Wczytuję dane...
KOD: 978-83-8429-068-2
Autor: Casey "Remrov" Vormer
Przewidywany czas wysyłki: 2 dni
EAN: 9788384290682
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: vital

Praktyczny poradnik dla osób w spektrum autyzmu, ich bliskich, przyjaciół i współpracowników

Pierwsze zetknięcie z tą książką nie zaczyna się od definicji ani teorii, lecz od doświadczenia bycia „innym” w świecie, który nie daje instrukcji obsługi. Autor zaprasza czytelnika do środka swojego życia – do szkolnego podwórka pełnego hałasu, do rozmów, które nigdy nie były proste, do dorosłości naznaczonej niezrozumieniem, maskowaniem i samotnością. To właśnie ta autentyczność sprawia, że Autyzm u dorosłych. Jak rozmawiać i jak słuchać nie jest kolejnym poradnikiem „o kimś”, ale książką pisaną z wnętrza spektrum.

Casey Vormer, znany także jako Remrov, jest osobą w spektrum autyzmu. Jego perspektywa nadaje tej publikacji wyjątkową wartość – każda strona pulsuje osobistym doświadczeniem, empatią i głębokim zrozumieniem tego, jak funkcjonuje autystyczny umysł. Autor nie upraszcza tematu ani nie sprowadza autyzmu do zestawu objawów. Zamiast tego pokazuje go jako odmienny sposób odbierania świata, który niesie zarówno ogromne wyzwania, jak i niezwykłe zasoby.

Książka w przystępny, ale jednocześnie niezwykle szczery sposób wyjaśnia, czym jest spektrum autyzmu u dorosłych, dlaczego tak wiele osób otrzymuje diagnozę dopiero po latach oraz jak bardzo maskowanie objawów potrafi wyczerpać psychicznie. Autor porusza kwestie neuroróżnorodności, ableizmu i społecznych stereotypów, które wciąż wpływają na sposób postrzegania osób autystycznych – w pracy, w relacjach, w edukacji i w codziennych kontaktach.

Jednym z najmocniejszych elementów książki jest rozdział poświęcony komunikacji. Vormer pokazuje, jak bardzo różni się sposób rozumienia języka, gestów i sygnałów niewerbalnych u osób w spektrum oraz jak łatwo dochodzi do nieporozumień. Czytelnik uczy się, że dobra komunikacja z osobą autystyczną nie polega na „naprawianiu” jej zachowań, lecz na uważnym słuchaniu, jasności przekazu i szacunku dla innego sposobu myślenia.

Autor prowadzi czytelnika przez realia szkoły, pracy i relacji społecznych, odsłaniając mechanizmy wykluczenia, ale też pokazując konkretne rozwiązania. To książka pełna praktycznych wskazówek: jak wspierać osobę w spektrum, jak budować bezpieczne środowisko, jak mówić, by być zrozumianym, i jak słuchać, by naprawdę usłyszeć. Każda rada osadzona jest w doświadczeniu – nie w teorii.

Autyzm u dorosłych. Jak rozmawiać i jak słuchać to lektura obowiązkowa dla bliskich osób w spektrum, nauczycieli, pracodawców, współpracowników i wszystkich, którzy chcą budować relacje oparte na empatii, a nie na domysłach. To także ważna książka dla samych osób autystycznych – dająca poczucie bycia zobaczonym, nazwanym i zrozumianym.

To nie jest poradnik, który obiecuje szybkie rozwiązania. To książka, która zmienia perspektywę. Uczy, że prawdziwe porozumienie zaczyna się tam, gdzie kończy się ocenianie, a zaczyna uważność. Jeśli chcesz zrozumieć autyzm u dorosłych w sposób autentyczny, głęboki i ludzki – ta publikacja jest właściwym miejscem, by zacząć.

Polecamy