Wczytuję dane...
KOD: 978-83-61524-52-6
Autor: David Grotto
EAN: 9788361524526
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Vesper

Wprowadzenie do książki

101 produktów dla zdrowia i życia

   101 produktów dla zdrowia i życia przekonuje, że wiele smacznych produktów, które rezerwujemy na specjalne okazje - np. żurawina czy awokado - powinny stać się elementem składowym codziennej diety. Na łamach książki pojawią się także mniej znane produkty, na przykład niezwykle wartościowa miłka abisyńska, komosa ryżowa czy szarłat oraz owoce bogate w przeciwutleniacze - pochodząca z Brazylii euterpia warzywna czy chiński kolcowój. Świat zdrowych i smacznych produktów żywnościowych jest niezwykle bogaty i naprawdę jest z czego wybierać. Każdy opis składa się z 6 działów:

TROCHĘ FAKTÓW
   Każdy z opisanych produktów ma swoją własną historię. W tym dziale zawarte są informacje dotyczące miejsca w systematyce, warunków naturalnych, w których rośnie dana roślina, oraz typowych sposobów spożycia. Dział poprzedzony jest ciekawostką: „Czy wiecie, że ...?”. Np. „Czy wiecie, że... starożytni Grecy i Rzymianie podczas ceremonii zaślubin przystrajali młodą parę gałązkami oregano, ponieważ uważali, że ziele to przepędza wszelkie smutki?”

TROCHĘ HISTORII I UPRAWA...
   Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd pochodzi kawa? Być może zdziwi was informacja, że wcale nie z Ameryki Południowej, obecnego potentata w produkcji ziaren kawowych. Ten dział odpowiada więc na pytania typu: „W jaki sposób kiwi powędrowało z doliny rzeki Jan-gcy w północnych Chinach do Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych?”, „Gdzie zatrzymało się po drodze?” i „Kto jest obecnie największym producentem tego owocu?”

DLACZEGO WARTO JEŚĆ...
   Ta część rozpoczyna się od podania wartości odżywczej produktu -jednego z argumentów za włączeniem go do codziennej diety. Następnie opisuję witaminy i minerały obecne w danym produkcie i wyjaśniam, jak może się on przyczynić do poprawy stanu zdrowia.

DOMOWE SPOSOBY
  Czy nasze matki i babki wiedziały lepiej? W końcu to one podawały dzieciom sok żurawinowy w przypadku infekcji dróg moczowych, chociaż nie było jeszcze żadnych dowodów naukowych, które mogłyby potwierdzać słuszność takiej decyzji. W tym dziale wymieniam lecznicze właściwości 101 produktów, które nie zostały przebadane... na razie!

NA RATUNEK ZDROWIU
   W tym dziale znajdują się wyniki wielu badań naukowych przeprowadzonych na komórkach i zwierzętach, a także prób klinicznych na ludziach. Niektóre z tych badań wykazują wyjątkowe właściwości 101 produktów, inne z kolei potwierdzają, że warto włączyć do diety dany produkt bogaty w pewne substancje odżywcze, obecne także w innych produktach. Można też znaleźć grupę produktów korzystnie działających w obliczu jednej z typowych chorób - i dopasować dietę do własnego stanu zdrowia!

101 PRODUKTÓW - DOBRE RADY
   Naukowcy z Gerber Foods odkryli, że większość małych dzieci W OGÓLE nie je owoców i warzyw, za to ich dieta obfituje w słodycze, frytki i hot dogi. W sumie wcale to nie dziwi, ale rodzi się pytanie: „A kto tu właściwie rządzi?” Domyślam się, jaka może być odpowiedź: „Tyle razy próbowałem/-łam nakłonić moje dziecko do zjedzenia owoców i warzyw, ale ono po prostu nie chce!” Radzę jednak nie ustawać w wysiłkach. Ci sami naukowcy przekonali się, że trzeba wprowadzać dany produkt aż siedemnaście razy, zanim przeciętne dziecko go zaakceptuje. Nie rezygnujcie więc z prób! Aby ułatwić wam zadanie, przy każdym produkcie zamieściłem garść praktycznych porad dotyczących sposobu jego podania, wyboru, przechowywania i bezpiecznego stosowania.

PRZEPIS...
   Żeby można było od razu włączyć do diety 101 produktów, przy każdym z nich zamieściłem jeden, za to doskonały przepis. Część z nich pochodzi od znakomitych specjalistów, nagradzanych szefów kuchni, którzy wiedzą, jak połączyć wyborny smak z wartością odżywczą, pozostałe zebrałem od dietetyków, różnych znanych osobistości, przyjaciół oraz rodziny. Większość z nich powstało z myślą o dzieciach, a ja przetestowałem je na rodzinie i sąsiadach. Cały sukces polega na wspaniałym, naturalnym smaku produktów i łatwym przygotowaniu potraw na ich bazie.

CO SIĘ W TYM KRYJE...
   Każdy przepis został przeanalizowany za pomocą specjalnego programu komputerowego (Food Processor opracowany przez ESHA) pod kątem wartości kalorycznej, zawartości tłuszczów, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukru, błonnika, sodu oraz białka. Zawartość syntetycznych tłuszczów trans we wszystkich potrawach jest bliska ze- ru.

Jak i gdzie kupować 101 produktów
   Na stronie internetowej www.101foodsthatcouldsaveyourlife.com zamieściłem listę konkretnych produktów znanych amerykańskich marek. Lista znajduje się w zakładce „Dave’s Raves” i jest regularnie uzupełniana nowościami pozwalającymi rozkoszować się smakiem 101 produktów. Wszystkie przedstawione produkty zostały wypróbowane przez moją rodzinę lub pacjentów. Nie jest to wyczerpująca lista, ale z pewnością może posłużyć na dobry początek. W Dodatku A zamieściłem przykładowy jadłospis tygodniowy.
   Być może dwa główne dylematy, przed jakimi staniecie w trakcie realizacji programu włączania do diety 101 produktów, to: „które produkty wypróbować najpierw?” oraz „gdzie postawić tę książkę?”. Może wśród książek kucharskich? Poradników na temat właściwego odżywiania? Książek medycznych? A może po prostu na ławie w salonie, żeby każdy z domowników mógł do niej zajrzeć? Bez względu na to, gdzie znajdzie się dla niej miejsce, mam nadzieję, że okaże się przydatna podczas planowania kolejnego posiłku czy jadłospisu na letnie przyjęcie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  David Grotto

 • Tytuł oryginału: 

  101 Foods That Could Save Your Life

 • Liczba stron: 

  448

 • Wymiary: 

  155x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-61524-52-6

 • Tłumacz: 

  Donata Olejnik

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...