Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-456-4
Autor: Kris Verburgh
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788375794564
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Klepsydra żywienia

Autor uważa, że piramidy żywieniowe oraz talerze zdrowia to przeszłość. Jego książka zmienia znaczenie pojęcia diety i rewolucjonizuje podejście do odżywiania.

   Książka Klepsydra żywienia nie będzie kolejnym zwyczajnym tytułem o odchudzaniu. Uważani, że odżywianie odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia się i właśnie o tym ci w niej opowiem. To zupełnie logiczne, jeśli przypomnisz sobie, że jedzenie dostarcza paliwa naszemu metabolizmowi, a on z kolei kieruje wszystkimi procesami zachodzącymi w ciele. Mając to na uwadze, opracowałem specjalną dietę (tak naprawdę nie lubię tego słowa, ale na tym skupię się później). W przeciwieństwie do większości znanych ci programów odżywiania, utrata zbędnych kilogramów nie jest moim głównym celem. Spadek ciężaru ciała, czasem dość znaczny, to po prostu pozytywny „efekt uboczny". Moja dieta pomoże ci przede wszystkim spowolnić proces starzenia. Dzięki niej zachowasz młodość na dłużej i zmniejszysz ryzyko wystąpienia chorób, które mają związek z tym procesem. Niemal wszystkie popularne diety opierają się na podobnym założeniu - skupiają się głównie na tym, by szybko schudnąć. Takie podejście jest błędne. W prawdziwie korzystnej diecie priorytetem zawsze powinno być osiągnięcie długotrwałego zdrowia, dzięki czemu waga zmniejszy się... sama. Dziedzina, którą się zajmuję, biogerontologia (nauka o starzeniu się biologicznym), daje mi mocny fundament - wiedzę na temat metabolizmu i procesu starzenia się organizmów, a także pozwala krytycznie spojrzeć na większość popularnych diet i rzeczowo ocenić ich szkodliwość oraz negatywny wpływ na długoterminowe zdrowie stosujących je osób.
   Badając przyczyny i mechanizmy procesu starzenia się, odkryłem, że większość chorób nękających współczesne społeczeństwa zachodnie zasadniczo wiąże się z wiekiem. Mowa tu o chorobach serca, demencji, osteoporozie, cukrzycy typu 2, pogorszeniu słuchu i wzroku, zaniku mięśni, procentowym wzroście ilości tkanki tłuszczowej, wysokim ciśnieniu tętniczym, zaćmie itp. Tymczasem wszystkie te choroby można by pokonać za jednym razem, zajmując się procesem starzenia jako takim, zamiast koncentrować się na pojedynczym, odosobnionym schorzeniu, jak cukrzyca czy demencja.
   W przypadku wielu chorób związanych z wiekiem zdrowa dieta może odegrać kluczową rolę i przyczynić się do znacznego ograniczenia zachorowalności. Przedstawię ten zdrowy sposób odżywiania się jako łatwy do używania model -tj. klepsydrę żywieniową. Schemat, który prezentuję, to doskonała alternatywa dla powszechnie znanych talerzy czy piramid żywieniowych, które według badań naukowych są przestarzałe (w rzeczywistości nigdy nie były aktualne).
  Proponowany przeze mnie sposób odżywiania podnosi jakość życia i wspiera walkę organizmu z chorobami związanymi z wiekiem. Osoba o zdrowych nawykach żywieniowych nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych w przyszłości, ale również odczuwa bezpośrednie korzyści w danej chwili: ma więcej energii, lepszą koncentrację i silniejszą motywację, jest też pozytywniej nastawiona do świata i chce od życia więcej. Ponadto spora część dotkliwych dolegliwości, takich jak zgaga, zespół jelita drażliwego, zmęczenie czy wysokie ciśnienie tętnicze, często jest skutkiem niezdrowego odżywiania.
   Mówiąc w skrócie, w modelu klepsydry nie chodzi tylko o to, by wydłużyć twoje życie, ale również aby nadać mu nową, lepszą jakość.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Kris Verburgh

 • Tytuł oryginału: 

  THE FOOD HOURGLASS: Slow Down the Ageing Process and Lose Weight

 • Liczba stron: 

  352

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-456-4

 • Tłumacz: 

  Katarzyna Babicz

 • Rok wydania: 

  2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...