Wczytuję dane...
KOD: 978-83-62957-16-3
Autor: David Coulter
EAN: 9788362957163
Koszt wysyłki: ★☆★ ☆Darmowa Dostawa ☆★☆★
Wydawca: Tedson

Wprowadzenie do książki

Anatomia Hatha Jogi

KOLOROWE WYDANIE

    Obszerne opracowanie dotyczące anatomii i fizjologii hathajogi powinno zostać napisane wiele lat temu. Tak się jednak nie stało i moim celem jest uzupełnienie tego braku. Po dwudziestu pięciu latach rozważań uważam za oczywiste, że tego rodzaju opracowanie może łączyć w sobie dwa różne zagadnienia: dla korzyści całości - tradycyjne objaśnienie, jak ćwiczyć pozycje jogi (jogasany) z użyciem precyzyjnej terminologii anatomicznej oraz - dla celów korelacji z naukami medycznymi - obiektywną analizę tego, w jaki sposób pozycje wpływają na niektóre z njważniejszych systemów organizmu. Mając to na uwadze, specjalny nacisk został tutaj położony na systemy: mięśniowo-szkieletowy, nerwowy, oddechowy i sercowo-naczyniowy; system mięśniowo-szkieletowy - ponieważ za jego pomocą odbywa się wszelkie działanie, system nerwowy - ponieważ jest on siedzibą funkcji zarządzających układem mięśniowo-szkieletowym, system oddechowy - ponieważ oddychanie ma w jodze znaczenie nadrzędne oraz system sercowo-naczyniowy - ponieważ pozycje odwrócone nie mogą zostać w pełni zrozumiane bez zrozumienia dynamiki krążenia. Nacisk położony został głównie na stronę praktyczną - eksperymentowanie, naukę obserwacji ciała, dalsze udoskonalanie działania i obserwacji.
   Omówienie niniejsze jest przewidziane dla odbiorców z kręgu nauczycieli jogi, osób zawodowo zajmujących się zdrowiem człowieka i wszystkich innych osób zainteresowanych odkrywaniem niektórych strukturalnych i funkcjonalnych aspektów hathajogi. Praca może również służyć jako przewodnik dla osób studiujących medycynę alternatywną, które pragną porozumieć się tymi, którzy swoją wiarę pokładają w większym stopniu we współczesnej nauce. Aby pomóc wszystkim zainteresowanym, uwzględniłem wyłącznie taki materiał, który zasadniczo jest akceptowany przez nauki biomedyczne, unikając komentarzy na temat pojęć niefizykalnych takich jak "prana”, „nadi” czy czakramy, których udowodnienie przy użyciu współczesnych środków jest w naukowym sensie niemożliwe i z których żadne nie posiada oczywistych odpowiedników biologii przełomu wieków XX i XXI.
    Książka Anatomia Hatha Jogi zaczyna się od wprowadzającego omówienia podstawowych założeń, które wyznaczają filozoficzny ton i sugerują jednolite umysłowe i fizyczne podejście do pozycji. Po nim następuje dziesięć rozdziałów, z których trzy pierwsze są fundamentalne w stosunku do pozostałych siedmiu. Rozdział 1 podsumowuje podstawowe założenia anatomii i fizjologii hathajogi. Oddychanie zostało omówione jako następne w rozdziale 2, ponieważ sposób, w jaki oddychamy w hathajodze, jest istotny z punktu widzenia usprawnienia ruchu i pozycji. Po oddychaniu następują ćwiczenia -miednicy i brzucha w rozdziale 3 z trzech powodów: wiele z tych ćwiczeń wykorzystuje specjalne techniki oddechowe, są one świetnymi ćwiczeniami rozgrzewającymi do innych ćwiczeń, zaś miednica i brzuch tworzą podstawę naszego ciała. Pozycje stojące zostały omówione w rozdziale 4, ponieważ są one istotne dla początkujących uczniów i ponieważ dają przegląd wygięć, skłonów do -przodu i skrętów, które potraktowane zostały szczegółowo w rozdziałach 5, 6 i 7. Stanie na głowie i na barkach, włączając krótki wstęp dotyczący funkcji sercowo-naczyniowych, omówione zostały rozdziałach 8 i 9. Pozycje relaksacyjne i medytacyjne omówione zostały na koniec w rozdziale 10.
    Pomocne będzie eksperymentowanie z każdą z pozycji, najlepiej w porządku takim, w jakim występują one w tekście. Takie podejście poprowadzi was w sposób usystematyzowany przez bogactwo anatomii mięśniowo-szkieletowej, wprowadzi w akademicki wykład o życiu i pozwoli wam zrozumieć budowę ciała oraz bezpiecznie nad nim pracować. Jeżeli któreś partie tekstu dotyczące anatomii lub fizjologii onieśmielają was, jest na to prosty sposób. Zmieńcie stronę. Albo przerzućcie kilka stron. Przejdźcie bezpośrednio do następnej części o pozycjach, która zapewni wam odpowiedni kontekst dla zrozumienia większości wykładu. Pamiętajcie jednak, że wiedza jest potęgą i aby komunikować się z laikami, którzy mają wątpliwości dotyczące kwestii technicznych, jak również z osobami zajmującymi się zdrowiem z zawodu, do których możecie udać się po poradę, może okazać się pożądane sięgnięcie również do trudniejszych rozdziałów książki    Anatomia Hatha Jogi. Zaś te osoby którym zrozumienie tych rozdziałów nie sprawia zbytnich trudności, mogą zajrzeć do Science of Flexibility M.J. Altera, jak również do innych tekstów źródłowych z bibliografii zamieszczonej za słowniczkiem, jeżeli potrzebują większej ilości szczegółów technicznych, niż te zamieszczone w niniejszym tekście.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    David Coulter

  • Tytuł oryginału: 

    Anatomy of Hatha Yoga: A Manual for Students, Teachers, and Practitioners

  • Liczba stron: 

    532

  • Wymiary: 

    170x240

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-62957-16-3

  • Tłumacz: 

    Rafał Gadomski

  • Rok wydania: 

    2019

Napisz opinię
2016-12-20 14:42:37 - Adam

Książka doprawdy niezwykła. Objętość zajmująca ponad 500 stron drobnego druku, kolorowe i szczegółowe ilustracje, twarda oprawa - wszystko to czyni z tego podręcznika jedno z bardziej wartościowych dzieł łączących medycynę z jogą, jakie dane mi było w życiu spotkać. Teraz prawa wykupiło nowe wydawnictwo - jest wznowienie!

Zalety

Cena
Jakość wydania
Wartość merytoryczna
Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...