Wczytuję dane...
KOD: 978-83-61594-48-2
Autor: Monika Chrzanowski
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788361594482
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Poradnik Młodego Diabetyka

   Według danych epidemiologicznych, na świecie żyje ponad 430 000 dzieci chorych na cukrzycę typu 1 poniżej 15. roku życia, a każdego roku choroba ta jest rozpoznawana u kolejnych 65 000 młodych osób. W Polsce co roku cukrzycę typu 1 rozpoznaje się u ponad 1500 dzieci. Szczególnie niepokojący jest zaobserwowany w ostatnich latach dynamiczny wzrost zachorowań w grupie dzieci najmłodszych. Na obecnym etapie wiedzy cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną, a jej leczenie polega na terapii insulinowej, ale jest to tylko leczenie substytucyjne. Dlatego cukrzyca typu ljest chorobą, której nie można skutecznie leczyć bez zaangażowania pacjenta, rodziny oraz najbliższego otoczenia w proces terapii i samoopieki.
   Głównym warunkiem dobrej kontroli cukrzycy i poprawy jakości życia chorych dzieci jest posiadanie przez pacjenta oraz członków jego rodziny jak najlepszej wiedzy i informacji o chorobie, jej przyczynach, sposobach leczenia i odżywiania, a także o powikłaniach i zasadach samokontroli. Leczenie dziecka chorego na cukrzycę typu 1 ma szczególne znaczenie, ponieważ powinno być tak prowadzone, aby zapewniało nie tylko prawidłowe wyrównanie metaboliczne, pełną sprawność fizyczną i intelektualną, ale równocześnie stwarzało możliwość uczestniczenia we wszystkich rodzajach aktywności życiowych na równi z rówieśnikami. Realizując ten cel, pacjent z cukrzycą i jego opiekunowie muszą ciągle pogłębiać swoją wiedzę o chorobie, regularnie „ucząc się cukrzycy”. Edukacja chorych na cukrzycę i ich rodzin pozwala na doskonalenie umiejętności zarządzania cukrzycą w codziennym życiu. Pewnym wkładem w ten proces edukacji może stać się książka Poradnik Młodego Diabetyka. Już sam tytuł jednoznacznie określa cel autorki, którym jest przekazanie wiedzy osobom chorym na cukrzycę i ich opiekunom, tak aby mogli prawidłowo zarządzać chorobą w codziennym życiu. Autorka, będąca matką dziewczynki chorej na cukrzycę typu 1, na podstawie własnych doświadczeń i dostępnej literatury diabetologicznej polskiej oraz amerykańskiej, w sposób przejrzysty i przystępny omówiła historię cukrzycy, istotę choroby, postępowanie w stanach nagłych związanych z jej niewyrównaniem metabolicznym, metody insulinoterapii i samokontroli oraz odżywiania. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział książki poruszający problem obecności dziecka chorego na cukrzycę w przedszkolu, szkole oraz w podróży, na wycieczkach, a także rozdział opisujący korzystny wpływ wysiłku fizycznego na uzyskanie lepszego wyrównania metabolicznego cukrzycy, jak i stanu psychicznego pacjentów. Autorka daje liczne wskazówki dotyczące postępowania zarówno przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego, w trakcie jego trwania, a także po jego zakończeniu, tak aby dziecko chore na cukrzycę mogło bezpiecznie uprawiać swój ulubiony sport i czerpać z niego korzyści.
   Dużym walorem książki jest jej układ, który pozwala na osobną analizę problemu nurtującego czytelnika w danej sytuacji poprzez przeczytanie tylko interesującego go rozdziału. Poradnik Młodego Diabetyka napisany został z myślą o dzieciach, młodzieży i ich opiekunach, którzy nagle znaleźli się na drodze swojego życia pomiędzy dotychczasową stabilizacją a zmianami, jakie niesie za sobą diagnoza: cukrzyca.
Wyrażam radość, że na polski rynek zostanie wprowadzona książka w formie poradnika dla rodziców i ich dzieci chorych na cukrzycę typu i, a autorce książki dziękuję w imieniu wszystkich chorych na cukrzycę za przekazanie rzetelnych informacji, wskazówek oraz własnych doświadczeń na temat Jak żyć normalnie z cukrzycą”. Bo tak jak autorka książki napisała: „Nikt nie zrozumie problemu tak jak ktoś, kto sam musiał przez to przejść”.

dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec Oddział Diabetologii
Dziecięcej Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i
Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Monika Chrzanowski

 • Liczba stron: 

  260

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-61594-48-2

 • Rok wydania: 

  2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...