Wprowadzenie do książki
To ja zabrałem Twój ser
Błyskotliwa replika na książkę Kto zabrał mój ser ?
Deepak Malhotra w książce To ja zabrałem Twój ser opowiada inspirująca historię trzech niezwykłych i żądnych przygód myszy: Maksa, Zeta i Wielkiego. One nie akceptowały rzeczywistości takiej, jaką zastały. Obserwując ich przypadki, odkrywamy, że każdy z nas zamiast ślepo pędzić za serem, może wyjść z przysłowiowego (swego) labiryntu i odważyć się żyć i działać wedle swoich zasad, wedle własnego pomysłu.
W sytuacji, w której istnieją ustalone praktyki, zasady i duże wymagania stawiane przez innych, nie potrafimy zapanować nad własnym losem i stawić czoła przeszkodom, które napotykamy… Przypowieść zawarta w książce To ja zabrałem twój ser przypomina, że jesteśmy w stanie tworzyć nowe warunki. Takie, jakie nam odpowiadają. Najpierw jednak musimy zerwać z głęboko zakorzenionym przekonaniem, że jesteśmy myszami w czyimś labiryncie. Jak tłumaczy Zet: „problem nie polega na tym, że mysz jest w labiryncie, ale na tym, że labirynt jest w myszy”.
To ja zabrałem Twój ser to doskonała książka z dobrą lekcją na temat zmiany własnej sytuacji i tworzenia nowych warunków w życiu zawodowym i osobistym.
Deepak Chopra, professor Kellog School of Management
W tej zachwycającej przypowieści Deepak Malhotra z humorem, swadą i mądrością podważa nasze założenia na temat biznesu. Jeśli kiedykolwiek przeszło ci przez głowę, że jesteś tylko jedną z myszy goniących po labiryncie, to książka To ja zabrałem Twój ser jest właśnie dla ciebie.
Daniel H. Pink, autor Drive i A Whole New Mind
Ze wstępu do książki To ja zabrałem Twój ser
Nazwano ją rewolucyjną. Zawarta w niej wiedza rozeszła się po całym labiryncie. Trudno byłoby znaleźć mysz, która przynajmniej nie słyszała, co ta książka zawiera.
Wnioski były głębokie. A najważniejsze, że łatwo dawało się je wyciągnąć. To cechuje każdą wielką prawdę, co potwierdzą wszystkie myszy. Dlatego przesłanie tej książki zostało uznane za najwspanialszą i najważniejszą z prawd. I było proste.
Przesłanie książki jest jasne: zmiany zachodzą. W takiej sytuacji można albo siedzieć i narzekać, albo zmieniać się wraz z czasami. Nie bać się zmian. Akceptować je. Wydarzenia w labiryncie pozostają poza twoją kontrolą. Ale jesteś w stanie panować nad swoimi reakcjami.
To, że każda mysz zrozumiała te wnioski, nie oznacza jeszcze, że wszystkie potrafiły zastosować je w praktyce. Niektóre odniosły stuprocentowy sukces. Nauczyły się, że zmiany są nieuchronne i nie można ich kontrolować. Pogodziły się z tym, że nie są w stanie panować nad prawami labiryntu - który nazwały przeznaczeniem - i postanowiły się dostosować.
Wiele innych odniosło umiarkowane sukcesy. Nadal miewają chwile strachu, stagnacji, przygnębienia i rozpaczy. Rzadziej jednak niż w przeszłości. Te myszy znacznie poprawiły swój byt w labiryncie.
Trzeba jeszcze dodać, że niektóre myszy rzadko zastanawiają się nad mądrościami zawartymi w mądrej książce. Generalnie zgadzają się z nią, ale brakuje im czasu albo energii na wprowadzanie zmian. W końcu trudno zerwać ze starymi nawykami. Planują zastanowić się nad nimi kiedy indziej... Może w przyszłym tygodniu... Może w przyszłym roku...
Ogólnie życie w labiryncie stało się inne. Dawniej, gdy ser przenosił się z jednego miejsca na drugie, myszy popadały w rozpacz. Nie wiedziały, co się dzieje. Przeklinały swój los. Siedziały w miejscu, gdzie przedtem był ser, i modliły się o jego powrót. Denerwowały się i traciły dobre samopoczucie. Wpadały w złość i jeszcze bardziej utrudniały sobie życie.
Teraz, po przeczytaniu tej książki, reagują inaczej. Zniknięcie sera nadal stanowi traumę, nadal nie wiadomo, kto i dlaczego go zabiera. Ale teraz myszy wyruszają na poszukiwanie nowych miejsc z serem. Pierwsze na poszukiwania wyruszają te, które w pełni przyjęły filozofię mądrej księgi.
Te, które mają opory wobec takiej filozofii, którym trudno zerwać ze starymi nawykami, poruszają się wolniej. Jednak i one rozumieją, że muszą zmieniać się wraz z czasem. I w końcu także wyruszają na poszukiwanie nowego sera.
Myszy nauczone, że trzeba zmieniać się wraz z czasami, z powodzeniem odnajdują nowe złoża sera. Znacznie szybciej niż w przeszłości. Mądra księga mówi prawdę! Znajdują ser -więcej i szybciej niż kiedyś. Jeśli jesteś myszą, na niewiele więcej możesz liczyć.
I dlatego nie zastanawiają się już dłużej, gdzie podział się ser. Wszyscy zgadzają się, że na to pytanie nie ma odpowiedzi. Nie snują planów, że znajdą sposób na zatrzymanie sera. Tylko głupiec uważa, że można przejąć panowanie nad przeznaczeniem. Przede wszystkim jednak nie zadają już niemądrego pytania: „Kto zabrał mój ser?".
Zycie znów jest proste. Wszystko sprowadza się do jednego nieskomplikowanego równania:
Chcesz sera
+ Sera już tu nie ma
= Idź szukać sera gdzie indziej
W końcu dla myszy w labiryncie liczy się tylko ser.
Aż tu nagle...
Nagle pojawił się Maks.
A on był zupełnie inny.....
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Deepak Malhotra
-
Tytuł oryginału:
I Moved Your Cheese: For Those Who Refuse to Live as Mice in Someone Else's Maze
-
Liczba stron:
120
-
Wymiary:
140x220
-
Oprawa:
Twarda z obwolutą
-
ISBN:
978-83-63773-20-5
-
Rok wydania:
2013