Wprowadzenie do książki
Atlas ziół krajowych
Zioła uwodzą współczesnego człowieka, podobnie jak fascynowały pokolenia sprzed wieków. Odziany w skóry myśliwy czy średniowieczny mnich zapewne odbierali je bardziej emocjonalnie, ale także teraz zioła budzą szacunek i zaufanie. Dawną magiczną tajemniczość zastąpiły wprawdzie naukowe doświadczenia oraz analizy, nie zmniejszyło to jednak skuteczności działania preparatów ziołowych. Rośliny zielarskie przypominają o bliskości człowieka i natury, naszym powiązaniu ze światem przyrody. Zioła służą zdrowiu i dobremu samopoczuciu zarówno przez bezpośrednie działanie, jak również przez tworzenie bliższego związku ogrodnika zielarza ze światem roślin leczniczych.
Z grupy kilku tysięcy znanych roślin leczniczych wybrano te, które są najbardziej sprawdzone w polskiej tradycji zielarskiej. Są to gatunki dość dobrze poznane, skuteczne w działaniu, bezpieczne. Ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest możliwa i dość prosta. Prezentowane gatunki podzielono na trzy grupy: zioła pochodzące z krajów południowych zaaklimatyzowane w Polsce, krajowe gatunki ziół, krzewy i drzewa wykorzystywane w zielarstwie. Takie uporządkowanie pozwala lepiej zrozumieć zasady uprawy oraz ułatwia korzystanie z publikacji.
Mamy nadzieję, że lektura naszej książki przybliży sztukę zielarską i zachęci drogich Czytelników do korzystania z apteki natury.
Szczegóły
-
Autor:
Arkadiusz Iwaniuk
-
Objętość:
144
-
Oprawa:
Twarda
-
Format:
170x240
-
ISBN:
978-83-111-4197-1
-
Rok wydania:
2016
-
Tematyka:
Przyroda