Wprowadzenie do książki
Hygge Duńska sztuka szczęścia
Jedno niepozorne słowo wyraża to, co naprawdę liczy się w życiu. Hygge.
To dzięki hygge nawiązujemy i rozwijamy naprawdę silne relacje z innymi ludźmi. Zjawisko to ma w sobie pewną naturalność, która oznacza, że możemy spotykać się z przyjaciółmi i rodziną, nie mając żadnych innych planów poza odpoczynkiem i spędzaniem miło czasu w swoim towarzystwie. Ośmielamy się być sobą przy innych ludziach, a to utwierdza nas w przekonaniu, że budujemy stabilne związki, a więc nigdy nie zostaniemy sami. To poczucie bezpieczeństwa ma ogromną wartość i jest jednym z najważniejszych źródeł szczęścia w naszym życiu.
W hygge odnajdujemy również szczerość i swobodę, co oznacza, że pozwalamy sobie na to, żeby mieć inne zdanie niż pozostali. A kiedy odważamy się dyskutować - z szacunkiem i spokojem — o ważnych życiowych kwestiach, mamy szansę zobaczyć siebie i własne życie z nowego punktu widzenia i zyskujemy większą świadomość tego, co nas uszczęśliwia. Równocześnie ten nowy punkt widzenia otwiera nam oczy na to, co możemy zmienić, żeby lepiej o siebie zadbać.
Nie czerpiemy z hygge ekstatycznego i przelotnego poczucia szczęścia — to dla nas raczej źródło szczęścia codziennego. Hygge przyczynia się do ogólnego stanu zadowolenia w dłuższej perspektywie.
Christian Bjornskov, profesor Aarhus University i autor książki Lykhe („Szczęście”)
Pytanie, dlaczego poziom szczęścia mieszkańców Danii należy do najwyższych na świecie, nurtuje wielu badaczy. Część z nich uważa, że to właśnie hygge jest jednym z wpływających na to czynników.
Mnie na przykład uszczęśliwiają następujące rzeczy:
- spędzanie czasu razem z moim chłopakiem
- praca nad inspirującymi, pochłaniającymi projektami
- jedzenie pysznych rzeczy razem z cudownymi ludźmi
- lekcje tańca
- dobra książka albo własnoręczne wykonanie jakiegoś drobiazgu
- medytacja
- śmiech
- czas dla siebie
- podróżowanie razem z ludźmi, których kocham.
Kiedy patrzę na swoją listę, najważniejsze wydają mi się więzi międzyludzkie. W spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi ważną rolę odgrywa właśnie hygge. Spotykam się z przyjaciółmi i rodziną właśnie po to, żeby razem hyggować, i wydaje mi się, że autentyczny moment hygge zbliża nas do siebie jeszcze bardziej.
Jak uczynić z hygge priorytet
Codzienne obowiązki utrudniają praktykowanie hygge z rodziną, ale zdaniem psycholożki Heidi Schoitz można znaleźć więcej czasu na bycie razem:
Wyznacz dzieciom konkretne zadania - niech każde ma swoje obowiązki. Pozwól im pomagać w kuchni i starajcie się jeść razem, kiedy tylko to możliwe. Często wolimy wziąć wszystko na siebie, bo wpadamy w pułapkę myślenia: «W pojedynkę zrobię to szybciej, a potem razem pohyggujemy, ale wspólne wykonywanie obowiązków może być bardzo hyggelig. A kiedy angażujemy dzieci w prace domowe, uczymy je też, jak o siebie zadbać. Dzięki temu są bardziej pewne siebie i samodzielne, a przy tym nabierają poczucia własnej wartości.
Zastanów się też, jak wykorzystujesz czas - i przy okazji pieniądze. Na co właściwie go poświęcasz? Strasznymi złodziejami czasu są sprzęty elektroniczne, więc kiedy spędzacie czas z rodziną albo siadacie do jedzenia, spróbujcie odłożyć telefony i wyłączyć komputery, telewizory i iPady. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele; zaplanuj posiłki na cały tydzień i kup potrzebne składniki za jednym razem.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Marie Tourell Soderberg
-
Tytuł oryginału:
Hygge: The Danish Art of Happiness
-
Liczba stron:
224
-
Wymiary:
218x218
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-65315-76-2
-
Tłumacz:
Olgs Siara
-
Rok wydania:
2016