Wprowadzenie do książki
Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa
Jak zlikwidować bariery, które uniemożliwiają kobietom dojście na sam szczyt? Kobiety napotykają na swojej drodze zawodowej realne przeszkody, włączając w to mniej lub bardziej jawne przejawy seksizmu, dyskryminację i molestowanie seksualne. Niewiele miejsc pracy oferuje elastyczność godzin zatrudnienia i dostęp do opieki nad dzieckiem czy urlop rodzicielski, które są niezbędne do tego, żeby kontynuować karierę, jednocześnie wychowując dzieci. Mężczyznom łatwiej znaleźć mentorów i sponsorów, których rola w rozwoju kariery jest nieoceniona. Ponadto kobiety muszą o wiele bardziej się starać, żeby udowodnić, na co je stać. I to nie jest jedynie kwestia płci mózgu. Według raportu McKinseya z 2011 roku mężczyzn awansuje się na podstawie potencjału, który w nich drzemie, a kobiety na podstawie dotychczasowych osiągnięć.
Oprócz zewnętrznych barier, które stawia przed nami społeczeństwo, kobiety muszą jeszcze pokonać przeszkody, które tkwią w nich samych. Same mniej lub bardziej utrudniamy sobie życie przez to, że nie podnosimy w górę rąk i wycofujemy się, podczas gdy powinnyśmy włączyć się do gry. Wpajamy sobie te wszystkie negatywne komunikaty, które słyszałyśmy przez całe życie: że nie wypada mówić, co się myśli, że nie wolno być agresywnym i silniejszym niż mężczyzna. Zaniżamy swoje oczekiwania względem tego, co mogłybyśmy osiągnąć. Wciąż wykonujemy większość prac domowych i to na nas w dużej mierze spada opieka nad dziećmi. Rezygnujemy z realizowania celów zawodowych z myślą o partnerach i dzieciach, których nawet jeszcze nie mamy. W przeciwieństwie do swoich kolegów mamy mniejsze parcie na awans zawodowy. Nie piszę tego po to, żeby wyliczyć kobietom, co robią, a czego nie. Ja sama mam na koncie każdy z wymienionych tu błędów. Niektóre z nich popełniam do dziś.
Uważam, że pozbycie się tych wewnętrznych barier ma decydujące znaczenie, jeśli chcemy dojść do władzy. Inni sądzą, że kobiety będą mogły dotrzeć na szczyt dopiero, gdy zostaną zlikwidowane bariery instytucjonalne. To jak z pytaniem, co było pierwsze: jajko czy kura? Oto kura: kobiety pokonają bariery zewnętrzne, gdy uzyskają dostęp do władzy. Wkroczymy do biur naszych szefów i zażądamy tego, co nam potrzeba, włącznie z miejscami parkingowymi dla ciężarnych. Albo jeszcze lepiej, same obejmiemy szefostwo i postaramy się zapewnić kobietom to, czego potrzebują. A teraz jajko: musimy wyeliminować zewnętrzne bariery, żeby kobiety w ogóle mogły objąć role przywódcze. Obie strony mają rację. Więc zamiast angażować się w filozoficzny spór o to, co było pierwsze, zacznijmy toczyć walkę na obu frontach. Oba są tak samo ważne. Zachęcam kobiety do tego, aby zajęły się kurą, ale w pełni popieram te, które koncentrują się na jajku.
Bez względu na to, czym jest ta książka, piszę ją dla kobiet, które chcą zwiększyć swoje szanse dotarcia na szczyt w swojej dziedzinie i osiągnięcia wyznaczonego celu. Dotyczy to kobiet na każdym etapie życia - zawodowego i osobistego - tych, które dopiero zaczynają, po te, które zrobiły sobie przerwę od pracy i znów chcą do niej wrócić. Kieruję ją także do mężczyzn, którzy pragną zrozumieć, z czym kobieta - koleżanka z pracy, żona, matka czy córka - musi się zmagać, żeby mogli się włączyć w budowanie równego świata.
W książce przedstawiam argumenty za tym, żeby włączyć się do gry i ambitnie dążyć do celu. I chociaż wierzę, że zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach jest koniecznym elementem osiągnięcia prawdziwej równości, jednocześnie uważam, że nie ma jednej definicji szczęścia i sukcesu. Nie każda kobieta marzy o karierze zawodowej. Nie wszystkie kobiety chcą mieć dzieci. Nie każda chce mieć jedno i drugie. Nie opowiadam się za tym, że wszystkie powinnyśmy mieć jednakowe cele. Wiele osób w ogóle nie dąży do tego, żeby być u władzy - nie dlatego, że brak im ambicji, ale dlatego, że żyją tak, jak chcą. Nasz świat zyskuje bardzo wiele dzięki temu, że ktoś zadba dobrze o jedną osobę. Sami musimy wytyczyć swój indywidualny kurs i określić cele, które odpowiadają naszemu życiu, marzeniom i wartościom.
Doskonale także zdaję sobie sprawę z tego, że ogromna większość kobiet stara się wiązać koniec z końcem i troszczy się o swoje rodziny. Książka w części kieruje się do kobiet, które miały tyle szczęścia, żeby móc zdecydować o tym, kiedy, gdzie i ile będą zarabiać. Część tej publikacji będzie poświęcona sytuacjom, jakie spotykają kobiety w każdym miejscu pracy, w każdej społeczności i w każdym domu. Jeśli uda nam się dodać kilka kobiecych głosów na najwyższych szczeblach, wtedy zyskamy więcej możliwości i będziemy sprawiedliwiej traktowane.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Sheryl Sandberg
-
Tytuł oryginału:
Lean in. Women, work and the will to lead
-
Liczba stron:
304
-
Wymiary:
123x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7508-759-8
-
Tłumacz:
Joanna Golik-Skitał
-
Rok wydania:
2013