ale czy to oznacza, że jest chorobą? Większość ludzi nie posuwa się tak daleko w swoich sądach. Wszyscy się zestarzejemy. Jedyną możliwością, by uniknąć starości, jest śmierć w młodym wieku. Ale to także nie jest dobra alternatywa. Dlaczego zatem naturalne i nieuniknione zmiany określa się jako chorobę? Czy nie jest to dyskryminacja milionów ludzi, którzy już są starzy? Czy termin anti-aging – jak wiele osób utrzymuje – nie jest formą odrzucenia starych ludzi i starości jako takiej?
Rozpatrzmy całą sytuację z innej strony. Spójrzmy na choroby, które są najczęściej rozpoznawane i determinują nasz los w XXI wieku. Na pierwszym miejscu znajdują się choroby układu krążenia. Co drugi mieszkaniec krajów zachodnich umiera właśnie z ich powodu. Czynniki rozwoju tych schorzeń są znane od dawna:
- nadciśnienie
- wysokie stężenie cholesterolu
- palenie tytoniu
- nadwaga
- brak aktywności fizycznej
- długotrwały niezrównoważony stres lub brak odpowiedniego wypoczynku.
Jeden czynnik ryzyka wpływa silniej niż wszystkie inne: wzrost długości życia. Im jesteśmy starsi, tym wyższe jest ryzyko rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie zawału serca i udaru mózgu.
Na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów znajduje się choroba nowotworowa. Dla różnych typów raka zidentyfikowano istotne czynniki ryzyka. Zwykle przychodzi na myśl jedynie związek raka płuc z paleniem tytoniu. Jest jednak jeden czynnik, który wpływa na rozwój prawie wszystkich typów nowotworów: wydłużenie czasu życia. Oczywiście nowotwory spotyka się również u dzieci. Ale są one zdecydowanie rzadsze. Zasadniczo rak jest chorobą osób starych. Dlaczego tak jest, zostało szczegółowo opisane w dalszej części książki. Oprócz klasycznych „chorób zabójców” istnieje duża grupa innych chorób, które nie pozbawiają nas życia, ale zdecydowanie pogarszają jego jakość. Należą do nich osteoporoza, skutkująca złamaniami kości, i choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza), prowadząca do bolesnego ograniczenia ruchomości stawów. Niewątpliwie decydującą rolę odgrywa tu brak ruchu lub niewłaściwa aktywność fizyczna, a także niedobory witaminy D. Decydującym czynnikiem jest jednak starzenie się.
Wykorzystaj najnowszą wiedzę pochodzącą z badań anti-aging oraz cenne porady dotyczące stylu życia, aby być zdrowym i zahamować procesy starzenia. Prof. Bernd Kleine-Gunk – jeden z wiodących przedstawicieli medycyny anti-aging na świecie – przedstawia tajniki programu długowieczności, a mianowicie:
- omawia przyczyny: Dlaczego ciało się starzeje? Dlaczego na starość zmniejszają się zdolności intelektualne? Jakie procesy są odpowiedzialne za choroby układu krążenia, osteoporozę, nowotwory i otępienie?
- testuje: Na podstawie 3 testów zawartych w książce samodzielnie określisz własne czynniki ryzyka.
- daje gotowe zalecenia odnośnie do stylu życia: Co zrobić, by w prosty sposób samemu skutecznie zapobiegać starzeniu.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Bernd Kleine-Gunk
-
Liczba stron:
192
-
Wymiary:
170x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-65835-75-8
-
Rok wydania:
2018