Wczytuję dane...
KOD: 978-83-64647-43-7
Autor: Carlo Rocchetta
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Esprit

Wprowadzenie do książki

Jezus uzdrowiciel

   Boom psychoterapii we wszystkich jej odmianach oraz ciągły wzrost stosowania leków psychotropowych to wyraźnie zauważalne zjawiska wskazujące na poważne zaburzenia, które cechują dzisiejsze społeczeństwa konsumpcyjne: samotność i stany lękowe, depresję i pustkę emocjonalną, konflikty osobiste i interpersonalne, nieprzystosowanie społeczne młodzieży, małżeńskie i rodzinne dramaty. Aby dopełnić obrazu, należy dodać, że nie brakuje osób, które odwołując się do wiary jako drogi do uzdrowienia, opracowują różne metody „chrystoterapii", stanowiące połączenie psychologii i religii. Zjawisko to jest dość niejednoznaczne.
Kategoria „chrystoterapii" może mieć co najmniej dwa bardzo odmienne znaczenia:

 • można ją rozumieć jako odwoływanie się do Chrystusa w wymiarze cudowności, gdzie uzdrowienie będzie przedstawiane jako automatyczne, z pominięciem aspektu woli, albo jako uzyskane w wyniku zastosowania medycyny alternatywnej lub synkretycznych koncepcji spod znaku ezoteryki i magii; 
 • lub zwrócić się ku wnikliwemu ujęciu ewangelicznej postaci Zbawiciela, odkryć siłę Jego uzdrawiającej łaski oraz wierząc i otwierając się na Jego Słowo, powierzyć Mu siebie w całości, poczynając od głęboko ukrytego w nas zła, czyli grzechu, który jest przyczyną wszelkiego nieszczęścia.

   Pierwsze znaczenie jest oczywiście nie do zaakceptowania, gdyż proponuje to, co Jezus zanegował własną postawą, kiedy odmawiał czynienia cudów jedynie dla poklasku i nie zszedł z krzyża, gdy jego współcześni prosili Go o ten dowód boskości.
   Pogłębiona analiza, której pragnę dokonać w tej książce, jest zgodna z duchem drugiego znaczenia i stanowi zaproszenie do przyjrzenia się postaci Jezusa-Uzdrowiciela, pozwalając, aby Jego przebaczająca i uzdrawiająca łaska niosła nam pomoc. Jezus wciąż jest    Lekarzem - tak samo dziś, jak dawniej. Nie ma drugiego lekarza, którego można byłoby z Nim porównać. Zwykli lekarze, jeśli są w stanie, leczą ciało lub psychikę, ale nie mogą wzbić się ponad ten poziom. Nie są w stanie zaingerować w sferę chorób duszy, grzechu i śmierci. Uzdrowienia Jezusa dotykają tej głębi, jako że leczy On całą osobę: duszę i ciało.
   Taki właśnie jest fundamentalny charakter działania Jezusa-Lekarza. Jezus dostrzega całokształt człowieka, który do Niego przychodzi i wierzy w Jego Słowo. Zdrowie i ocalenie, które przynosi Jezus, mają wymiar holistyczny. On nie uzdrawia tylko z chorób fizycznych, ale także z tych psychicznych czy psychosomatycznych, jak te, które popychają istnienie ludzkie w kierunku zależności od ciemnych mocy lub doprowadzają do rozpaczy. Uzdrowienie umysłu, serca i zmysłów, uzdrowienie z grzechu i niewiary, z braku sensu i prawdy są podstawą misji Zbawiciela. To kierunek obrany przez chrześcijańską tradycję już u jej zarania, kiedy to Eskulapowi, uznawanemu przez Greków za boga medycyny, przeciwstawiony zostaje Chrystus i Jego niezaprzeczalnie nowatorskie podejście. Sam Eskulap potrzebował uzdrowienia oraz lekarstw i zmarł jak każdy człowiek. Jezus zaś, Syn Boży, który stał się człowiekiem, nie potrzebował leków i przez Swoją śmierć zwyciężył śmierć.

Szczegóły

 • Autor: 

  Carlo Rocchetta

 • Tytuł oryginału: 

  Gesù medico delle anime e dei corpi

 • Objętość: 

  280

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  145x205

 • ISBN: 

  978-83-64647-43-7

 • Tłumacz: 

  Aleksandra Lasota

 • Rok wydania: 

  2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...