Dyscyplina Krok Po Kroku
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60215-22-7
Autor: Joyce Divinyi
Koszt wysyłki od: 7.90 PLN
Wydawca: K. E. Liber

Wprowadzenie do książki

Dyscyplina krok po kroku

   Uczenie dzieci samokontroli to główny cel skutecznej dyscypliny. Czasem mylimy ten cel z przyzwyczajeniem maluchów do tego, że dorośli mają nad nimi kontrolę i dlatego należy ich słuchać. Nauczenie dzieci, by słuchały dorosłych i wykonywały ich polecenia jest pierwszym krokiem na drodze do nauczenia ich samokontroli. Ostatnim krokiem jest nauczenie ich, by postępowały w sposób słuszny, nawet gdy nie ma nad nimi bezpośredniego nadzoru osoby dorosłej. Dlatego też prawdziwa dyscyplina to cały proces uczenia.
   Czasem dyscyplina jest mylona z karą. Karanie może być narzędziem służącym dyscyplinie, ale nie może zastąpić dyscypliny, gdyż w najlepszym wypadku może ono spowodować jedynie, by dziecko żałowało, że popełniło błąd. Kary nie uczą młodych ludzi, w jaki sposób poradzić sobie z podobną sytuacją w przyszłości.
   Uczenie dzieci umiejętności, które muszą znać by móc opanować nowe zachowanie i radzić sobie w trudnych sytuacjach to podstawa dyscypliny. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką młodzi ludzie muszą zrozumieć, jest sposób, w jaki działają ich mózgi. Zrozumienie tego procesu pomoże im spowodować, że ich emocje będą przefiltrowane przez myślenie zanim dana osoba zdecyduje się działać. Wymaga to czasu i ćwiczeń. Zrozumienie tego procesu zachodzącego w mózgu jest bardzo przydatne, gdy dziecko powinno przejść od etapu emocji do myślenia.
   Młodzi ludzie muszą nauczyć się wielu umiejętności, aby wykształcić samokontrolę. Pierwszym krokiem na tej drodze jest uzyskanie samoświadomości. W procesie nauczenia się jej bardzo ważne jest zadawanie dzieciom pytań dotyczących ich zachowania. Najłatwiej jest wykształcić samokontrolę, gdy zwraca się uwagę na to, co się robi, a nie jedynie wykonując polecenia dorosłych.
   Gdy polecenia są konieczne, lepiej jest stosować krótkie, często powtarzane zdania zamiast wykładów i długich wyjaśnień. Dorośli łatwo dają wciągać się w długie dyskusje z młodymi osobami, szczególnie nastolatkami. Powinni oni pamiętać, by świadomie ograniczać ilość wypowiadanych słów i zdań podczas wyjaśniania młodemu człowiekowi, co powinien robić a czego nie. Najskuteczniej jest uczynić takie polecenia i wskazówki jak najkrótszymi.
   Równie ważne jest, by dorośli skupili się na mocnych stronach i talentach młodych ludzi, którymi się zajmują. Skuteczna dyscyplina nie wymaga nieustannej krytyki, choć czasem może się tak wydawać. Dorośli powinni rozmawiać z młodymi ludźmi o tym, co się im w nich podoba i jakie ich cechy pomogą im w przyszłym, dorosłym życiu.
   Najważniejsza rzeczą, jaką możemy zrobić dla maluchów, jest pomożenie im wykształcić silne i pozytywne samopostrzeganie. Pomoże im to lepiej sterować swoim zachowaniem. Nie jest to łatwe zadanie dla osoby dorosłej, ale rezultaty są naprawdę warte całej włożonej w ten proces pracy.
   Dzieci i nastolatki potrafią być naprawdę miłym towarzystwem. Stosowanie „pięciu prostych kroków” na drodze do skutecznej dyscypliny spowoduje, że twoja interakcja z młodymi ludźmi stanie się naprawdę przyjemna, a przy tym pomożesz im dorosnąć i zdobyć ważne umiejętności w najzdrowszy dla nich sposób.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Joyce Divinyi

 • Tytuł oryginału: 

  Discipline That Works: 5 Simple Steps

 • Liczba stron: 

  115

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-60215-22-7

 • Tłumacz: 

  Dorota Ściepko-Cram

 • Rok wydania: 

  2006

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...