Wprowadzenie do książki
Zupy na każdy dzień roku
Dobra domowa zupa ułatwia rozwiązanie wielu problemów kulinarnych i może być pociechą nie tylko dla stroskanych żołądków. Łatwiej znieść codzienne niedogodności stania na przystankach czy w ulicznych korkach, jeżeli mamy świadomość, że w domu, bez żadnego czekania, odgrzejemy sobie talerz zupy przygotowanej poprzedniego dnia. Większość zup doskonale znosi ten zabieg, a niektóre, na przykład żury, na drugi dzień są jeszcze smaczniejsze.
Zauważyłam, że w wielu domach zupy wychodzą z mody jako potrawy rzekomo zbyt tuczące.To pogląd ze wszech miar niesłuszny. Oczywiście tuczą zupy tłuste i zawiesiste tak samo jak tłusty kotlet, tort czy lody. Zupy tzw. treściwe z dodatkiem mięsa, pulpetów czy parówek powinny stanowić jedno danie obiadowe, po którym podaje się tylko lekki deser. Inne zupy, gotowane na wywarach z jarzyn lub na lekkich odtłuszczonych rosołach, są po prostu skarbnicą pożytecznych dla naszego organizmu składników. Wiele z nich ma także walory lecznicze i wzmacniające, szczególnie dla rekonwalescentów.
Większość zup można gotować na wywarach i rosołach sporządzonych z kostek rosołowych, co ułatwi i znacznie skróci czas gotowania, należy jednak pamiętać, że koncentraty są na ogół słone i soli już nie należy dodawać. W moich przepisach często jeszcze występuje wywar z mięsa lub z jarzyn i kości, odnosi się to na ogół do zup tradycyjnych, gotowanych przez nasze mamy i babcie, które chciałam ocalić od zapomnienia.
Zachęcam do wypróbowania zup z warzyw lub ziół mało znanych, jak skorzonera, roszponka, trybulka, kardy czy zapomniany lubczyk. Coraz częściej widzimy je na straganach i nie zawsze wiadomo, jak je przyrządzić.
Nie bójmy się też mało znanych przypraw, oczywiście stosujmy je z umiarem a na początek nawet bardzo ostrożnie. Strączki świeżego chili, zarówno czerwone, jak i zielone, są piekielnie ostre i nawet połowa małego owocku może uczynić zupę niejadalną.To samo odnosi się do świeżego imbiru, który prócz tego, że nadaje zupełnie inny smak niż powszechny u nas imbir mielony, podnosi ostrość i aromat innych przypraw.
Ze swoich podróży po świecie przywiozłam sporo przepisów na bardzo oryginalne zupy oparte na niezwykłych składnikach i przyprawach. Przeważnie wszystkie z nich bez trudu znajdziemy już w naszych sklepach. Niektóre tylko, jak owoc drzewa chlebowego, jaskółcze gniazda czy płetwy rekina, niech pozostaną jako zabawny przerywnik w„zupach z gwoździa", chociaż kto wie... Ze swej strony zapewniam, że są smaczne i łatwo je ugotować.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Biruta Markuza
-
Liczba stron:
315
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7506-470-4
-
Rok wydania:
2010