Wprowadzenie do książki
Montessori dla każdego
Maria Montessori stworzyła pojęcie „pracy własnej" po to, aby podnieść rangę dziecięcych aktywności. Ile razy zbywaliśmy najmłodszych, mówiąc: idź się pobaw swoimi zabawkami? Dla włoskiej pedagog najważniejszym było pozwolenie dzieciom na samodzielność. Dorosły zazwyczaj sprząta, aby uzyskać ład dookoła siebie, a dziecko z kolei - aby udoskonalić swoją osobę, pozwolić sobie na rozwój duszy, wypracowanie dyscypliny. Wszelka dyscyplina pochodzi z jego wnętrza, a jej źródłem jest praca, dzięki której dziecko odnosi sukces. Samo, bez pochwały z zewnątrz, czuje się docenione i pełne mocy sprawczej.
Pozwalajmy dzieciom na uczestniczenie w życiu domowym: sprzątanie, przygotowywanie posiłków, używanie noża, nożyczek, pranie, mycie naczyń. Pamiętajmy, że dzieciństwo to szczególny okres, kiedy najmłodsi mogą się wiele nauczyć. Nie narzekajmy na naszą pracę, ale uczmy szacunku do niej.
Każde wykonywane przez dziecko ćwiczenie musi mieć jasno określony cel. Najmłodsi muszą widzieć, że to, co robią, ma sens. Jeśli dziecko mieli kawę, to może później zaparzyć ją dla rodzica.
Wszystkie materiały, z których może korzystać dziecko, muszą być dla niego dostępne, nisko zawieszone, powinny znajdować się w zasięgu wzroku dziecka i być utrzymane w nienagannej czystości. Postarajmy się nie przerywać pracy dziecka, nawet jeśli nie wykonuje jej tak, jak zostało mu to zaprezentowane. Zawsze lepiej pokazać to samo jeszcze raz, niż zdemotywować nieodpowiednią uwagą.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Małgorzata Ceremuga
-
Liczba stron:
224
-
Wymiary:
230x270
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-240-5071-0
-
Rok wydania:
2018